کنترل ذهن چیست؟ راهکارهایی برای کنترل ذهن

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که ما برای موفقیت به آن نیاز داریم، کنترل ذهن است. هر چه قدر شما  توانایی کنترل ذهنی‌تان بیش‌تر باشد، آسان‌تر و سریع‌تر از دیگران می‌توانید به اهداف و خواسته‌هایتان برسید. در حقیقت، ما برای یک زندگی عالی، درآمد خوب و رسیدن به موفقیت، بیش‌تر از این‌که به کار فیزیکی نیاز داشته باشیم، به مهارت‌هایی نیاز داریم که مهم‌ترین آن‌ها کنترل ذهن است.

افرادی که ذهن کنترل شده‌ای دارند، سرعت رسیدن آن‌ها به موفقیت چند برابر دیگران است.

تعریف کنترل ذهن

تا به حال برایتان پیش آمده که در حین انجام کار یا خواندن درس، ذهن‌تان به این سو و آن سو برود و نتوانید بر روی کارتان متمرکز شوید؟
به عنوان مثال، فردا امتحان ریاضی دارید و  در حال خواندن درس ریاضی هستید اما دائما به مهمانی هفته پیش فکر می‌کنید و خاطرات آن روز را مرور می‌کنید. شاید هم استرس نتیجه امتحان‌تان ذهن شما را آشفته می کند. با وجود این که در تلاش هستید تا مساله‌های ریاضی‌تان را حل کنید اما باز هم ذهن شما مقاومت می‌کند و به شما اجازه درس‌ خواندن را نمی‌دهد.

اگر حالت‌های مشابه این مثال را تجربه کرده باشید، این نشان می‌دهد که شما کنترل ذهن ندارید. افرادی که کنترل ذهن دارند به راحتی می توانند در زمان حال حضور داشته باشند و در آن لحظه با تمرکز بالا کارشان را انجام دهند. مثلا اگر در حال ترجمه متنی هستند ذهن‌شان فقط بر آن متن متمرکز است و به این سو و آن سو نمی‌رود.

بنابراین کنترل ذهن مهارتی است که به شما کمک می کند تا افکار مزاحم و استرس را سراغ شما نیاید،  بر روی کارتان تمرکز داشته باشید  و بتوانید با سرعت و دقت بیش‌تری وظایف‌تان را انجام دهید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/04/frequency-banner.gif

اهمیت کنترل ذهن

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، اگر شما بتوانید ذهن‌تان را کنترل کنید، سریع‌تر و بهتر از قبل می توانید  وظایف خود را انجام دهید و بر روی آن تمرکز کنید. البته این تنها مزیت کنترل ذهن نیست، بلکه این کار مزایای زیادی برای شما دارد.

اگر بخواهیم به چند مورد از مزایای کنترل ذهن اشاره کنیم، می‌توان از این موارد نام برد:

  • کنترل ذهن به شما کمک می‌کند تا افکار مزاحم و منفی را از خود دور کنید و فقط بر روی مثبت ها تمرکز داشته باشید. این کار باعث می‌شود که آرامش درونی‌تان افزایش یابد.
  • افرادی که توانایی کنترل ذهن‌شان را دارند، کم‌تر از دیگران دچار استرس، تنش و بی‌خوابی می‌شوند.
  • کنترل ذهن باعث می‌شود شخص در زمینه‌های مختلف پیشرفت کند.
  • افراد دارای کنترل ذهن، کم‌تر دچار عصبانیت می‌شوند. میزان کارهای هیجانی در این افراد کم‌تر از دیگران هست. به عبارت دیگر، کنترل ذهن به فرد کمک می‌کند تا در لحظات سخت خودش را کنترل کند و کاری انجام ندهد که بعدا پشیمان شود.

البته موارد بالا تنها مزیتهای این کار نیست. بلکه این مهارت کل زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث پیشرفت و موفقیت شما در زندگی می‌شود.

راهکارهایی برای کنترل ذهن

اگر فکر می‌کنید به حد کافی تمرکز ندارید و نمی‌توانید ذهن‌تان را کنترل کنید می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید:

۱. اگر در حین انجام کاری، افکار منفی و مزاحم سراغ شما آمدند، آن‌ها را در یک کاغذ بنویسید و در سطل زبال بیاندازید.

این کار به شما کمک می‌کند تا به مرور از دست این افکار راحت شوید‌. برای انجام این کار فقط کافیست یک کاغذ و قلم بردارید و افکاری که در ذهن‌تان دارید و باعث آشفتگی شما در آن لحظه شده‌اند، روی کاغذ بیاورید. سپس آن را مچاله کرده و در سطل زباله بیاندازید. این کار به صورت ناخوداگاه به ذهن شما القا می‌کند که این افکار ارزشی ندارند.

۲. از دیگر راهکارهایی که به شما کمک می‌کند تا تمرکزتان را بالا ببرید، رعایت نظم محیط است.

کار کردن یا درس خواندن  در یک اتاق بهم ریخته و نامنظم باعث می‌شود شما تمرکزتان را از دست بدهید و نتوانید ذهن خود را کنترل کنید. نظم محیط به ذهن شما نیز نظم خاصی می‌بخشد، به شما کمک می کند بتوانید با تمرکز بیش‌تر، کارتان را انجام دهید  و حواستان پرت بهم ریختگی محیط نشود.
چند کار را هم‌زمان شروع نکنید. از جمله مواردی که باعث حواس پرتی و آشفتگی ذهن می‌شود، شروع چند کار به صورت همزمان است. بهترین کار این است که در هر بازه زمانی یک کار را انجام دهید تا از استرس و بهم ریختگی ذهنی در امان بمانید‌.

۳. گذشته را رها کنید!

حتما بارها این توصیه را شنیده‌اید اما شاید برایتان جالب باشد که فکر کردن به گذشته نه تنها آثار مخرب دیگر دارد، بلکه باعث می شود شما دچار شصفتگی ذهنی شدید شوید. زمانی که شما به گذشته فکر می کنید، ممکن است به خاطر اتفاقات آن غصه بخورید یا دچار حسرت شوید. در هر صورت، فکر کردن به گذشته یکی از موانع اصلی ناتوانی  کنترل فکر و ذهن‌تان است‌.  

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

۴. آینده را پیش بینی نکنید.

پیش بینی آینده باعث می‌شود به خاطر حوادثی که هنوز اتفاق نیافتاده‌، دچار استرس شوید. افراد بسیاری را می‌شناسم که عادت دارند به آینده فکر کنند و زمان حال خود را خراب کنند. به عنوان مثال، فکر می‌کنند که ممکن است استاد با پروژه‌شان موافقت نکند، یا کارشان با شکست رو به رو شود.

یاحتی به تصادف، بیماری و مرگ فکر کنند. اما این افکار نه تنها باعث جذب این اتفاقات تلخ و بد می‌شود، بلکه دزد آرامش شما نیز است. کسانی که زیاد به آینده فکر می‌کنند، نمی‌توانند ذهن‌شان را کنترل کنند و دچار تشویق و نگرانی بی‌مورد می‌شوند.

یکی دیگر از راهکارهایی که به ما کمک می‌کند تا ذهن آرام‌تری داشته باشیم، کمک گرفتن از طبیعت است. تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد افرادی که در طول روز در پار‌ک‌ها و محیط‌های سرسبز قدم می‌زند، آرامش ذهنی بیش‌تری دارند. این کار  نه تنها هزینه‌ای نیز در برندارد، بلکه به سلامت ذهن و جسم‌تان کمک می‌کند.

در مجموع، اگر دوست دارید تبدیل به فردی موفق شوید، با انجام این راهکارها و دیگر روش‌های تاثیرگذار، مهارت کنترل ذهن‌تان را افزایش دهید. 

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

  1. هوش مالی
  2. قانون جذب
  3. پولسازی‌
  4. روانشناسی ثروت
  5. ثروت هماهنگ چیست؟
به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *