۱۴ نکته طلایی برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه‌ای

سخندان بودن یکی از ویژگی‌های طلایی انسان‌ها است. به همین دلیل، انسان‌هایی که می‌توانند با سخنانشان سُکان ذهن و فکر دیگران را در دست بگیرند، بیش از بقیه دیده و شنیده می‌شوند. از این گذشته، در زندگی‌ ما موقعیت‌های ریز و درشت زیادی وجود دارند که می‌توانیم از مهارت سخنرانی‌مان در آنها استفاده کنیم.

چه این ماجرا صحبت کردن با یک شرکت تجاری باشد و چه صحبت کردن با دوست، همسر، فرزند یا همکارمان فرقی نمی‌کند. چون در تمام این موقعیت‌ها ما سخنران و بقیه شنونده هستند. بنابراین، تک‌تک انسان‌های روی زمین برای چشیدن طعم موفقیت در تمام زمینه‌ها و تحت تاثیر قرار دادن مخاطبانشان باید خودشان را به مهارت سخنرانی مجهز کرده و به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شوند. در این گفتار ۱۴ نکته و روش را بیان می‌کنیم که در این مسیر به شما کمک می‌کنند. با ما همراه باشید.

سخنران باید صدها اندیشه در سر داشته باشد و نود درصد آنها را دور بریزد

Jane-Austen

دیل کارنگی

» نکته اول: اطلاعات را درو کنید!

رای داشتن یک سخنرانی موفق باید ده‌ها برابر مورد نیازتان اطلاعات به دست بیاورید. باید کار را به گونه‌ای پیش ببرید که در زمینه سخنرانی‌تان مطلب جدید دیگری باقی نمانده باشد و شما همه را موشکافانه بررسی کرده باشید. به زبان ساده، باید برای یک سخنرانی به اندازه ۱۰ سخنرانی اطلاعات جمع کنید.

نکته‌ای که باید آن را بدانید این است که قرار نیست تمام این اطلاعات گسترده را به گوش مخاطبانتان برسانید. چون زمان محدود سخنرانی اجازه این کار را نمی‌دهد؛ اما این داده‌ها و گستردگی چیزهایی که می‌دانید به شما اعتماد به نفس بسیار زیادی می‌دهد. از این گذشته، چون خودتان را به اطلاعات مجهز کرده‌اید دیگر سوالی نمی‌ماند که طرف مقابلتان از شما بپرسد و پاسخ آن را ندانید. این هم به نوبه خود اعتبار شما پیش مخاطبانتان و اعتماد به نفستان را پیش خودتان بسیار افزایش می‌دهد.

» نکته دوم: بی‌رحم باشید و واژه‌های اضافی را به قتل برسانید

داشتن اطلاعات زیاد قبل از ایراد سخنرانی، بسیار ضروری است؛ اما نکته دیگری هم وجود دارد که باید از آن با خبر باشید و آن «هرس کردن اطلاعات» است. وقتی در حال تنظیم نکته‌هایی هستید که می‌خواهید آنها را در سخنرانی‌تان ایراد کنید، باید بیرحمانه تمام بخش‌های اضافی، زیاده‌گویی‌ها، توضیح‌های واضح و چیزهایی که ارزش کمی برای طرف مقابلتان دارد را حذف کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا یک سخنرانی شنیدنی و ناب را به اجرا در بیاورید؛ سخنرانی که همه برای شنیدن واژه به واژه آن از تمام وجودشان استفاده می‌کنند.

» نکته سوم: هدف سخنرانی خود را از یاد نبرید

زمان شما برای ایراد یک سخنرانی، راضی کردن یک نفر یا تعریف یک ماجرای جذاب، کوتاه‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. بنابراین، قبل از هر کاری، مدت زمانی که برای ایراد سخنرانی دارید را محاسبه کنید. سپس با توجه به آن یک موضوع را انتخاب کرده و در آن زمینه یکی دو نکته را به خوبی توضیح دهید.

این موضوع به شما کمک می‌کند که سخن خود را با قدرت آغاز کرده، به تمام چیزهایی که می‌خواهید بپردازید و در انتها آن را با یک پایان خوب به سرانجام برسانید. اگر بدون توجه به زمان‌بندی پیش بروید شاید دچار خطا شوید و با خودتان فکر کنید که می‌توانید موضوع‌های گنجانده شده در یک کتاب ۱۰۰۰ صفحه‌ای را ظرف ۵ دقیقه توضیح دهید!

وقتی برای هدفی می‌جنگید، چیزی از دست نمی‌دهید. بازنده واقعی کسی است که هدفی ندارد.

Carl-Sandburg

محمد علی کلی

 

» نکته چهارم: از خودتان سوال بپرسید

یکی از کارهایی که می‌تواند کیفیت سخنرانی شما را از خوب به عالی تغییر دهد، پرسیدن سوال از خودتان است. به این ترتیب که وقتی در حال آماده کردن و دسته‌بندی مطالب سخنرانی‌تان هستید از خودتان بپرسید که هدفتان از گنجاندن این بخش در سخنرانی چیست؟ چرا مخاطبان من باید به این موضوع توجه کنند؟ چه موضوع دیگری وجود دارد که می‌تواند تکمیل کننده این بحث باشد؟

یادتان باشد، هر چقدر که از خودتان بیشتر سوال بپرسید، نکته‌های بیشتری را در سخنرانی‌تان کشف خواهید کرد و هر چقدر که این ماجرا بیشتر اتفاق بیفتد، فاصله شما با یک سخنرانی حرفه‌ای کمتر و کمتر می‌شود. به زبان ساده، شما با کمک خودتان رشد خواهید کرد.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

» نکته پنجم: به هنگام سخنرانی، شهرزاد قصه‌گو باشید

بسیاری از سخنرانی‌هایی که در جهان ایراد می‌شوند، خسته کننده هستند. حتی آنهایی که ادعا می‌کنند شگفت‌انگیزترین مطالب را برای ارائه آماده کرده‌اند، نمی‌توانند آن‌طور که باید، توجه مخاطبان را به خود جلب کنند. علت این ماجرا، روایی نبودن سخنرانی آنها است. به زبان ساده، انسان‌های کمی روی کره زمین وجود دارند که بخواهند به مقاله‌ای علمی، نتیجه‌ای آزمایش شده یا نصیحتی پر بار گوش دهند. اما در نقطه مقابل، ۱۰۰ درصد انسان‌ها برای شنیدن داستان‌ها وقت و حوصله دارند.

بنابراین، سخنرانی خود را از حالت خشک و رسمی بیرون بیاورید، آن را در لایه‌ای حریری و خوشمزه از داستان و روایت بپیچید و سپس صحبت خود را به گوش مخاطبانتان برسانید. اگر سری به بزرگ‌ترین برند‌ها، مجله‌ها و افراد موفق بزنید می‌بینید که هر کدام از آنها داستان خودشان را برای مخاطبانشان تعریف می‌کنند. شما هم همین کار را بکنید.

» نکته ششم: پای اسم‌ها را وسط بکشید

به هنگام سخنرانی، موقعیت‌هایی پیش می‌آیند که در آنها باید از ضمیرهایی برای بیان جمله‌هایتان استفاده کنید؛ مثلا بگویید: «خانمی»، «آقایی»، «کتابی»، «کارگاهی»، «شهری» و … . چیزی که در این بین می‌تواند یک درجه از جذابیت سخنرانی حرفه‌ای شما کم کند، مبهم بودن این ضمیرها است.

حتی اگر در آن لحظه نام شخص مورد نظرتان را به یاد نمی‌آورید یا بنا به دلایلی نمی‌خواهید نام او را در جمع بیاورید می‌توانید از نام‌های مستعار استفاده کنید؛ مثلا بگویید: «خانم مهناز کرمی»، «آقای آرش کتابی»، «کارگاه موفقیت» و … . این موضوع بسیار بیشتر از آنچه که فکرش را می‌کنید تاثیرگذار است. به این نمونه توجه کنید:

  • خانمی در یک شهر به موفقیت مالی رسید.
  • خانم کرمی که اهل شیراز است به موفقیت مالی رسید.

ابهام زدایی از صحبت‌هایتان – هر چند کاملا دقیق نباشد و افرادی که به شما گوش می‌دهند آنها را نشناسند – به شما کمک می‌کند تا توجه‌ها را به خودتان جلب کنید و چنان سخن بگویید که کسی گذر زمان را حس نکند.

» نکته هفتم: در بیان جزئیات، متعادل باشید

همان‌طور که کلی صحبت کردن می‌تواند لذت درک موضوع را از مخاطب بگیرد، بیان موضوع با جزئیات فراوان می‌تواند او را خسته کند. بنابراین، نه آن‌قدر در لفافه سخن بگویید که هیچ کس از یک ساعت سخنرانی شما چیزی دستگیرش نشود و نه آن‌قدر مو به مو تمام جزئیات را تعریف کنید که همه کلافه شوند. رسیدن به نقطه تعادل در این ماجرا، تنها با تمرین کردن به وجود می‌آید.

» نکته هشتم: از زبان بدنتان کمک بگیرید

سخنرانی کردن با اجرای یک برنامه زنده رادیویی فرق دارد. هنگام سخنرانی، مخاطبانتان شما را می‌بینند. این مورد ساده و روشن، چیزی است که بسیاری از سخنران‌ها از آن غافل می‌شوند و حتی بدتر، به آن اهمیتی نمی‌دهند. این در حالی است که شما برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه‌ای باید از این فرصت برای جلب کردن توجه مخاطبانتان استفاده کنید.

برای این کار هم باید مهارت مدیریت زبان بدن را یاد بگیرید.

با کمک زبان بدنتان می‌توانید مفهومی که هزاران واژه هم نمی‌توانند آن را منتقل کنند را در عرض چند ثانیه به دیگران انتقال دهید. یکی از راه‌هایی که می‌تواند در عملی کردن این تصمیم به شما کمک کند، تصویری سخن گفتن است. باید به هنگام انتخاب واژه‌ها به سراغ کلمه‌هایی بروید که به راحتی یک تصویر را در ذهن مخاطبانتان ایجاد می‌کنند؛ مثلا به جای آنکه بگویید: «ایجاد سرگرمی» بگویید: «فوتبال بازی کردن!»

» نکته نهم: خودتان را برای یک سفر جانانه آماده کنید

سخنرانی کردن یک سفر است که از زمان قرار گرفتن در مقابل مخاطبانتان آغاز می‌شود و تا زمانی که صحنه را ترک می‌کنید ادامه پیدا می‌کند. شما باید خودتان را برای ثانیه به ثانیه این ماجرا آماده کنید. باید بدانید که در هر لحظه از سخنرانی در مورد چه ماجرایی صحبت خواهید کرد، چه بخش‌هایی را چگونه توضیح خواهید داد و با چه سبکی پاسخ مخاطبانتان را می‌دهید.

یادتان باشد، این مهم نیست که شما در یک موضوع چقدر تسلط دارید. چون اگر نتوانید قبل از سخنرانی، برنامه مرتبی برای اجرایتان تدوین کنید، دانسته‌هایتان به جای اینکه راه را برایتان بگشایند همچون زنجیری به دست و پای سخنتان می‌پیچند. برای جلوگیری از این ماجرا برایتان یک پیشنهاد داریم. بهتر است سخنرانی خود را در قالب گام‌های زیر تدوین کنید:

  1. یک موضوع اصلی را در نظر بگیرید و مسائل نادرست در مورد آن را بیان کنید
  2. با دادن آمار و ارقام‌هایی تازه، اعتماد مخاطبانتان را جلب کنید
  3. پیشنهاد خودتان و راه‌حل‌هایی که برای این موضوع کشف کرده‌اید را به گوش حضار برسانید
  4. در افراد انگیزه ایجاد کنید تا آنها هم برای برطرف شدن آن مشکل، دست به اقدامی واقعی بزنند

تخصص فن بیان

» نکته دهم: سخنرانی خود را به یک آغاز و پایان مجهز کنید

گفتگویی که از هیچ کجا آغاز شود به هیچ کجا می‌رسد! بنابراین، باید از قبل نقطه‌ای مناسب و جذاب برای سخنرانی خودتان انتخاب کنید، آن را در طول سخنرانی‌تان پرورش دهید و سپس در یک نقطه مناسب به پایان برسانید.

» نکته یازدهم: به سخنرانی‌تان شخصیت بدهید و آن را تازه نگه دارید

شاید فکر کنید که شخصیت سخنران و سخنرانی او یکی هستند؛ اما این دو با هم فرق دارند. هر سخنرانی، صدای شخصیتی مستقل است که از زبان سخنران به ایراد سخن می‌پردازد. کمی عجیب است اما حقیقت دارد. بنابراین باید شخصیت سخنرانی خودتان را با توجه به هدفی که از سخنرانی دارید طراحی کنید. اجازه بدهید کمی بیشتر برایتان توضیح بدهیم.

تصور کنید که شما صبح روز دوشنبه برای اجرای سخنرانی به یک دبیرستان می‌روید و عصر همان روز باید برای مدیران عامل چندین کارخانه بزرگ سخنرانی کنید. آیا شخصیت سخنرانی شما در مقابل دانش‌آموزان دبیرستانی، همان شخصیتی است که در مقابل مدیران برتر کشورتان دارید؟ اگر بخواهید یک سخنرانی موفق داشته باشید باید بین این دو سخنرانی، تفاوت قائل شوید و از دو شخصیت کاملا متفاوت استفاده کنید. برای تازه نگه داشتن سخنرانی‌تان هم باید آن را به اطلاعات تازه مجهز کنید. هر چقدر که اطلاعات شما به‌روز‌تر باشد، کیفیت سخنرانی‌تان هم بالاتر می‌رود.

» نکته دوازدهم: آمار و ارقام را به مثال‌هایی جالب و واقعی گره بزنید

ارائه آمار و ارقام در سخنرانی‌‌ها چیزی مانند راه رفتن روی لبه یک پرتگاه است. چون به همان اندازه که می‌تواند به سخنرانی شما اعتبار ببخشد، این توانایی را دارد که آن را به ماجرایی کسل کننده تبدیل کند. شما می‌توانید با اجرا کردن یک ترفند، کاری کنید که مخاطبانتان با گوش‌هایی باز و حواس‌هایی جمع به این آمار و ارقام گوش دهند.

برای این کار باید آمار خودتان را به نمونه‌هایی واقعی گره بزنید؛ مثلا به جای آنکه بگویید: «فلان بنا این مقدار مساحت دارد» می‌توانید بگویید: «مساحتی به اندازه استادیوم آزادی دارد» این گونه مثال زدن، درک ماجرا را برای مخاطب ساده می‌کند و سخنرانی شما را از دنیای اعداد و ارقام خشک به حال و هوایی انسانی‌تر سوق می‌دهد.

» نکته سیزدهم: در سخنرانی‌تان شعار ندهید، ادعاهایتان را ثابت کنید

معمولا وقتی در حال سخنرانی هستید چیزهایی می‌گویید که شاید در نگاه اول و به نظر شنوندگان نوعی شعار باشند تا حقیقت. قبل از ایراد سخنرانی‌تان این بخش‌ها را شناسایی کرده و حتما آنها را با آوردن آمار و ارقام برای مخاطبانتان ثابت کنید.

» نکته چهاردهم: هنگام سخنرانی کردن به عقب باز نگردید!

برخی از سخنران‌ها به جای دنبال کردن یک روند از قبل طراحی شده و منظم، مدام از این شاخه به آن شاخه می‌پرند! آنها بارها به موضوعی که در ابتدای سخنرانی‌شان پرداخته‌اند باز می‌گردند و باز هم در مورد آن سخن می‌گویند؛ حتی بدتر، این کار را با تمام بخش‌های سخنرانی‌شان انجام می‌دهند.

در نتیجه، مخاطب هیچ چیزی از گوش دادن به حرف‌های این سخنران دستگیرش نمی‌شود و اگر اعتماد به نفسش پایین باشد با خودش فکر می‌کند که حتما این سخنران آدم پیچیده و همه‌چیز دانی است که خیلی خوب حرف می‌زند و این اشتباه از جانب خود او است که سطح اطلاعاتش پایین‌تر از سخنران است! پیچیده حرف زدن و بازگشت مداوم به بخش‌های گذشته سخنرانی نشانه‌هایی از یک سخنرانی ناخوشایند و سطحی است.

رفتار معکوس

» افکار را ارائه دهید نه واژه‌ها را

برای تبدیل شدن به سخنران درجه یک و ایراد یک سخنرانی حرفه‌ای باید یاد بگیرید که به جای بازی کردن با واژه‌ها به دنبال انتقال قدرتمندترین افکار در موضوع مورد نظرتان باشید. سخنرانی که در گیرودار واژه‌ها اسیر می‌شود با ورزش هر نسیم و باز شدن هر موضوع تازه، دست و پایش را گم می‌کند و با بیچارگی به دنبال سرنخی برای بازگشت به روند طراحی شده سخنرانی‌اش می‌گردد هرگز نمی‌تواند اعتماد مخاطبانش را جلب کند.

این در حالی است که اگر فکر اصلی در سخنرانی‌اش را از قبل طراحی و تدوین کرده بود می‌توانست همچون ناخدایی که کشتی خود را به سلامت از قلب طوفان‌های بزرگ می‌گذراند، سخنرانی خود را با موفقیت به پایان برساند. بنابراین، شما باید قبل از اینکه روی صحنه بروید، نقش خودتان را در سخنرانی‌تان انتخاب کنید. آیا می‌خواهید یک ناخدای کارآزموده باشید یا ملوانی تازه‌کار؟

  • نظر شما چیست؟
  • به توانایی و کیفیت خودتان در سخنرانی کردن از یک تا ۱۰ چه نمره‌ای می‌دهید؟ دلیل این نمره را برایمان بنویسید.
به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *