مدیریت ذهن، رازهایی در مورد نیروی پنهان وجودتان

قسمت اول: به سطح آلفا خوش آمدید

زندگی کردن، مفهومی ساده در معنی، اما بسیار سخت در عمل است. عده زیادی از مردم، نفس می‌کشند اما زندگی نمی‌کنند. چون نمی‌توانند از چیزهایی که اکنون دارند لذت ببرند یا برای آینده خود و بهبود وضعیت زندگی‌شان برنامه‌ای ترتیب دهند. در واقع، آنها نمی‌توانند ذهن خود را مدیریت کنند و به همین دلیل تا آخر عمرشان در جایی که هستند باقی می‌مانند.

وقتی به یاد بیاوریم که به انسان چه قدرت‌های شگفت‌انگیزی داده شده است، با تمام وجودمان درک خواهیم کرد که جلوتر نرفتن و از دست دادن فرصت بهتر زندگی کردن چقدر دردناک است. در این سری مقاله به موضوع «مدیریت ذهن» می‌پردازیم و به دنبال روش‌هایی کاربردی برای در دست گرفتن این قدرت خارق‌العاده می‌گردیم. تا انتهای این ماجرا با ما همراه باشید.

کار ذهن و بدن، سلامت، ذهنیت فعال و عشق به زندگی را تضمین می‌کند؛ همه این‌ها برای سعادت انسان لازم هستند.

King-Gillette

کینگ کمپ ژیلت، کارآفرین

» چرا باید ذهنمان را مدیریت کنیم؟

شاید بهتر باشد در پاسخ به این پرسش، پرسش‌های دیگری را از خودمان بپرسیم:

 • چرا باید به سمت اهدافمان قدم برداریم؟
 • چرا باید احساس شادی کنیم؟
 • چرا باید سلامت باشیم؟
 • چرا باید از نظر مالی به آزادی برسیم؟
 • چرا باید شانس زندگی کردن در کنار کسانی که دوستشان داریم را داشته باشیم؟
 • چرا باید از عملکرد خودمان در زندگی احساس رضایت کنیم؟

برای انجام تمام این کارها باید بتوانیم ذهنمان را در یک جهت خاص متمرکز کنیم و این یعنی بدون مدیریت ذهن نمی‌توانیم زندگی‌ فعلی‌مان را به چیزی که می‌خواهیم تغییر شکل دهیم. گذشته از این وقتی بتوانیم ذهنمان را مدیریت کنیم، تندرستی، آرامش، تمرکز، تیزهوشی و درک عمیق را به دست خواهیم آورد. در واقع، کسی که بتواند ذهنش را مدیریت کند به ناخدای کشتی زندگی‌اش تبدیل می‌شود.

» منظور از مدیریت ذهن چیست؟

هر کدام از ما در زندگی خود سطح‌های مختلفی از پریشانی و ناآرامی را تجربه کرده‌ایم. مثلا قبل از یک ملاقات مهم، نگرانی سرتاپای وجودمان را در برمی‌گیرد، به هنگام سقوط ارزش سهامی که مقدار زیادی از آن را خریداری کرده بودیم، تنفسمان به شماره می‌افتد یا در اثر شنیدن یک سخن نابه‌جا، درونمان به یک کوه آتشفشانی تبدیل می‌شود.

تمام این موارد باعث می‌شوند تا ما کنترل ذهنمان را از دست بدهیم و بگذاریم او ما را مدیریت کند. نتیجه این ماجرا اصلا خوشایند نیست. چون یک ذهن طغیان‌گر، نه تنها ما را وادار به انجام کاری می‌کند که بعدها به سختی از آن پشیمان می‌شویم، بلکه در این راه، جسممان را نیز به سمت نابودی می‌کشاند.

خوشبختانه راه‌های کاربردی زیادی برای مدیریت ذهن و استفاده حداکثری از توان نهفته در آن وجود دارند. در این گفتار به گلچینی از بهترین راه‌ها خواهیم پرداخت.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/04/frequency-banner.gif

» منظور از سطح آلفا چیست؟

برای گام برداشتن در مسیر مدیریت ذهن باید سطح امواج مغز را به اندازه‌ای پایین بیاوریم که به آن «آلفا» می‌گویند. وقتی امواج ذهنی بیشتر از سطح آلفا باشند، ما بی‌قرار می‌شویم و وجودمان سرشار از نگرانی، خشم و ناراحتی می‌شود.

اما در سطح آلفا، ذهن به درمانگر جسم تغییر ماهیت می‌دهد. به این ترتیب که تاثیرهای منفی خود را از روی جسم برمی‌دارد و از قدرت خود برای ترمیم جسم و یافتن راه‌حل‌ مشکلات، نهایت استفاده را می‌برد. بسیاری از افراد موفق به هنگام گیر افتادن در مشکلاتی که راه‌حلی برای آن پیدا نمی‌کنند به سطح آلفای ذهن خود می‌روند و در آن شرایط، ایده‌ای برای حل مشکل خود پیدا می‌کنند.

رفتن به سطح آلفای ذهن بسیار ساده است و به هیچ ابزاری نیاز ندارد. با این وجود، هر چقدر که بیشتر تمرین کنید، می‌توانید از حضور در سطح آلفای ذهنتان بهره گسترده‌تری ببرید.

چاکرا چیست

» مراقبه، یک راه ساده برای رسیدن به سطح آلفا

هر کدام از رفتارهای ما امواج ذهنی خاصی را در ذهنمان ایجاد می‌کنند. برخی از کارها مثل تماشای یک مسابقه هیجان‌انگیز باعث می‌شوند تا فرکانس امواج ذهن بالاتر بروند. در نقطه مقابل، انجام مراقبه باعث می‌شود تا ما بتوانیم ذهن خود را در سطح امواج آلفا نگه داریم.

هر چقدر که ذهن ما تجربه بیشتری از حضور در سطح آلفا داشته باشد می‌تواند پاسخ بهتری به محرک‌های بیرونی بدهد. در این میان، جسم نیز که تحت فشار امواج بالای ذهن بوده است، مجالی برای ترمیم خود پیدا می‌کند. انسان‌هایی که مراقبه کردن را به بخشی از روتین روزانه خود تبدیل می‌کنند، بسیار عمیق‌تر از دیگران زندگی می‌کنند، خوشحال‌تر هستند، موفقیت‌های بیشتری را تجربه می‌کنند و جسم سالم‌تری دارند.

ماجرای مراقبه در زندگی ما مانند این است که بعد از یک بازی طولانی در مرکز زمین، مدتی به نیمکت‌های ذخیره برویم و نفسی تازه کنیم.

» چگونه راه ورود به سطح آلفا را برای خود هموار کنیم؟

راه‌های مختلفی برای رفتن به سطح امواج آلفا آن هم به صورت ارادی وجود دارند:

 • راه اول: شمارش معکوس

در این روش که ترکیبی از دو شمارش معکوس است، شما می‌آموزید که چگونه در زمان کوتاهی به آرامش برسید. گام‌های این روش به ترتیب زیر هستند:

 1. جایی آرام را انتخاب کنید و به شکلی که راحت هستید بنشینید.
 2. حالا باید نفسی آرام و عمیق بکشید و در حالی که نفستان را بیرون می‌دهید تصویر عدد ۳ را در ذهنتان ببینید و در دلتان بگویید: «سه، سه، سه».
 3. همین کار را با عدد ۲ و ۱ انجام دهید.
 4. به اعدادی که در پرده ذهنتان می‌بینید رنگ بدهید، آنها را بزرگ و کوچک کرده یا جلو و عقب ببرید. با این کار تمرکزتان عمیق‌تر می‌شود.
 5. اگر این کار را با تمرکز و توجه انجام داده باشید در انتهای آخرین عدد باید احساس آرامش در وجودتان پراکنده شده باشد. در غیر این صورت، دوباره به سراغ عدد ۳ بروید و مسیر را تکرار کنید.
 6. بعد از تمام شدن شمارش عددها نفس عمیق دیگری بکشید و به هنگام بازدم چندین بار واژه «آرامش» را تکرار کنید. باید این طور تصور کنید که با هر بار بازدم و گفتن واژه «آرامش» این احساس به شکلی عمیق در وجودتان پدیدار می‌شود.
 7. حالا دوباره شمارش اعداد را آغاز کنید. اما این بار از عدد ۱۰ به سمت ۱ بروید و احساس کنید که با هر قدم نزدیک شدن به عدد ۱، آرامش شما نیز بیشتر می‌شود.
 8. تبریک می‌گوییم؛ شما موفق شدید که به صورت ارادی، امواج آلفا را در ذهنتان ایجاد کنید.

 • راه دوم: تکنیک سه انگشتی

استفاده از تکنیک سه انگشتی برای کسانی که تاکنون حتی یک بار هم به صورت ارادی وارد سطح آلفا نشده‌اند چندان ساده نیست. اما با تمرین می‌توانید در این شیوه به مهارت برسید. این تکنیک مانند یک داروی آرامش بخش بسیار فوری عمل می‌کند. مهارت یافتن در آن می‌تواند تاثیر زیادی در زندگی شما و کیفیت آن بگذارد. روش انجام تکنیک سه انگشتی برای مدیریت ذهن به این ترتیب است:

 1. در هر جایی که هستید، چشمان خودتان را ببندید و از ۱ تا ۱۰ را برعکس بشمارید.
 2. حالا با خودتان بگویید: «تنها کاری که برای رسیدن به خواسته‌هایم باید انجام دهم این است که نوک سه انگشت خود را به هم بچسبانم. چون این کار، من را به سطح عمیقی از تمرکز و خلاقیت می‌رساند.»
 3. اکنون با چشمان بسته، نوک سه انگشت – نوک انگشت شست، اشاره و سبابه – هر دو دست خود را به هم بچسبانید و از حضور عمیق در سطح آلفا لذت ببرید.

کم‌کم وقتی در این کار مهارت بیشتری پیدا کنید، می‌توانید بدون شمارش و تنها با چند نفس عمیق و چسباندن نوک انگشتانتان به یکدیگر وارد سطح آلفا شوید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

» چگونه از سطح آلفا بیرون بیاییم؟

بیرون آمدن از سطح آلفا چیزی شبیه به خارج شدن از وضعیت هیپنوتیزم است. در این حالت شما باید از ۱ تا ۵ را بشمارید و به هنگام شمارش این اعداد به خودتان بگویید: «وقتی به شماره ۵ برسم و چشم‌هایم را باز کنم، سرحال و هوشیار خواهم بود و حالم بسیار بهتر از قبل می‌شود.» حالا چشمانتان را باز کنید و یک نفس عمیق بکشید.

» هنگام حضور در سطح آلفا باید چه کاری انجام دهیم؟

ما روش‌های ساده‌ی رفتن به سطح آلفای ذهن را برایتان توضیح دادیم. اما اینکه به هنگام رسیدن در آن سطح چه کاری انجام دهید را بر عهده خودتان می‌گذاریم. در عوض چند نمونه از کارهایی که می‌توان با حضور در سطح آلفا انجام داد را برایتان توضیح می‌دهیم تا ایده‌ای مشابه را برای خودتان پیدا کرده یا حتی به درک بهتری نسبت به قدرت حضور در سطح آلفا برای مدیریت ذهن دست پیدا کنید.

 • خالی کردن ذهن و جسم از استرس

حضور در سطح آلفا به شما کمک می‌کند تا فشارهای وارد شده به ذهن و جسمتان را تخلیه کنید. به این ترتیب، وقتی از سطح آلفا خارج شوید، نه تنها آرامش خود را ترمیم کرده‌اید بلکه احساس نشاط و انرژی بیشتری خواهید کرد.

 • جایگزینی مناسب برای قرص‌های خواب

خوردن قرص‌های خواب یکی از روش‌های مصنوعی و شیمیایی برای افرادی است که با مشکل بی‌خوابی یا بدخوابی دست و پنجه نرم‌ می‌کنند. شما می‌توانید به راحتی از تمرین‌های رسیدن به سطح آلفا به جای قرص‌های خواب استفاده کنید. برای این کار تنها کافی است چند لحظه‌ قبل از خوابیدن به سطح آلفا بروید. برای تاثیر بیشتر این وضعیت روی ذهنتان می‌توانید به هنگام حضور در سطح آلفا خودتان را تصور کنید که در رختخوابتان آرام خوابیده‌اید.

 • یک خود درمانگر طبیعی

جدا کردن ذهن از جسم و قرار گرفتن در سطح آلفا یکی از روش‌های طبیعی برای بهبود انواع بیماری‌ها است. شاید شما هم کسانی را دیده باشید که با انجام مراقبه و روش‌هایی از این دست، خودشان را از شر بیماری‌های خطرناک جسمی نجات داده‌اند. در واقع، کاری که آنها انجام داده‌اند، رساندن ارادی ذهنشان به سطح آلفا و بهره گرفتن از پتانسیل‌های قدرتمند جسم برای درمان خودش است.

اگر بیمار هستید دست‌کم روزی سه بار به سطح آلفا بروید و هر بار ۱۵ دقیقه در این سطح باقی بمانید. به هنگام حضور در این سطح، خودتان را تصور کنید که آرام، سالم و پرانرژی هستید و بدون هیچ مشکلی زندگی عادی خود را در کنار عزیزانتان سپری می‌کنید. یادتان باشد، گاهی بیمار شدن ما نشانه‌ای از اعتراض جسممان به شرایط نابسامانی است که برایش ایجاد کرده‌ایم. وقتی ذهنتان را به آرامش برسانید، جسمتان نیز دست از طغیان برمی‌دارد.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

» ماجرای مدیریت ذهن، هنگام وزیدن باد مخالف

انسان‌های موفق، همیشه مشغول انجام دادن کارهای مورد علاقه‌شان نیستند. در واقع، این افراد رکورددار تمام کردن کارهایی هستند که اصلا تمایلی به انجامشان ندارند. آنها با استفاده از مدیریت ذهن، این کارها را به شیوه‌ای جذاب و خواستنی تمام می‌کنند. به این ترتیب، می‌توانند در جایی که نشانی از موفقیت یا ثروت به چشم نمی‌خورد، گوهرهایی نایاب بیابند. اما رمز کارشان چیست؟ آنها چگونه خود را به این سطح از بهره‌وری می‌رسانند؟

افراد بسیار موفق، در هر کاری که انجام می‌دهند به دنبال یافتن نکته‌های مثبت می‌گردند. سپس خودشان را به این نکته‌ها سنجاق می‌کنند و از این مسیر، راهی برای انجام هیجان‌انگیز کارشان می‌یابند. در حقیقت، آنها نگرش خود به آن کار را تغییر می‌دهند. شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

اگر مشغول انجام کاری هستید که به آن علاقه‌ای ندارید، ابتدا یک قلم و کاغذ بردارید و با نگاهی مثبت آن را برانداز کنید. سپس نکته‌های مثبت آن کار را پشت سر هم بنویسید. بعد از آن به سطح آلفا بروید و نکته‌های مثبت فهرست شده را در ذهنتان به تصویر بکشید. حتی ممکن است در این بین راهی برای انجام هیجان‌انگیزتر آن کار به ذهنتان برسد.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از بیرون آمدن از سطح آلفا جمله شگفت‌انگیز «امیل کوئه» (Émile Coué) را با خودتان تکرار کنید:

«روز به روز و از همه لحاظ، بهتر و بهتر می‌شوم.»  

» این شما هستید که به واژه‌ها معنا می‌بخشید

خوب یا بد بودن، هیچ‌وقت معنایی ابدی ندارند. حتی شادی و غم نیز این‌گونه هستند. این بدان معنا است که گاهی چیزهایی که برای ما مایه شادی هستند، دیگری را سخت غمگین می‌کنند. شاید به همین دلیل است که عده‌ای عشق را چیزی غیرواقعی و توهم می‌پندارند و عده‌ای دیگر آن را تنها عنصر واقعی در جهان به شمار می‌آورند؛ چیزی که بندبند کائنات را به هم متصل کرده است.

تنها راه برای دوام آوردن در این آشفته بازار معناها، نگاه کردن به خودمان است. اگر کنترل ذهنمان را در دست بگیریم، آنگاه این فرصت را پیدا خواهیم کرد که به نگرش خودمان هم بها بدهیم. لحظه‌ای با خودتان فکر کنید؛ آیا تا به حال در مورد یک موضوع مشخص، نظری واقعی داشته‌اید؟ منظورمان از نظر واقعی، آن چیزی است که به دور از تاثیر تلقین دیگران و در اثر تفکر خودتان ایجاد شده باشد.

یادتان باشد، انسان‌ها تنها زمانی می‌توانند طعم موفقیت، پیروزی و تندرستی را بچشند که یاد بگیرند در هر موضوعی به دنبال نکته‌های مثبت بگردند. دنبال کردن این روند می‌تواند غبارهای تعصب، ناامیدی، خشم و اندوه را از زندگی‌تان پاک کند و آن را برق بیندازد. در قسمت بعدی به دنبال راه‌های بیشتری برای مدیریت ذهن می‌گردیم.

هیچ چیز نمی‌تواند جلوی یک نفر با نگرش ذهنی درست را در رسیدن به هدفش بگیرد.

Thomas-Jefferson

توماس جفرسون

نظر شما چیست؟

اگر قرار باشد امروز به خودتان پنج دقیقه زمان بدهید و سری به سطح آلفای ذهنتان بزنید، اولین چیزی که به دنبال تغییرش می‌روید چه چیزی خواهد بود؟ از بین بردن استرس؟ پیدا کردن راه‌حل برای یک مشکل؟ تمرکز روی سلامتی؟ همین حالا، دوست دارید چه چیزی در زندگی‌تان تغییر کند؟

به اشتراک گذاری

One Comment

 1. Fatemeh پاسخ

  سلام وقت تون بخیر.خیلی مقاله زیبا جالب و کاربردی و سودمندی بود . انشاءالله موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *