تکنیک مدیتیشن “دو قلب” – قسمت دوم

در قسمت قبل به سراغ مدیتیشن قدرتمند «دو_قلب» رفتیم، آن را شناختیم و مقدمات انجامش را فراهم کردیم. در این قسمت به صورت گام‌به‌گام انجام این مراقبه را با هم یاد می‌گیریم.

» انجام تمرین‌های فیزیکی

انجام مدیتیشن، انرژی بدن را افزایش می‌دهد. اگر قبل از این افزایش انرژی، بدن را از انرژی‌های آلوده و راکد پاک نکنیم، این انرژی‌های آلوده در بدن تجمع می‌کنند و باعث عدم تعادل جسم می‌شوند. عدم تعادل نیز با خود ناراحتی و بیماری به دنبال خواهد داشت.

با انجام چند تمرین ساده می‌توانیم کانال‌های انرژی بدن را پاک‌سازی کنیم تا مسیر جریان انرژی در بدنمان باز گردد. این تمرین‌ها بخشی از مدیتیشن هستند و انجام دادن آنها ضروری است. اگر حوصله انجام دادن آنها را نداشتید، بهتر از انجام مدیتیشن هم صرف‌نظر کنید. چون روی مراقبه شما تاثیر بسیار بد و خطرناکی می‌گذارد.

تمرین‌ها را به ترتیب زیر انجام دهید:

 • چشم‌هایتان را به صورت دورانی به سمت چپ حرکت دهید. این کار را در سمت راست هم تکرار کنید.
 • سرتان را در جهت عقربه‌های ساعت حرکت دهید. این کار را با خلاف جهت عقربه‌های ساعت هم انجام دهید.
 • دست‌هایتان را روبه‌رویتان دراز کرده و آنها را حول محور شانه در جهت عقربه‌های ساعت و برعکس بچرخانید.
 • دست‌هایتان را تا جلوی سینه بالا بیاورید، آنها را مشت کنید و از مچ، آنها را در جهت عقربه‌های ساعت و برعکس بچرخانید.
 • کمرتان را در جهت عقربه‌های ساعت و برعکس بچرخانید.
 • دست‌هایتان را بالا ببرید و تا جایی که ممکن است آنها را عقب بکشید.
 • بالا و پایین بپرید.

» در یک وضعیت راحت قرار بگیرید

شیوه نشستن شما و قرار گرفتن در یک وضعیت راحت، بسیار مهم است. اگر می‌خواهید از صندلی استفاده کنید باید پشت خود را کاملا به پشتی صندلی تکیه داده و کف پاها را روی زمین بگذارید. حالت دیگر درست نشستن، به صورت چهارزانو است. برای نشستن روی زمین، اگر بدن کمی بالاتر از پاها قرار بگیرد بهتر است. برای مهیا کردن چنین وضعیتی می‌توانید از دو عدد بالش استفاده کنید و نشیمنگاه خود را روی آن بگذارید به صورتی که پاهایتان روی آن قرار نگیرد.

» برای خود دعا کنید

مراقبه دو_قلب، مسیری برای رسیدن به بینش و بصیرت است. یکی از اولین و بهترین کارهایی که می‌توانید در آغاز این تکنیک انجام دهید، دعا کردن برای خودتان است. مهم نیست چه می‌گویید. گفتگوی شما با خالقتان کاملا شخصی است. می‌توانید از نمونه زیر برای الهام گرفتن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که در طول دعا کردن، حتما نوک زبانتان را به سقف دهانتان بچسبانید.

نمونه دعا و طلب برکت در مدیتیشن دو_قلب:

خداوندا، به خاطر برکت، هدایت، یاری، حمایت، محافظت، شناخت و بصیرتی که من عطا کردی بسیار سپاسگزارم. خداوندا به تمام کسانی که در مسیر زندگی و قدم گذاشتن در این مسیر، راهنما و معلم من بودند برکت و رحمت عنایت کن.

» چاکرای قلب را فعال کنید

اگر به یاد داشته باشید در قسمت دوم از این سری مقاله‌ها به معرفی چاکراهای بدن پرداختیم و مکان آنها را روی جسم، مشخص کردیم. چاکرای قلب، در مجاورت قلب فیزیکی شما قرار دارد. اکنون برای چند ثانیه به آرامی و با انگشتانتان روی چاکرای جلویی قلب فشار وارد کنید. با این کار، تمرکز روی چاکرای جلویی قلب، آسان‌تر می‌شود.

حالا برای همه زمین و موجوداتی که روی آن زندگی می‌کنند با عشق و مهربانی دعا کنید. به هنگام دعا کردن می‌توانید کره زمین را در مقیاسی بسیار کوچک و در مقابل دیدگانتان تصور کنید. به یاد داشته باشید که اگر دعای شما از صمیم قلب نباشد، هیچ تاثیری در مراقبه شما نخواهد گذاشت. باید از عمق وجودتان برای زمین و تمام موجوداتی که روی آن زندگی می‌کنند دعا کنید. می‌توانید از نمونه دعای زیر برای ایده گرفتن بهره بگیرید:

پروردگارا، صلح، امنیت و آرامش را به تمام مردم زمین هدیه کن. هر جا نفرت است، مهر و عشقت را جاری کن. هر جا بیماری و سختی است، سلامتی و آسانی ارزانی کن. هر جا فقر و تنگدستی است، گشایش، ثروت و بخشش عنایت کن. هر جا ناامیدی است، امید و هر جا تردید است، ایمان ارزانی کن. هر جا تاریکی است نور و هر جا اندوه است، شادی عنایت کن.

نکته: به هنگام انجام این مدیتیشن، هیچ‌گاه برای بچه‌ها یا افراد خاصی دعا نکنید. انرژی پدید آمده از طریق مدیتیشن، خارج از تصور شما قدرتمند است و می‌تواند به آنها آسیب برساند. دعا برای آنها را به بعد از انجام تمرین موکول کنید.

نکته: ماندن در وضعیت قسمت چهارم را خیلی طولانی نکنید. چون فشار زیادی را به قلب وارد می‌کند. حتی ممکن است افرادی که چاکرای قلبشان را تمیز نکرده‌اند در قلب خود احساس سنگینی کنند. پاک‌سازی چاکراها، نکته‌ها و مراحل مختلفی دارد که در مقاله‌ای جداگانه به آنها می‌پردازیم. اما فعلا، سعی کنید که فشار زیادی روی قلبتان وارد نکنید.

» چاکرای تاج را فعال کنید

همانند کاری که برای چاکرای قلب انجام دادیم را باید برای چاکرای تاج هم انجام دهیم. این چاکرا در بالای سر در ناحیه ملاج قرار گرفته است. برای چند ثانیه، ناحیه چاکرای تاج را به آرامی فشار دهید تا تمرکز روی این قسمت بهتر انجام شود.

در این گام هم باید برای زمین و موجوداتی که روی آن زندگی می‌کنند دعا کنیم. از نشانه‌های باز شدن چاکرای تاج، فشار قابل ملاحظه در این ناحیه است. حتی برخی احساس می‌کنند که انگار چیزی در بالای سرشان شکوفه زده است. این تمرین به شما کمک می‌کند تا به صورت موقتی، این چاکرا را باز کنید. کم‌کم و با تداوم در تمرین‌ها این چاکرا به صورت همیشگی باز می‌شود.

بعد از تمرکز روی این چاکرا، مراحل دعا را مثل مرحله چهارم انجام دهید.

» همزمان روی دو چاکرای قلب و تاج تمرکز کنید

بعد از فعال شدن چاکرای تاج و قلب، حالا باید همزمان روی دو چاکرا تمرکز کنید و دعایی که برای زمین و موجودات درون آن می‌کردید را دوباره بخوانید. این عمل، باعث یکی شدن دو چاکرای قلب و تاج می‌شود و قدرت دعا را افزایش می‌دهد.

در طول خواندن دعا، دستتان را کمی بالا بیاورید و کره زمین را در میان دستانتان تصور کنید. تجسم کنید که نوری طلایی رنگ یا سفید درخشان از چاکرای تاج وارد جسم شما می‌شود، به چاکرای قلب می‌رسد و سپس از دستان و انگشتان شما روی کره زمین می‌ریزد و تمام آنچه در زمین قرار دارد را لبریز از این انرژی و عشق می‌کند.

» رسیدن به اشراق

حالا شروع به گفتن مانترای «OM» (اُم) کرده و بر فاصله بین دو «اُم» تمرکز کنید. در این بین، تصور کنید که نور سفید درخشان یا طلایی رنگی در ناحیه چاکرای تاج، پدیدار می‌شود. چند دقیقه روی نور، آرامش درونی و سعادت الهی تامل کنید. ممکن است انفجار درونی نورانی را در فرق سر خود احساس کنید.

آرامش خود را حفظ کرده و ادامه دهید. چون این حالت وقتی ایجاد می‌شود که به درستی روی نقطه نورانی و فاصله بین دو «اُم» متمرکز شده‌اید و وجودتان لبریز از نور شده است. اگر احساس کردید که بدنتان به بیرون کشیده می‌شود یا اینکه داخل یک تونل نورانی در حرکت هستید، هیچ دخالتی نکنید و اجازه بدهید تا تجربه شما کامل شود. یادتان باشد، تنها چیز واقعی، تجربه نور است و بقیه چیزها مثل دیدن سایه‌هایی بر دیوار، توهم و غیرواقعی هستند.

حتی ممکن است خلا بزرگی را تجربه کنید. این تجربه نیز خوب است و در واقع، یک مرحله گذر از آگاهی معمولی به آگاهی برتر به شمار می‌رود. فقط باید آرام باشید. هنگامی که تجربه‌هایی این چنینی را از سر بگذرانید مانند فردی می‌شوید که بعد از مدت‌ها از غاز بیرون آمده و نور خورشید چشمانش را می‌زند. اما بعد از مدت کوتاهی قادر خواهید بود، منظره زیبای بیرون از غار را تماشا کنید.

زمان رسیدن به این مرحله‌ها و عبور از آگاهی معمولی از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است. برای برخی که آمادگی روحی بالایی دارند، این تجربه‌ها در جلسه اول رخ می‌دهند و برای برخی، سال‌ها طول می‌کشد. نکته مهم این است که در طول انجام مدیتیشن دو_قلب، فقط به انجام تمرین بپردازید و منتظر عبور از آگاهی نباشید. کسانی که منتظر نتیجه هستند، نمی‌توانند به تجربه‌ای ناب دست پیدا کنند.

» انرژی اضافی را تخلیه کنید

پس از تمام شدن مدیتیشن، نوبت تخلیه انرژی اضافی می‌رسد. در غیر این صورت، بعد از مدیتیشن، دچار سردرد و درد در قفسه سینه خواهید شد. این کار را با دعا برای زمین و موجودات آن انجام می‌دهیم.

شبیه به کاری که در مرحله ششم انجام دادید، کمی دستانتان را بالا بیاورید و کره زمین را تجسم کنید. حالا از عمق وجودتان برای زمین و موجودات درون آن دعا کنید. بگذارید که به کانالی از عشق و مهربانی تبدیل شوید. تصور کنید که نوری طلایی رنگ از دستانتان خارج می‌شود و زمین را دربرمی‌گیرد و می‌توانید با استفاده از این نور، هر کار خوبی که دلتان می‌خواهد را انجام دهید.

در ذهن خود به انسان‌ها بگویید: «شما می‌توانید! شما موفق می‌شوید!» تصور کنید که انرژی اضافی وجود شما، مثل یک کانال نورانی از وجودتان خارج می‌شود و به اعماق زمین می‌رود. علاوه بر این، می‌توانید با انجام تمرین‌های هوازی فیزیکی و ماساژ دادن جسمتان، به تخلیه بهتر این انرژی اضافی کمک کنید.

این‌قدر این کار را ادامه دهید تا احساس کنید که بدنتان به حالت طبیعی بازگشته است. حالا شما احساس سبکی و شادی خواهید کرد.

» سپاسگزاری کنید

وقتی تخلیه انرژی تمام شد، قبل از ترک مکان مدیتیشن، از خداوند و کسانی که در این مسیر به شما کمک کردند سپاسگزاری کرده و برای معلمان و راهنماهای معنوی خود، طلب خیر و برکت کنید. حالا لبخند بزنید و چشمانتان را باز کنید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

» در زندگی خود، جاری شوید

در طول این سری از مقاله‌ها، به سراغ تکنیک‌های مختلفی از مدیتیشن رفتیم. اما این تمام ماجرا نیست و هنوز هم روش‌های دیگری برای انجام مدیتیشن وجود دارند. به نکته‌هایی که آموختید و روش‌هایی که شناختید به چشم یک آشنایی نگاه کنید و گوی جستجو را خودتان در دست بگیرید.

هیچ‌کس مثل شما نمی‌بیند، هیچ‌کس مثل شما نمی‌پرسد، هیچ‌کس مثل شما جستجو نمی‌کند و هیچ‌کس مثل شما پاسخ‌ها را پیدا نخواهد کرد. تنها رسالت ما را معرفی عالم پر هیجان و پر از شگفتی مدیتیشن در نظر بگیرید و برای کشف حقیقت این ماجرا اقدام کنید. بدون شک، مجموعه ما نیز از دعای خیر شما برای اهل زمین، بهره‌مند خواهد شد.

 1. آشنایی با مفهوم چاکرا
 2. آشنایی با تکنیک مدیتیشن گل نیلوفر هزار برگ و مدیتیشن مانترا
 3. مدیتیشن چیست؟
به اشتراک گذاری

One Comment

 1. بنت الهدی راه پیما پاسخ

  سلامی به زیبایی مهر و محبت و عشق
  متشکرم بابت نشر این اگاهی
  مدتها بود دنبال چنین آگاهی میگشتم که ارتباط دو چاکرای قلب و تاجی را به من نشان دهد
  چقدر این مدیتیشن زیباست که دید جهان بینی ما را گسترش میدهد و وسیع میکند
  بی نظیر بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *