درس‌هایی که از ثروتمندترین مرد بابل آموختم

کتاب ثروتمندترین مرد بابل

در سال ۱۹۲۶ نوشته‌ای به چاپ رسید که بعدها در جمع معروف‌ترین کتاب‌های جهان جای گرفت. این کتاب «ثروتمندترین مرد بابل» نام داشت که به قلم «جورج ساموئل کلاسون» نویسنده و کارآفرین آمریکایی نوشته شده بود. کلاسون می‌خواست با انتشار یادداشت‌ها، تجربه‌ها و تحقیقاتش روش اصولی ثروتمند شدن را به زبانی ساده در اختیار کسانی که جویای آن بودند قرار دهد. در این مقاله، درس‌هایی مهم از این کتاب را با هم مرور می‌کنیم.

‏ امروزه پول با همان قوانینی اداره می‌شود که شش هزار سال پیش کنترل می‌شد؛ زمانی که خیابان‌های بابل پر بود از مردمان ثروتمند. پول برای کسانی فراوان می‌شود که این قوانین ساده را بفهمند و مهم‌تر از همه، آن‌ها را به کار بگیرند.

جورج ساموئل کلاسون

هفت نصیحت، هفت راه

کلاسون در کتاب ثروتمندترین مرد بابل، از زبان «آرکاد» که تاجری بسیار ثروتمند و دانا است، هفت راه علاج را برای پر کردن کیسه‌های خالی از سکه آموزش می‌دهد. این راه‌ها در قالب هفت درس ارزشمند، مسیری روشن را در اختیار افرادی قرار می‌دهند که به دنبال ثروت واقعی هستند.بیایید نگاهی به این هفت درس مهم بیندازیم:

 درس اول: پول جمع کردن را شروع کنید

اولین راه برای ثروتمند شدن، جمع کردن پول است. هر کدام از ما در زندگی خود درآمدی داریم؛ شاید مبلغ آن کم یا زیاد باشد اما در نهایت، می‌توان گفت که در زندگی‌مان جریانی از پول وجود دارد. کلاسون به عنوان اولین درس به خوانندگانش می‌گوید که باید همیشه مقداری از درآمد خود را پس‌انداز کنند. چه این پس‌انداز به اندازه ۱۰۰۰ تومان باشد یا ۱۰ میلیون، فرقی نمی‌کند. چون مهم‌ترین هدف، اصلاح سیاست‌های مالی گذشته‌مان است که ما را از رسیدن به هدف‌های مالی مورد علاقه‌مان دور کرده‌اند. از نظر کلاسون، بهترین مقدار برای پس‌انداز کردن، ۱۰ درصد از درآمد ماهیانه است.

درس دوم: کنترل هزینه‌ها را در دست بگیرید

در دومین درس از کتاب ثروتمندترین مرد بابل، نگاه نویسنده از کیف‌های پول به هزینه‌های جاری تغییر جهت می‌دهد و آن‌ها را به دو دسته هزینه‌های ضروری و غیر ضروری تقسیم می‌کند. از نظر کلاسون، تنها راه برای استفاده درست از پول، بودجه‌بندی آن است؛ تا هم بتوان مخارج ضروری را شناسایی کرد و هم به گنجینه پس‌انداز، دستبرد نزد.

درس سوم: پس‌اندازتان را چند برابر کنید

پس‌انداز نباید به برکه‌ای تبدیل شود که بی‌حرکت مانده و در حال کم ارزش شدن است. سرمایه‌گذاری کردن پس‌اندازها می‌تواند آن‌ها را به رودی جاری و خروشان تبدیل کند که هر روز بیشتر از دیروز ارزشمند می‌شود.

درس چهارم: مراقب پس‌اندازتان باشید

کلاسون تاکید می‌کند که اولین اصل سرمایه گذاری، ایجاد امنیت برای اصل سرمایه است. شما باید پیش از دادن پس‌اندازتان، هر قول و تضمینی را به دقت بررسی کنید و از افراد دیگری که در این کار هستند، مشورت بگیرید تا از سالم پس گرفتن سرمایه‌تان، اطمینان حاصل کنید. یادتان باشد، سریع پولدار شدن، رویای رمانتیکی است که فرد را به بیراهه می‌کشاند.

‏قانون شماره ۱: «هرگز پولت را از دست نده». قانون شماره ۲: «هرگز قانون شماره ۱ را فراموش نکن.

وارن بافت

درس پنجم: خانه بخرید

به عنوان پنجمین درس، نویسنده کتاب ثروتمندترین مرد بابل، خرید خانه شخصی را پیشنهاد می‌دهد و دلیل‌هایی را برای این کارش بیان می‌کند. او می‌گوید: «داشتن خانه‌ای از خود و مراقبت از آن، مایه افتخار و غرور می‌شود؛ به انسان اعتماد به نفس می‌بخشد و تلاش او را مضاعف می‌کند.» اگر دقت کنید، خرید خانه به عنوان پنجمین درس، ارائه شده است.

از این مطلب می‌توان چنین برداشت کرد که زمان مناسب برای خانه خریدن هنگامی است که سرمایه‌گذاری ما به بار نشسته و گردشی پربار از پول در زندگی‌مان ایجاد شده است. اقدام به خرید خانه زودتر از این زمان می‌تواند انسان را به فردی بدهکار تبدیل کند که زیر فشار روانی زیادی قرار گرفته است. در آن صورت، صاحب‌خانه شدن نه تنها آرامشی به دنبال نخواهد داشت بلکه باعث پریشانی خواهد شد.

 

 

درس ششم: از حالا به فکر آینده باشید

همه پیر می‌شوند. از این ماجرا گریزی وجود ندارد. در نتیجه باید از همین حالا فکری به حال دوران پیری کرد تا همچنان به عنوان فردی محترم که از پس هزینه‌های یک زندگی آرام و سرشار از رفاه برمی‌آید شناخته شویم. یادتان باشد، آرامش دوران پیری، مدیون برنامه‌ریزی مالی و حرکت‌های سرمایه‌گذاری در دوران جوانی است.

درس هفتم: دریچه‌های ورودی پول را افزایش دهید

انسان‌های زیادی در آرزوی درآمد بیشتر هستند اما هر بار شکست می‌خورند. آن‌ها تلاش می‌کنند اما به نتیجه نمی‌رسند. چون تلاششان، نیروی چندانی ندارد. تلاش نیرومند، یک حرکت هدفمند است. داشتن هدف به تلاش انسان جهت می‌دهد و آن را همچون نوری متمرکز در یک نقطه به همگرایی می‌رساند. هدفتان را کاملا مشخص کنید، سپس دست به اقدام بزنید.

در آن صورت است که می‌توانید راه‌هایی برای افزایش درآمد خود پیدا کنید؛ مثلا تصمیم بگیرید که درآمدتان را از یک میلیون به ۱۰ میلیون برسانید. این مدل هدف‌گذاری، مشخص، واضح و بی‌ابهام است.

خلاصی از بدهی و ثروتمند شدن؟!

گاهی ماجرایی پیش می‌آید که انسان را مجبور به قرض گرفتن پول از دیگران می‌کند. در این وضعیت، فرد زیر بار بدهی پیش آمده متحمل فشار زیادی می‌شود. در نتیجه، هر پولی که به دستش می‌آید را به بدترین شکل ممکن خرج می‌کند و بدهی همچنان سر جای خودش باقی می‌ماند.

کلاسون در بخش پایانی کتاب ثروتمندترین مرد بابل، به لوحه‌های گلی کشف شده از محل شهر کهن بابل اشاره می‌کند. در این لوحه‌های گلی، خاطرات مردی به نام «دباسیر» حک شده‌ بودند. او فردی بدهکار بود که توانست با دنبال کردن یک برنامه مالی درست و بسیار ساده، نه تنها تمام بدهی خود را پرداخت کند، بلکه صاحب ثروت هم شود.

زوجی که روی ترجمه این لوحه‌های گلی کار می‌کردند، تصمیم گرفتند روش حک شده روی آن لوحه‌ها را در زندگی خود امتحان کنند. آن‌ها بعد از مدتی توانستند از زیر بار بدهی خارج شوند و سرمایه چشمگیری نیز برای خودشان به وجود آورند. روش کار دباسیر را می‌توان در سه جمله کوتاه خلاصه کرد:

  1. هر ماه، ۱۰ درصد از درآمدتان را پس‌انداز کنید؛
  2. ۷۰ درصد آن را برای مخارج زندگی‌تان در طول ماه کنار بگذارید؛
  3. ۲۰ درصد از درآمدتان را نیز برای دادن قرض‌هایتان در نظر بگیرید.

شاید در اثر فشار طلبکاران، وسوسه شویم که این درصدها را تغییر دهیم؛ مثلا ۷۰ درصد آن را برای پرداخت بدهی‌هایمان کنار بگذاریم و ۳۰ درصدش را صرف خرج زندگی‌مان کنیم. با این روش، شاید بدهی شما کمی سبک‌تر شود اما چون نمی‌توانید با ۳۰ درصد از درآمدتان زندگی معقولی داشته باشید، دوباره به سراغ قرض گرفتن می‌روید و چاله‌های مالی جدیدی را برای خودتان ایجاد می‌کنید. گذشته از این‌ها، حتی یک ریال هم پس‌انداز نخواهید کرد.

حقیقت همواره در سادگی یافت می‌شود.

آموختن، تنها مسیر پیشرفت است…

هر چیزی که می‌آموزیم، مسیر عصبی جدیدی در ذهن ما ایجاد می‌کند. وقتی در آن آموزه عمیق‌تر می‌شویم، ذهنمان راه‌های جدیدتری می‌یابد و آن‌ها را به ما پیشنهاد می‌دهد. آموزش‌های مالی نیز از این قافله مستثنا نیستند. سواد مالی، چیزی پیچیده و در عین حال، ساده است.

کلاسون در کتاب ثروتمندترین مرد بابل، پایه‌های سواد مالی را به زبانی ساده آموزش داد. دنبال کردن این آموزه‌ها تا رسیدن به هدفی چشمگیر، نیازمند تلاشی پیوسته است؛ اما بدون شک، نتیجه بسیار جالبی در پی خواهد داشت؛ درست همان‌طور که هزاران سال پیش برای ساکنان ثروتمندترین شهر جهان و در حال حاضر برای ثروتمندانی در سراسر جهان به دنبال داشته است. به قول اسحاق نیوتن، حقیقت همواره در سادگی یافت می‌شود.

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *