برای داشتن ذهن و مغز قوی، کتاب بخوانید

شاید باورکردنی به نظر نرسد، اما خواندن کتاب و به‌خصوص کتاب کاغذی می‌تواند باعث شود ذهن و مغزتان به آرامش برسد.

تصور کنید که بنیان‌گذار نه یک شرکت، بلکه دو شرکت مرتبط با صنعت نشر و کتاب هستید اما وقتی برای خواندن کتاب ندارید. هیو مک‌گوییر، بنیان‌گذار لیبری‌ووکس و پرس‌بوکس چنین وضعیتی دارد.

مثل بسیاری از ما، او هم درگیر حجم زیادی از اطلاعات دیجیتال بود و کتاب‌های کاغذی‌اش موردعلاقه‌اش روی قفسه‌های کتابخانه‌اش خاک می‌خورد. بعد از مدتی، متوجه شد که دیگر مثل گذشته وقت‌های استراحتش را صرف به دست گرفت و خواندن کتاب نمی‌کند. همچنین متوجه شد که همیشه خسته است و نمی‌تواند به‌طور کافی روی همه بخش‌های زندگی‌اش تمرکز داشته باشد.

» او در ماهنامه هاروارد بیزنس ریویو نوشت:

وقتی سرگرم کارم بود، حواسم به کارم نبود، وقتی با خانواده و دوستانم وقت می‌گذارندم تمرکز نداشتم، مدام احساس خستگی می‌کردم و همیشه درگیر استرس و اضطراب ناشی از اطلاعات دیجیتال بودم. اضطراب از یک شی الکترونیک، از هر بیت و بایت که روی صفحه نمایشگر جلوی رویم وجود داشت، نشات می‌گرفت.

او پی برد که قالب کُندتر و آهسته‌تر اطلاعات، یعنی کتاب‌ها، پادزهری برای حجم زیاد اطلاعات دیجیتالی بود که دریافت می‌کرد. به همین دلیل، کتابخوانی را دوباره در برنامه روزانه‌اش قرار داد. طبق گفته‌های مک‌گوییر «خواندن دوباره کتاب، زمان بیشتری را برای اندیشیدن و فکر کردن در اختیار من قرار داده و تمرکز و فضای خلاقیت ذهنی برای حل مشکلات کاری را افزایش داده است.»

همان طور که هر کارآفرینی به شما گفته است، مهارت حل مسئله برای راه‌اندازی و یا مدیریت یک کسب‌وکار حیاتی و ضروری است. پس باید به ذهنتان استراحت دهید و کتاب خواندن می‌تواند به انجام این کار کمک کند.

طبق گفته دنیل لویتین، عصب‌شناس، خواندن کتاب و مطالعه متمرکز، ۴۲ کالری در هر ساعت انرژی مصرف می‌کند، در صورتی که دریافت اطلاعات جدید (برای مثال وبگردی در توییتر و یا خواندن خلاصه خبرها) چیزی حدود ۶۵ کالری در هر ساعت مصرف می‌کند.

تحقیقات نشان داده است که خواندن کتاب رمان و داستان عملکرد مغز را در سطوح مختلف بهبود می‌بخشد، که شامل توانایی هم‌ذات‌پنداری و تجسم و تصویرسازی است. این کار همچنین باعث تقویت مهارت‌های تفکر خلاق می‌شود.

ایلان ماسک، یکی از خلاق‌ترین و نوآورترین افراد روزگار ما هم این حرف را تایید می‌کند. او می‌گوید وقتی که نوجوان بود و در سن رشد قرار داشت، بیشتر از ۱۰ ساعت در روز از وقتش را صرف خواندن رمان‌ها و داستان‌های علمی تخیلی می‌کرد.

در جهان پرشتاب و در حال تغییر امروز، خلاقیت برای هر کسب‌وکاری که می‌خواهد در رقابت باقی بماند، ضروری است.

خواندن کتاب بهترین و نه راحت‌ترین راه برای تقویت تفکر خلاق و زمانی برای رهایی از حجم انبوه اطلاعات دیجیتال است، که طبق گزارش بهره‌وری محل کار در سال ۲۰۱۹، بیشتر از نیمی از جریان کار تحت تاثیر این موضوع قرار دارد.

با در نظر گرفتن این موارد، راهکارهایی برای بهبود کیفیت زمان خواندن کتاب به‌عنوان یک فعالیت روزمره را بررسی می‌کنیم.

» موبایل‌تان را کنار بگذارید

کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما گفتن اینکه تلفن‌های همراه و تبلت‌ها را کنار بگذاریم، اغلب راحت‌تر است تا اینکه بخواهیم این کار را انجام دهیم. اطلاعات جدید، مثل یک پیغام خصوصی و یا به‌روزرسانی صفحه توییتر، محرک‌هایی برای آزادسازی دوپامین در مغز ما است.

علاوه بر این، دستگاه‌های الکترونیک طوری طراحی شده‌اند تا اعتیادآور باشند: این را قدیمی‌های سیلیکون ولی، مثل کارمند سابق گوگل، تریستان هریس تایید می‌کند، کسی که اعتیادآور بودن و ذات ناسالم تلفن‌های همراه را نشان داد.

حتی کتابی با موضوع اعتیاد به تلفن‌های همراه نوشته شده است. نیر ایال کتابی با عنوان «معتاد: چگونه کالاهای اعتیادآور بسازیم» نوشته که ۱۸۰ درجه برخلاف کاری است که می‌خواهیم انجام دهیم.

اخیرا، او کتاب دیگری نوشته که متضاد کتاب قبلی‌اش است: «حواس‌جمع: چگونه توجهتان را مدیریت و زندگی‌تان را انتخاب کنید.» این کتاب راهنمایی برای کنار گذاشتن تلفن‌های همراه است.

موضوعی که درباره کتاب جدید ایال می‌خواهیم بگوییم این است که کتاب او نکات هوشمندانه‌ای درباره حفظ توجهتان ارائه می‌دهد: اراده قوی داشته باشید، در جلسات فقط از یک لپ‌تاپ استفاده کنید و تلفن همراهتان را در حالت سکوت قرار دهید.

من دوست دارم یک قدم جلوتر بروم و تلفن همراهم را وقتی که نیاز به تمرکز دارم، در کشو و یا در یک اتاق دیگری قرار دهم و از جلوی چشمم دور نگه دارم.

غیرممکن است وقتی که دائما پیام‌های تلفن همراه را چک می‌کنید، بتوانید با خیال راحت کتاب بخوانید. پس این ضرب‌المثل قدیمی را به یاد بیاورید: از دل برود، هر آنکه از دیده برفت.

» اگر وقت زیادی ندارید، در زمان‌های کوتاه کتاب بخوانید

احتمالا به‌عنوان فردی که یک شرکت آنلاین را مدیریت می‌کند و یا در این‌گونه از شرکت‌ها کار می‌کند، چند ساعت وقت خالی برای خواندن کتاب ندارید. اما همان طور که استاد دانشگاه وارتون، آدام گرنت می‌نویسد «رهبران و مدیرانی که زمانی برای خواندن کتاب ندارند، رهبران و مدیرانی هستند که برای یادگیری وقت نمی‌گذارند.»

اگر کارآفرینان موفق بتوانند زمانی برای خواندن کتاب پیدا کنند، پس شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید. گاهی اوقات این کار به معنای این است که باید کمی اقتصادی فکر کنید و زمانتان را مدیریت کنید: مثل خواندن کتاب در زمان‌های خیلی کوتاه در طول روز، در مسیر رسیدن به محل کار و یا در هنگام صرف چای و ناهار. و یا به جای اینکه پیش از خواب فیلم و سریال تماشا کنید، می‌توانید چند فصل کتاب بخوانید.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که یادگیری در زمان‌های کوتاه، به‌جای خواندن یک متن خیلی بلند به مدت چند ساعت، می‌تواند میزان حفظ و فراگیری اطلاعات را بیشتر کند.

اگر با تمرکز کردن مشکل دارید و یا فقط یک روز بیشتر تعطیل نیستید، تکنیک پومودورو خیلی می‌تواند به کارتان بیاید.

برای انجام این کار تایمر را روی ۲۵ دقیقه تنظیم می‌کنید و به خودتان قول می‌دهید. که در این مدت روی کاری که می‌خواهید انجام دهید تمرکز داشته باشید و بعد از به پایان رسیدن تایمر، ۵ دقیقه به خودتان استراحت دهید، میان‌وعده بخورید، کمی قدم بزنید و بدنتان را کش و قوس دهید و یا هر فعالیت دیگری که مرتبط با کارتان نباشد. پس از تکمیل و به پایان رساندن چهار مرحله (وقت ۲۵ دقیقه‌ای)، می‌توانید زمان بیشتری را استراحت کنید.

حتی اگر یک یا دو مرحله را هم انجام دهید، از گذشت سریع زمان تعجب خواهید کرد.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

» هوشمندانه انتخاب کنید

چندان جای تعجب نیست اگر چیزی را که انتخاب می‌کنید از آن لذت ببرید، احتمالا به دنبالش خواهید رفت و آن را پیگیری خواهید کرد. همین طور، غرق شدن در فضای یک کتاب جذاب آرامش ذهنی بیشتری به شما می‌دهد تا اینکه بخواهید چندین کتاب را در حالی که فکر و ذهنتان جای دیگری و درگیر موضوع دیگری است، به‌سرعت بخوانید.

فقط وقتی می‌توانیم کاملا جذب کتاب شویم که به آن حالت فوق‌العاده دست پیدا کنیم: «حالت مطلوب آگاهی که در آن خودمان را بهتر بفهمیم، احساس کنیم و بهترین عملکرد را از خودمان نشان دهیم.»

اغلب اوقات همکارانم می‌گویند که پیدا کردن کتاب‌های خوب کار سخت و زمان‌بری است. درست است، هزاران هزار عنوان کتاب وجود دارد که می‌توان از بین آنها دست به انتخاب زد. به همین دلیل توصیه می‌کنم که به لیست‌ها و فهرست‌های سایت‌ها نگاه کنید. ببینید که نویسندگان یا افراد موردعلاقه شما چه کتابی می‌خوانند.

به زبان ساده: خواندن کتاب بدیهی‌ترین و قدیمی‌ترین کاری است که رهبران فعال و باهوش، انجام می‌دهند. خواندن کتاب این فرصت را به ذهن و مغز شما می‌دهد تا انرژی و نیروی خود را بازیابی و اطلاعات جدید را جذب کند و هیچ راهی غیر از خواندن کتاب وجود ندارد.

نویسنده: میلاد قزللو

به اشتراک گذاری

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *