خواب کافی، یکی از دلایل موفقیت است!

همان طور که شکسپیر گفته «فکر و خیال در سری است که تاج‌دار است.» و به زبان امروزی، کار یک رهبر هیچ وقت تمام نمی‌شود. حتی اگر یک رهبر همه کارهای در حال اجرای روی میزش برای روز جاری را انجام دهد، باز هم کارش تمام نشده است.

رهبران باید در حالی که برای زمان آینده آماده می‌شوند، زمان حال را هم مدیریت کنند. همیشه کاری وجود دارد که یک رهبر بتواند انجام دهد و البته آن کار را بهتر انجام دهد.

بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از رهبران ساعات طولانی را صرف انجام چنین کارهایی می‌کنند. برای مثال، ایلان ماسک (که هم‌زمان به‌عنوان مدیرعامل تسلا، اسپیس ایکس و نورالینک کار می‌کند) کل ۲۴ ساعت روز تولد ۴۷ سالگی‌اش را در محل کار گذراند. ماریسا مایر (مدیرعامل سابق یاهو) قبلا گفته بود که در ابتدای فعالیت حرفه‌ایش، حداقل یک بار در هفته در شیفت شب کار می‌کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در مورد اخلاق کاری خود می‌گوید: «بیشتر از زمانی که لازم است نخوابید. من معمولا هر شب حدود ۴ ساعت می‌خوابم.» این مثال‌ها فقط نوک کوه یخ است. تحقیقات روشمند نشان می‌دهد که کمبود خواب در بین رهبران، حتی در سازمان‌های سطح پایین، امری بسیار معمول و متداول است.

» بی‌خوابی و کم‌خوابی به شکست منجر می‌شود

اما رهبران خواب‌آلود، کارایی و بهره‌وری کمتری دارند. وقتی رهبران برای انجام کار بیشتر، از خواب خود می‌زنند، با زیردستانشان تندتر و خشن‌تر رفتار می‌کنند، روابط کاری ناکارآمدتری با کارمندانشان دارند، کمتر می‌توانند دیگران را ترغیب و تشویق کنند و میزان فعالیت در گروه‌های تحت مدیریتشان کاهش می‌یابد.

البته، کمبود خواب منجر به تکانشگری، اختلال در تصمیم‌گیری، و کاهش خلاقیت و نوآوری می‌شود. احتمالا تصادفی نیست که دونالد ترامپ و ایلان ماسک می‌گویند که چقدر از خوابشان برای انجام کارشان زده‌اند و اینکه هر دوی آنها ناخودآگاه این موضوع را در چند توییت اعلام می‌کنند.

خواهی نخواهی، بعضی از رهبران این حقیقت را پذیرفته‌اند که اگر خواب منظم و باکیفیتی داشته باشند، رهبران بهتری می‌شوند. اما پذیرش این حقیقت ساده‌تر از ایجاد تغییر در سبک زندگی برای داشتن خواب راحت است. همیشه کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، و به خودمان می‌گوییم اگر این کار را انجام ندهیم، عواقب ناگواری در پی خواهد داشت.

به خودمان می‌گوییم که می‌توانیم یک ساعت بعد بخوابیم. بعدا و احتمالا در تعطیلات آخر هفته خواهیم خوابید. یک لیوان قهوه می‌نوشیم و ما را بیدار نگه می‌دارد. بعد وقتی که سرمان شلوغ نباشد، می‌توانیم به خوابیدن در در ساعات و روزهای دیگری فکر کنیم. اما آن ساعت‌ها و روزها هرگز از راه نمی‌رسند، به خاطر اینکه همین کارها را در شب بعدی تکرار می‌کنیم و همین طور در شب‌های بعد و شب‌های بعدتر.

shadi-product

» ساعت کاری طولانی، خواب را مختل می‌کند

لازم است در این باره یک تصمیم اساسی بگیریم. برای این کار باید یک سوال مهم بپرسیم: چه زمانی شب است؟ چه زمانی باید دست از کار بکشیم تا بتوانیم استراحت کنیم و برای کار فردا آمادگی کامل داشته باشیم؟

اول، روبه‌رو شدن با این واقعیت که همه ما سعی می‌کنیم بین مقدار کاری که انجام می‌دهیم و کیفیت آن کار توازن برقرار کنیم. افزایش ساعات کاری‌تان از ۱۰ ساعت به ۱۸ ساعت در روز، قطعا میزان کاری را که می‌توانید انجام دهید، افزایش می‌دهد. این یک مسئله ساده ریاضی است. اما گمراه‌کننده هم است. شاید بتوانید حداقل در یک مدت کوتاه کارهای بیشتری انجام دهید.

با این وجود، آن روز کاری ۱۸ ساعته، به دلیل اثرات مضر و منفی کمبود خواب، کارایی و بهره‌وری شما را کاهش خواهد داد. در طی آن ۱۸ ساعت، مانند بوکسوری که یک دستش را به پشتش بسته باشند، مبارزه خواهید کرد. در روز کاری ۱۸ ساعته، اشتباهات زیادی مرتکب خواهد شد. اما بعضی از این اشتباهات نامعلوم و نامشخص باقی می‌مانند تا وقتی که منجر به مشکل بزرگ‌تری در آینده شوند.

در روز کاری ۱۸ ساعته، شما فرصت‌های بزرگی را به دلیل عدم کشف و شناسایی مشکلات مهم از دست خواهید داد، بعد از آن از دست مشکلات سرتان را به دیوار خواهید کوبید و سعی می‌کنید با همان راه‌حل قدیمی مشکل را حل کنید.

» چطور خواب باکیفیتی داشته باشیم

پس باید دست به انتخاب بزنید: آیا می‌خواهید یک روز کاری کامل با کیفیت بالا داشته باشید یا یک روز کاری خیلی طولانی با کار کم‌کیفیت؟ برای بیشتر ما یک روز کاری کامل با کیفیت بالا بهتر است.

پس هر روز در محل کار سوالاتی را که در ادامه مطرح می‌شود، از خودتان بپرسید: آیا اگر کارم را سر وقت تمام کنم تا خواب راحتی داشته باشم، دنیا به آخر می‌رسد؟ اگر به این پرسش صادقانه و بدون احساس خودپسندی پاسخ دهیم، جواب معمولا نه خواهد بود. پس کارتان را سر وقت تمام کنید و خواب راحتی داشته باشید.

دوم، برای اصلاح الگوی خواب، میزان مصرف کافئین را کنترل کنید

به عبارت ساده‌تر، کافئین سیگنال‌هایی که به مغز ما می‌گوید باید بخوابیم را مسدود می‌کند. اما در واقع کافئین نیازهای فیزیولوژیکی را که فقط می‌توانیم با خوابیدن برآورده کنیم، برطرف نمی‌کند. در اصل، کافئین به جای حل مسئله، مشکل کمبود خواب را پاک می‌کند.

اگر احساس می‌کنید که باید برای رفع خواب‌آلودگی و کسالت، صبح هر روز کافئین بنوشید، این موضوع هشداری است که نشان می‌دهد سعی دارید مشکل کمبود خوابتان را مخفی می‌کنید. اگر دوباره حس می‌کنید که در بعدازظهرها هم باید کافئین مصرف کنید، این را به‌عنوان دومین هشدار در نظر بگیرید. هر هشداری که دریافت می‌کنید، باید شما را وادار کند تا هر چه سریع‌تر محل کار را ترک کنید و برای خوابیدن آماده شوید.

سوم، هیچ وقت یک ابرقهرمان تنها نباشید

شما به‌عنوان یک رهبر و مدیر کار مهمی انجام می‌دهید. هر کسی نمی‌تواند کار شما را انجام دهد. اما باید افرادی را در گروهتان داشته باشید که توانایی‌های زیادی دارند و می‌توانند در بیشتر از یک زمینه کار کنند. باید بتوانید کارهایتان را به دیگران واگذار کنید.

خیلی از رهبرانی که کمبود خواب دارند، کارها را خودشان انجام می‌دهند، به خاطر اینکه نمی‌خواهند بخشی از کار را بر عهده گروهشان بگذارند. اگر در گروهتان شخصی وجود ندارد که از عهده کارها بربیاید، یا می‌توانید توانایی‌های افراد گروهتان را تقویت کنید و یا اینکه اعضای جدیدی را استخدام کنید که صلاحیت انجام کار را داشته باشند.

برای بسیاری از ما، به این معنی است که خودپسندی‌مان را کاهش می‌دهیم. اغلب به خودمان می‌گویم که باید این کارها را انجام دهیم، چون هیچ کس دیگری نمی‌تواند از عهده کارها، آن طور که ما می‌توانیم، بربیاید. اما به‌جای اینکه این موضوع را به عنوان تعریف از خود ببینیم، باید به‌عنوان ناکامی در توسعه و تقویت گروهمان تلقی کنیم.

برای برطرف کردن این مشکل ممکن است لازم باشد تا زمانتان را مدیریت کنید و این کار می‌تواند سخت و مشکل باشد.

» خواب خوبی داشته باشید

در نهایت، معلوم کنید که چطور می‌خواهید در یک ساعت مشخص از محل کار خارج شوید. اگر تا پنج دقیقه قبل از اینکه ترک محل کار، مشغول فعالیت باشید، احتمالا نمی‌توانید سر وقت از محل کار بیرون بروید.

اما اگر روزتان را بر اساس یک برنامه مشخص شروع کنید و سپس کارهایتان را طبق آن برنامه پیش ببرید، راحت‌تر می‌توانید روز کاری‌تان را مدیریت کنید و در آخر هم خواب راحتی داشته باشید. هیچ برنامه‌ای کامل نیست، اما این‌گونه برنامه‌ریزی که به‌طور خاص بر ترک محل کار در یک زمان مشخص متمرکز است، بهتر از این است که هیچ کاری انجام ندهید.

اگر این مراحل را انجام دهید و هر روز سر وقت محل کارتان را ترک کنید و سر ساعت هم بخوابید، در ساعاتی که مشغول به کار هستید، کارآمدتر خواهید بود و بهره‌وری بیشتری خواهید داشت. علاوه بر این، در زمینه‌های غیر کاری هم شادتر و سالم‌تر خواهید بود و همچنین حال خودتان هم بهتر خواهد شد.

  1. تمام کلیدها در وجود خودتان نهفته است
  2. آشنایی با تکنیک مدیتیشن “دو قلب”
  3. تکنیک‌های تغییر باور ذهنی

نویسنده: میلاد قزللو

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *