آشنایی با تکنیک مدیتیشن “دو قلب”

در طول قسمت‌های گذشته، سعی‌مان بر این بود که تکنیک‌های مختلفی از مدیتیشن را با هم بررسی کنیم. روش‌های گفته شده، قدرت و انرژی درونی ما را به شدت افزایش می‌دهند. علاوه بر روش‌های گفته شده، روش دیگری هم در مدیتیشن وجود دارد که با نام «مدیتیشن دو_قلب» معروف است.

این تکنیک مراقبه، اثرات بسیار پرقدرت‌تری روی زندگی و جسم ما می‌گذارد. اما انجام آن به مقداری آمادگی نیاز دارد و عده‌ای نیز اصلا نباید به سمت این تکنیک بروند. در طول این مقاله و مقاله قسمت بعد (پایانی) تمام نکته‌های این تکنیک از مراقبه را با هم یاد می‌گیریم. با ما همراه باشید.

» منظور از مدیتیشن دو قلب چیست؟

مراقبه «دو_قلب» یا تکنیک «اشراق»، راهی برای اتصال به هوشیاری کیهانی و شهود است. علاوه بر این، به آرامش خودتان و جهانی که در آن زندگی می‌کنید هم کمک می‌کند. زیرا هنگامی که رنج می‌برید به همان اندازه به رنج دنیا می‌افزایید و زمانی که شاد می‌شوید به همان اندازه به شادی جهان کمک می‌کنید.

 مدیتیشن دو_قلب بر پایه چند چاکرای مهم بدن مانند «چاکرای تاج» و «چاکرای قلب» بنا شده است. چاکرای تاج، مرکز ورود انرژی الهی است و فعال بودنش، مسیر دریافت این انرژی را هموار می‌کند. هنگامی که کسی مدیتیشن دو_قلب انجام می‌دهد، انرژی کیهانی بر او سرازیر می‌شود و او را از نور، عشق و توان بی‌پایان آسمانی سرشار می‌کند.

در این تکنیک، فرد به کانالی برای عبور انرژی متعالی و آگاهی برتر تبدیل می‌شود. کسانی که مدیتیشن دو_قلب را پیوسته تمرین می‌کنند، احساس بسیار خوبی را در ناحیه چاکرای تاج، تجربه خواهند کرد. اما چاکرای تاج، هنگامی فعالی می‌شود که قبل از آن «چاکرای قلب» را فعال کرده باشیم.

را‌ه‌های زیادی برای فعال کردن چاکرای قلب وجود دارند که در قسمت‌های قبل به توضیح چند مورد از آنها پرداختیم، مثلا تکنیک مراقبه مانترا، حباب و سایر روش‌هایی که در آنها از تجسم کردن برای مدیتیشن استفاده می‌شد. یک روش دیگر هم برای تقویت چاکرای قلب وجود دارد که جزو مراحل انجام مدیتیشن دو_قلب است و در قسمت بعدی کاملا آن را توضیح خواهیم داد.

در عصر جدید، رشد چاکرای قلب به فراموشی سپرده شده است. مردم از احساسات و عواطف، خالی شده‌اند. به همین دلیل، ممکن است شما فرد بسیار باهوشی باشید اما جسم و روحتان سرشار از فشار و استرس باشد. اگر چاکرای قلب و تاج، فعال و تقویت شوند در نظام چاکرایی فرد تعادل ایجاد می‌شود. آن زمان است که فرد، زندگی واقعی را تجربه می‌کند و از آن لذت می‌برد.

» انجام مدیتیشن دو_قلب برای چه کسانی ممنوع است؟

مدیتیشن دو_قلب، یک تمرین قوی است. به همین دلیل در دو قسمت پایانی به سراغ آن رفتیم. اتصال به این انرژی پرقدرت، برای عده‌ای سنگین و غیرقابل تحمل است. به همین دلیل آنها نباید این تکنیک از مدیتیشن را تمرین کنند. به فهرست زیر توجه کنید:

 1. افراد زیر ۱۸ سال، نباید به سراغ مدیتیشن دو_قلب بروند. چون چاکراهای جسمشان به اندازه واقعی خود نرسیده‌اند و بدن آنها هنوز توانایی تحمل چنین انرژی متعالی و ظریفی را ندارد. انجام این مدیتیشن می‌تواند به مغز آنها آسیب بزند.
 2. افرادی که دچار بیماری‌های قلبی، فشار خون و گلوکوم هستند، می‌توانند این تکنیک را انجام دهند اما بسیار کم و هرگز نباید در آن زیاده‌روی کنند.
 3. افراد سیگاری نیز قبل از هر چیز، باید سیگار خود را ترک کنند. در غیر این صورت، به هنگام انجام تمرین، دچار درد در قفسه سینه و افزایش فشار خون می‌شوند. تمام این علائم به خاطر آلودگی چاکراهای جلویی و پشتی قلب آنها است که در اثر مصرف سیگار به این شکل درآمده‌اند.
 4. افرادی که داروهای توهم‌زا، اعتیادآور و نوشیدنی‌های الکی مصرف می‌کنند نیز نباید به سراغ انجام این مدیتیشن بروند. چون دچار افزایش فشار خون، افسردگی، حرارت بیش از اندازه بدن، بی‌خوابی و مواردی از این دست می‌شوند.

» آغاز به کار برای ورود به مدیتیشن دو_قلب

جزئیات، مهم هستند. این بخش‌های کوچک، وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند یک تصویر نهایی هماهنگ را به نمایش می‌گذارند. شاید دلتان بخواهد همین الان به سراغ توضیح مراحل انجام این تکنیک برویم. اما کمی صبر کنید.

مدیتیشن دو_قلب، روش قدرتمندی است. پس قبل از هر کاری باید مقدمات انجام آن را به خوبی فراهم کنیم تا به نتیجه مورد نظرمان برسیم. خبر خوب این است که می‌توانیم این قسمت را هم به عنوان بخشی از انجام مراقبه دو_قلب در نظر بگیریم.

 1. اتاقی تمیز را برای این کار انتخاب کنید که تهویه مناسبی داشته باشد.
 2. به هنگام تمرین، به دور از تلفن، زنگ درب یا هر صدای ناگهانی قرار بگیرید. البته زندگی شهری به معنای زیستن در میان حجمی نامفهوم از صداها است. تا زمانی که در شهر زندگی می‌کنیم نمی‌توانیم خود را از صدای ترافیک و همهمه آدم‌هایی که در خیابان هستند دور نگه داریم. اما نکته جالب اینجا است که شنیدن چنین صداهایی به دلیل نامشخص بودن، مفید هم هستند. چون می‌توانند از شدت سروصداهای ناگهانی ناخواسته کم کنند.
 3. بهتر است به هنگام تمرین، از لباس‌های نخی راحت و آزاد استفاده کنید. لباس‌هایی با الیاف پلاستیکی یا چرمی، مانع از انتقال و دریافت انرژی می‌شوند.
 4. سعی کنید به هنگام تمرین، اشیای فلزی مثل عینک، ساعت، انگشتر، گیره مو، جواهرات و چیزهایی از این دست را از خود دور کنید.
 5. دوش گرفتن قبل از انجام تمرین می‌تواند نتیجه را برای شما بسیار لذت‌بخش‌تر کند.
 6. قبل از تمرین، جریان انرژی را در چاکراهای خود فعال کنید. هنگامی که فرد در سطح آگاهی پایینی قرار دارد، سطح انرژی کم است و انرژی در این کانال‌ها به صورت پیوسته جریان ندارد. یکی از بهترین راه‌ها برای به جریان انداختن این انرژی، چسباندن نوک زبان به سقف دهان است. این کار، ارتباط بین کانال‌های انرژی پشتی و جلویی را بهتر می‌کند و در نتیجه، هاله درونی، پرنورتر و پررنگ‌تر خواهد شد.

انسان می‌تواند بدون ترک خانه، همه آنچه را که در زمین و آسمان است دریابد و بدون نگریستن از پنجره، راه‌های آسمان را پیدا کند. کسی که به قصد آموختن به سیر جهان می‌پردازد هر چه بیشتر می‌رود، کمتر و کمتر می‌آموزد. حکیم، بدون آنکه جایی برود، می‌داند، بدون آنکه به جایی بنگرد، می‌بیند و بدون آنکه کاری بکند، می‌یابد.

Laozi

لائوتسه

در جستجوی حقیقت

افسانه‌ شرقی زیبایی در مورد انسان و حقیقت وجود دارد. طبق این افسانه، وقتی خدایان، زمین و آسمان را خلق کردند، فقط یک مسئله برایشان باقی بود؛ اینکه حقیقت را کجا مخفی کنند. آنها نمی‌خواستند حقیقت آشکار شود.

یکی از خدایان پیشنهاد کرد که آن را بر فراز بلندترین قله‌ها قرار دهند و دیگری گفت در دورترین ستاره‌ها. خدای سوم می‌گفت، باید آن را در عمیق‌ترین و تاریک‌ترین شکاف‌های زمین پنهان کنیم و دیگری می‌خواست آن را در قسمت تاریک ماه قرار دهد. سرانجام، پیرترین و خردمندترین آنان گفت: «نه، حقیقت را در قلب تک‌تک افراد بشر پنهان می‌کنیم. در آن صورت، پیش از آنکه آن را در درون خود کشف کنند همه عالم را به دنبال آن می‌گردند.»

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

مدیتیشن، یک هوشیاری است. نوری است که ما را آگاه می‌کند، حقیقت درونمان را به ما نشان می‌دهد و کم‌کم تمام زندگی‌مان را در برمی‌گیرد. علاوه بر این، جاده‌ای است که به طور مستقیم به پروردگار ختم می‌شود. ب

ه هنگام تمرین، باید همه توجهتان را به سمت او متمرکز کنید و همیشه به خاطر داشته باشید که او در درون شما است؛ نه اینجا و نه آنجا، بلکه فقط در درون شما. در قسمت پایانی، به صورت گام‌به‌گام، روش انجام تکنیک مراقبه دو_قلب را با هم یاد می‌گیریم. برای مطالعه ادامه این مقاله، پیگیر قسمت بعد باشید.

 1. آشنایی با مفهوم چاکرا
 2. آشنایی با تکنیک مدیتیشن گل نیلوفر هزار برگ و مدیتیشن مانترا
 3. مدیتیشن چیست؟
به اشتراک گذاری

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *