نقش شکرگزاری در موفقیت چیست؟ (معجزات بی‌نظیر شکرگزاری)

درست در مقابل دیدگان ما، سیلی عظیم از شگفتی و معجزه در حال گذر است. از عظمت کائنات گرفته تا کوچک‌ترین موجود زنده در عمیق‌ترین اقیانوس‌ها، همه و همه گردشی پیچیده و باورنکردنی از معجزه‌ها را رقم می‌زنند. گذشته از تمام این‌ها خود ما معجزه‌ای بس شگرف هستیم که هنوز نمی‌توانیم ابعاد بزرگی آفرینشمان را به درستی درک کنیم.

با این حساب، زندگی به عنوان یک معجزه در میان معجزه‌های فراوان، باید به یک بهشت زمینی شبیه باشد. اما در کمال تعجب، زندگی برای بسیاری از مردم، هیچ شباهتی به بهشت یا حتی یک روز خوب ندارد. آنها مدام به دنبال موفقیت می‌گردند و قدم‌های سریع‌شان به جای آنکه کمک‌حالشان باشند، بیشتر اسباب خستگی و زحمت آنها را فراهم می‌کنند.

در این گفتار به یکی از دلیل‌های رفتن و نرسیدن، خواستن و نتوانستن، تلاش کردن و نتیجه نگرفتن می‌پردازیم. ما نقش گمشده شکرگزاری در موفقیت را بررسی می‌کنیم و در آن عمیق‌تر می‌شویم. اگر احساس می‌کنید که زندگی‌تان با آن سرعتی که باید، جلو نمی‌رود، تا پایان همراهمان باشید.

خداوند امروز ۸۶۴۰۰ ثانیه را به شما هدیه کرده است. آیا یک ثانیه از این زمان را برای شکرگزاری کردن از خودش استفاده کرده‌اید؟

william-arthur

ویلیام آرثر وارد، نویسنده

» عادت به شکرگزاری چه تغییری در زندگی‌مان به وجود می‌آورد؟

عادت‌ها، بخش زیادی از علت رفتارهای ما را تشکیل می‌دهند. برخی از این عادت‌ها مثبت و تعداد قابل توجهی از آنها منفی هستند. حالا می‌خواهیم ببینیم که وقتی سپاسگزاری کردن را به عنوان یکی از عادت‌های خود پرورش می‌دهیم چه چیزهایی در زندگی‌مان تغییر می‌کنند؟

 • سپاسگزاری کردن، ما را از چنگال نیروهای منفی فراری می‌دهد

شاخ و شانه کشیدن برای نیروهای منفی که هر بار در شکل و شمایلی متفاوت ظاهر می‌شوند، دل شیر می‌خواهد. سپاسگزاری کردن این شجاعت را بی‌آنکه بفهمیم در اختیارمان قرار می‌دهد.

 • به آهنربای جذب پول تبدیل می‌شویم

ثروت در زندگی همه ما وجود دارد. در واقع، نکته‌ای که باعث می‌شود برخی ثروتمند و برخی فقیر شوند، توانایی ما در هدایت و جاری کردن این برکت در زندگی‌مان است. شکرگزاری کردن مسیر ورود ثروت به زندگی‌مان را هموار می‌کند.

 • نیروی شکرگزاری، ما را به فردی خوش‌بین تبدیل می‌کند

افراد موفق، خوش‌بین‌هایی دیوانه هستند که فکر می‌کنند می‌توانند پس از هزار بار زمین خوردن دوباره از جایشان بلند شوند و به راهشان ادامه دهند. البته انسان‌های زیادی – چه در گذشته و چه در زمان حال – ثابت کردند که این خوش‌بینی بی‌ حد و اندازه، مسیری مستقیم‌تر و راحت‌تر به سمت موفقیت می‌سازد. عادت به شکرگزاری کردن، نیروی قدرتمند خوش‌بینی را در ما تقویت می‌کند.

 • آرامش از دست رفته به زندگی‌مان باز می‌گردد

وقتی در زندگی‌مان مدام به چیزهای منفی چشم بدوزیم پریشانی و ترس، امانی برایمان باقی نمی‌گذارند. با شکرگزاری کردن، دست ذهن و دلمان را می‌گیریم، بخش‌های زیبا و ارزشمند زندگی را که بسیار فراوان‌تر از بخش‌های تاریک هستند به آنها نشان می‌دهیم و از این راه، آرامش را به وجودمان برمی‌گردانیم.

 • راهی برای واقعیت بخشیدن به رویاهایمان پیدا می‌کنیم

زندگی کردن بدون داشتن یک رویا یا هدفی قدرتمند برای روزها و سال‌های پیش‌رو، ما را به فردی تبدیل می‌کند که زنده است اما زندگی نمی‌کند؛ نفس می‌کشد اما از گذراندن روزهایش لذت نمی‌برد. شکرگزاری کردن قدرتی را در وجودمان بیدار می‌کند که با استفاده از آن می‌توانیم به رویاهایمان جامعه عمل بپوشانیم.

 • چشمانمان به دیدن جمال فرصت‌های تازه روشن می‌شود

زندگی کردن بدون سپاسگزاری، دنیای اطرافمان را پر از تاریکی می‌کند. ندیدن و حتی گاهی تشخیص ندادن فرصت‌هایی که درست در کنارمان ایستاده‌اند، کمترین پیامد زندگی در چنین ظلماتی خواهد بود. در صورتی که اگر شکرگزاری را به صورت پیوسته انجام دهیم، روشنایی وارد زندگی‌مان می‌شود و ما می‌توانیم از این گریز، راهی به سوی جذب بهترین فرصت‌ها باز کنیم.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

 1. قانون جذب چیست؟
 2. تمرینات قانون جذب
 3. اعتماد به نفس چیست؟
 4. منظور از روانشناسی ثروت چیست؟

» چرا برای موفقیت به شکرگزاری نیاز داریم؟

در حالت معمولی، ذهن ما مدام در حال بررسی کردن اطرافش است و موقعیت‌ها را به دو دسته خوب و بد تقسیم می‌کند. از آنجا که ذهنمان به طور خودکار به سمت چیزهای منفی گرایش دارد، وقتی پای سنجش کیفیت محیط اطرافمان به میدان باز می‌شود، اول از همه به سراغ چیزهای منفی می‌رود، نداشتن‌ها را پر رنگ می‌کند و کوچک‌ترین احتمال‌های مشکل‌زا را با کیفیتی کامل! جلوی صورتمان می‌گیرد.

البته نباید نقش خلاقیت ذهنمان را در شمارش و کشف چیزهای منفی دست‌کم بگیریم. در بیشتر موارد ذهنمان بدون هیچ ردپای روشنی، اطرافمان را پر از نیروهای منفی می‌کند. مثلا وقتی در مورد چیزهایی که اکنون در زندگی‌مان نداریم صحبت می‌کنیم، هنگامی که با اشتیاق، عملکرد دیگران را زیر سوال می‌بریم یا زمانی که از ترافیک، گرانی، صف‌های طولانی، کم آبی، گرد و غبار هوا، معطلی و … لب به شکایت می‌گشاییم ناآگاهانه در حال تیره و تار کردن زندگی‌مان با کمک نیروهای منفی هستیم.

وقتی سپاسگزاری کردن را شروع می‌کنیم، به شکلی آگاهانه در این روند طبیعی دست می‌بریم و جهت آن را به سمت چیزهای مثبت تغییر می‌دهیم. این اقدام ساده، سرآغازی برای تغییرهای بسیار بزرگ در زندگی‌مان می‌شود و تاثیر خود را به شکلی واقعی به نمایش می‌گذارد.

حالا پرسش اینجا است که ما تا چه اندازه برای شمردن نعمت‌هایی که در اطرافمان قرار دارند خلاقیت خود را به کار می‌بندیم؟ آیا تلاش می‌کنیم که موقعیتی منفی را به شکلی متفاوت تعبیر کنیم؟ آیا به دنبال کشف زیبایی‌های کوچک در زندگی‌مان هستیم؟ اصلا امیدی به پیدا کردن چیزهای خوب در زندگی‌مان داریم یا اینکه مدت‌ها است دست از تلاش برای یک زندگی بهتر برداشته‌ایم و فقط به چیزهایی که داریم راضی شده‌ایم؟

شکرگزاری کردن امیدی تازه و بسیار قدرتمند را برای پیدا کردن ستاره‌های کوچک زندگی‌مان در اختیارمان می‌گذارد. ما با کمک این ستاره‌ها می‌توانیم قدم به قدم، مسیر پیش روی خود را روشن کنیم و هر بار کمی از دفعه قبل جلوتر برویم. به همین دلیل، سپاسگزاری کردن و موفقیت به یکدیگر گره خورده‌اند.

راز موفقیت

» آیا سپاسگزاری کردن به پیوستگی موفقیت ما کمک می‌کند؟

همه انسان‌های روی زمین می‌توانند کارهایی که دوست دارند را آغاز کنند. اما همه آنها به موفقیت نمی‌رسند. بسیاری از آنها جایی در نیمه‌های مسیرشان دست از تلاش می‌کشند و با تحمل زیان‌های مالی و معنوی فراوان، میدان را برای شکست باز می‌کنند. در نقطه مقابل، عده‌ای روز به روز پر انرژی‌تر و پیروزتر می‌شوند، حتی اگر مانعی در میان مسیرشان سبز شود راهی برای برداشتن یا دور زدن آن پیدا می‌کنند. تفاوت پنهان در این دو عملکرد چیست؟ شاید بخواهیم جای خالی این تفاوت را با مفهوم‌های زیر پر کنیم:

 • او شانس آورد

حتی اگر به مفهوم شانس، باور داشته باشیم خوب می‌دانیم که شانس آوردن هم به شانس ما بستگی دارد. این بدان معنا است که همیشه نمی‌توانیم و قرار نیست که شانس بیاوریم.

 • از راه نادرست به موفقیت رسید

شاید افرادی باشند که برای رسیدن به موفقیتی که آرزوی آن را دارند دست به کارهایی نادرست بزنند اما مترسک خوشبختی و موفقیت آنها فقط از دور زیبا است. اگر راهی برای تماشای زندگی آنها از نمای نزدیک پیدا کنیم به خوبی می‌بینیم که آنها نه شاد هستند، نه موفق، نه پولدار و نه حتی از نیروی سلامتی‌شان چیز زیادی باقی مانده است. روی آوردن به کارهای نادرست برای رسیدن به نتیجه‌ای درست، همچون طلسمی مسموم، تمام خوشی زندگی انسان را می‌بلعد و نابود می‌کند.

 • دیگران به او کمک کردند

کمک کردن موضوعی است که محدودیت‌های زیادی را با خود به دوش می‌کشد. کسی نمی‌تواند از دیگران انتظار داشته باشد که همیشه به او کمک کنند. از طرفی، اگر نتیجه این کمک‌ها باعث تغییری در زندگی طرف مقابل نشود و حتی گاهی از یک لطف به یک حق، تغییر ماهیت دهد، احتمال اینکه باز هم تکرار شوند بسیار کاهش پیدا می‌کند. بنابراین، نمی‌توان کمک دیگران را به عنوان یک فاکتور همیشگی برای موفقیت در نظر گرفت.

اما چیزی وجود دارد که همیشه می‌توان در مسیر رسیدن به موفقیت، روی آن حساب باز کرد و آن شکرگزاری است. وقتی در هر موقعیتی که هستیم، سپاسگزاری کردن را آغاز کنیم، آن را به شکلی واقعی با احساسمان درآمیزیم و از صمیم قلبمان اهمیت نعمت‌هایمان را درک کنیم، می‌توانیم به همان اندازه، میزان بهره‌مندی خودمان از نعمت‌ها را افزایش دهیم و آنها را به چیزی دائمی در زندگی‌مان تبدیل کنیم.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/04/frequency-banner.gif

» سایه‌ها را کشف کنید

ما همیشه در سایه افکار و کارهای گذشته خود زندگی می‌کنیم. در واقع، چیزی که اکنون می‌بینیم، احساس می‌کنیم و ماجراهایی که از سر می‌گذرانیم نتیجه افکار و احساس‌هایی است که در گذشته‌ای نه چندان دور داشته‌ایم. اگر از وضع فعلی چندان راضی نیستیم باید افکار گذشته خود را مسئول این ماجرا بدانیم و برای تغییر این وضعیت، افکار کنونی خود را به شکلی هدفمند تغییر دهیم. چون دنبال کردن همان افکار و احساس‌های قدیمی، گذشته‌ای که داشتیم را برایمان تکرار می‌کنند.

اگر امروز تصمیم بگیریم افکاری که بوی تردید، نگرانی، کمبود، نیستی، بیماری، بدبینی و انتقاد می‌دهند را با افکاری که سرشار از سپاسگزاری، دید مثبت به زندگی، امید، اعتماد، سلامتی، درک و درستی هستند جایگزین کنیم، آینده‌ای بسیار متفاوت‌تر و شگفت‌انگیزتر را برای خودمان می‌سازیم. به قول «ایدن فیلپاتس» شاعر و نویسنده قرن ۱۹: «کارهای شگفت‌انگیز فراوانی در این دنیا وجود دارند که در انتظار افزایش هوشمندی ما به سر می‌برند.» حالا پرسش درست این است که آیا ما تصمیم داریم از مسیر سپاسگزاری کردن هوشمندی خود را به نمایش بگذاریم؟

 

یک تمرین کوچک

 • سه مورد از نعمت‌هایی که همین امروز شامل حالتان شده‌اند را بنویسید و علت اینکه از داشتن آنها سپاسگزار هستید را بیان کنید.
به اشتراک گذاری

2 Comments

 1. مهشید معماری پاسخ

  سلام
  برای نگاه عمیقی که با مطالب آموزنده تون به جویندگان آگاهی ارائه می دهید بسیار سپاسگزارم.
  الهی که اهل عمل و ثابت قدم باشیم.

 2. زهرا زمانی پاسخ

  سلام و درود
  الهی صد هزار مرتبه شکر که نعمت سلامتی شامل حالم بوده و تونستم ورزش کنم
  الهی صد هزار مرتبه شکر که نعمت خوراکی شامل حالم شده و تونستم بخورم
  الهی صد هزار مرتبه شکر که نعمت پول و حساب بانکی ام پر پول شامل من شد که تونستم هرچی خواستم بخرم
  الهی صد هزار مرتبه شکر که نعمت خواب با آرامش شامل حالم شد و تونستم راحت بخوابم
  الهی صد هزار مرتبه شکر که جای امن و سقفی بالای سرم هست وجای گرم و نرم خوابیدم
  الهی صد هزار مرتبه شکر که نعمت آب و سرد و گرم توی خونم هست که تونستم دوش بگیرم
  بازم خیلی هست بخوام بگم 😊🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *