افراد باهوش این اشتباهات را در زندگی انجام نمی‌دهند. قسمت ۱

افراد موفق زیادی می‌شناسم که به خاطر موفقیت‌ها ودستاوردهایشان به آن‌ها لقب باهوش داده‌ایم. اما نکته قابل توجه اینجاست که این افراد از کره مریخ نیامدند و فرازمینی نیستند. بلکه انسان‌هایی شبیه ما هستند که اصول خاصی در زندگی‌شان پیاده کردند و یاد گرفتند که برخی اشتباهات را در زندگی‌شان انجام ندهند؛ به همین دلیل توانستند به موفقیت برسند.

در حقیقت نکته‌ای که این افراد را از انسان‌های عادی جامعه متمایز می‌کند عملکرد هوشمندانه آن‌ها است. آن‌ها به خوبی می‌دانند با کنترل رفتار و کارهایشان می‌توانند موفقیت را به سمت خود بکشانند. عده‌ای تمایل دارند موفقیت این افراد را به هوش، شانس یا شرایط زندگی‌شان ربط دهند و به این نکته مهم توجه نمی‌کنند که موفقیت و شکست قوانینی دارد و اگر در زندگی شکست می‌خوریم به خاطر این است که ما سراغ انجام کارهای اشتباه می‌رویم.

سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می‌زند، تجربه‌ای جدید به دست آورد.

سقراط

اگر ما هم قوانین موفقیت را یاد بگیریم و در زندگی پیاده کنیم، به این ترتیب، می‌توانیم موفق و باهوش باشیم. اما زمانی که به جای قوانین موفقیت به سراغ  قوانین شکست می‌رویم، موفقیت را از خود دور می‌کنیم. این اشتباهات ما هستند که اجازه نمی‌دهند به موفقیت مالی، شغلی و فردی برسیم. در ادامه به شش مورد از اشتباهاتی که افراد باهوش و موفق از آن‌ها دوری می کنند، اشاره خواهیم کرد. این اشتباه‌ها زمینه‌ساز شکست هستند؛ پس بهتر است آن‌ها را شناخته و انجام ندهیم.

» آن‌ها منتظر نیستند دیگران زندگی خوبی برایشان بسازند.

اگر هنوز منتظر هستید تا پدر، مادر، همسر، دوستان یا اطرافیان‌تان یک زندگی خوب برای شما بسازد؛ شاید تا اخر عمرتان باید منتظر بمانید. زیرا خوشبختی و موفقیت از درون شروع می‌شود. پس تا زمانی که ما منتظر باشیم تا کسی بیاید و زندگی‌مان را نجات دهد و ما را به سمت موفقیت ببرد، هیچ گاه رنگ موفقیت را نخواهیم دید.

افراد موفق هیچ‌گاه برای رسیدن به یک زندگی خوب منتظر دیگران نمی‌مانند. آن‌ها فقط به خودشان متکی هستند و می‌دانند برای رسیدن به زندگی ایده‌‌آل باید تنها بر توانایی‌های خودشان تکیه کنند.

افراد باهوش همیشه راهی برای بهترشدن زندگی‌شان پیدا می‌کنند و می‌دانند تنها کسی که مسئولیت خوشبخت کردن آن‌ها را برعهده دارد، خودشان هستند. پس اگر تا به امروز دیگران را مسئول خوشبختی خود می‌دانستید و منتظر بودید تا دیگران شما را به خوشبختی برسانند، از همین امروز دست از این اشتباه بردارید و تلاش کنید تا زندگی خوبی برای خود بسازید.

این تصور اشتباه است که خودتان را ضعیف و وابسته بدانید. هیچ‌کدام از ما ضعیف و وابسته نیستیم و در درون همه ما قدرت نامحدودی وجود دارد. پس اگر فکر می‌کنید به تنهایی از پس زندگی بر نمی‌آیید سعی کنید باورهایتان را تغییر دهید و از قدرت درونی خود استفاده کنید.

حتما این مطالب را مطالعه کنید:

  1. باورها و افکاری که مانع از افزایش ثروت شما می‌شود

» در گذشته خود گیر نکردند

از جمله اشتباهاتی که بیش‌تر ما انجام می‌دهیم این است که در گذشته خود جا ماندیم و بیش‌تر اوقات حسرت گذشته را می‌خوریم. این کار انرژی زیادی از ما می‌گیرد.

به عنوان مثال با خود فکر می‌کنیم: کاش آن تصمیم را نمی‌گرفتم، آن شغل را قبول نمی کردم، با آن شخص ازدواج نمی‌کردم و … . فکر کردن به این مسائل نه تنها گذشته را تغییر نمی‌دهد، بلکه باعث می‌شود امروز و آینده را هم از دست بدهیم.

افراد باهوش مرتکب این اشتباه نمی‌شوند چون آن‌ها به خوبی می‌دانند که با حسرت خوردن نمی‌توانند گذشته را تغییر دهند. پس تنها از گذشته خود درس می‌گیرند، آن را فراموش کرده و تلاش می‌کنند آینده خوبی برای خود بسازند.

خاطرۀ گذشته تمام انرژی حاضر را از بین می برد و جلوی تمام امید برای آینده را می گیرد.

ماکسیم گورکی

بنابراین، اگر می‌خواهید موفق شوید باید گذشته را به دست فراموشی بسپاریم. اگر فکر می‌کنید لازم است درسی از گذشته بگیرید، همان نکته را به خاطر بسپارید، دست از سرزنش خود یا دیگران بردارید و برای همیشه پرونده آن اتفاقات را ببندید.

» به خاطر رضایت دیگران حاضر نیستند از رویاهایشان دست بردارند.

افراد باهوش به خوبی می‌دانند که فقط با دنبال‌کردن رویاها و علاقه‌شان می‌توانند زندگی خوبی برای خود بسازند. به خاطر همین حاضر نیستند به خاطر دل دیگران دست از رویاهای خود بردارند. افراد زیادی را می‌شناسم که به خاطر خانواده‌شان مجبور شدند انتخاب‌های داشته باشند که آن انتخاب‌ها را دوست نداشتند. در حقیقت آن‌ها فکر می کنند اشکالی ندارد به خاطر خواسته دیگران مسیر دلخواه‌شان را نروند اما نمی‌دانستند که این یک اشتباه بزرگ است.

به عنوان مثال شخصی را می‌شناختم عاشق فوتبال بود اما به خاطر خانواده‌اش قید فوتبال را زد و رشته مهندسی خواند. با وجود این‌که در دانشگاه بسیار خوبی تحصیل کرده اما همیشه احساس یاس و ناامیدی می‌کند. بدون ‎شک افراد باهوش اشتباه این پسر را انجام نمی‌دهند، به همین خاطر به شادی درونی و موفقیت می‌رسند.

مصاحبه‌های زیادی از افراد مشهور خوانده‌ام که در آن می‌گفتند برخلاف میل دیگران به دنبال علاقه‌شان رفتند و به خاطر همین به موفقیت رسیدند.

ما می‌توانیم با حفظ احترام به دیگران، علاقه واقعی خود را بشناسیم و همان را دنبال کنید. این کار تا حد زیادی موفقیت ما را تضمین می کند. زیرا زمانی که در شرایط مورد علاقه خود نباشیم، شور و نشاط کافی برای موفق شدن نداریم اما وقتی در حال دنبال کردن اهداف و رویاهایمان هستیم، وجودمان یک پارچه شور و اشتیاق است و همین عامل باعث می‌شود موفق شویم.

البته این نکته مهم را هم فراموش نکنید، اگر به خاطر دیگران مسیری انتخاب کردیم که آن را دوست ندارید، هیچ‌وقت دیر نیست. شما نباید از تغییر بترسید. اگر از شرایط‌‌‌تان راضی نیستید حتما آن را تغییر دهید.

در قسمت بعد درباره سه اشتباه دیگری که باعث می‌شود ما به موفقیت نرسیم و به همین خاطر افراد موفق و باهوش آن‌ها را انجام نمی‌دهند، صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

  1. افراد باهوش این اشتباهات را در زندگی انجام نمی‌دهند. قسمت ۲
به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *