باورها و افکاری که مانع از افزایش ثروت شما می‌شود – قسمت ۳

در دو مقاله قبلی درباره سه باور اشتباه که شما را از ثروت دور می‌کرد صحبت کردیم. این باورها شامل ” خدا ثروت‌مندان را دوست ندارد”، “ثروت دشمن خوشبختی است” و “در شرایط فعلی جامعه نمی‌توان ثروت‌مند شد” بودند. متوجه شدیم که این باورها نه تنها درست نیستند بلکه ما را از ثروت دور نگه می‌دارند. بنابراین تصمیم گرفتیم آن‌ها را با باورهای درست جایگزین کنیم.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

  1. باورها و افکاری که مانع از افزایش ثروت شما می‌شود – قسمت ۱
  2. باورها و افکاری که مانع از افزایش ثروت شما می‌شود – قسمت ۲
  3. دوره پولسازی

در این قسمت قصد دارم درباره سه باور اشتباه دیگر صبحت کنم.

» باور غلط شماره ۴: برای ثروت‌مند شدن باید خانواده ثروت‌مند داشت.


شاید این حرف به ظاهر منطقی باشد که ما اگر می‌خواهیم ثروت‌مند شویم باید خانواده ثروت‌مندی داشته باشیم و بدون داشتن آن، هیچ‌وقت نمی‌توانیم به ثروت و پول زیاد دست پیدا کنیم.
اما اگر سراغ زندگی‌نامه انسان‌های ثروت‌مند و موفق برویم، چه در داخل کشور چه در خارج از ایران، افراد موفق  و ثروت‌مند زیادی وجود دارند که در خانواده‌های متوسط یا فقیر رشد کردند و با تلاش و کنترل ذهن‌شان توانستند به موفقیت و ثروت زیادی دست پیدا کنند.

به عنوان مثال از موارد خارجی می‌توان به جک ما موسس علی بابا اشاره کرد. جک ما در خانواده‌ی فقر متولد شد و حتی بارها در درس و کار شکست خورد. اما بالاخره توانست راه خود را پیدا کند و در حال حاضر به عنوان ثروت‌مندترین مرد چینی در جهان از او یاد می‌کنند.

امروز بی رحم است، فردا بی رحم تر اما پس فردا زیباست.

جک ما، موسس شرکت علی بابا

اگر دنبال یک مثال ایرانی نیز هستید می‌توانم به احد عظیم‌زاده اشاره کنم که در یک روستای دور افتاده به دنیا آمد و در کودکی پدرش را از دست داد و در شرایط بسیار بدی بزرگ شد اما با این وجود توانست با تلاش و پشتکار خود به ثروت زیادی دست پیدا کند.

از این قبیل افراد که از فقر به ثروت رسیدند، موارد زیادی وجود دارد، کافیست کمی تحقیق کنید. پس این افراد به ما نشان می دهند برای ثروت‌مند شدن حتما نیاز نیست در یک خانواده ثروت‌مند متولد شده باشید. اگر دیگران توانستند از وضعیت بد به ثروت و موفقیت برسند؛ شما هم می‌توانید.
فقط کافیست عذرها و بهانه‌ها را کنار بگذارید، ذهن تان را کنترل کنید و برای رسیدن به ثروت و موفقیت اشتیاق کافی در خود ایجاد کنید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/05/banner-money-new.jpg

» باور غلط شماره پنج : پول چرک کف دست است

بسیاری از ما طبق عادت از برخی جملات و  ضرب‌المثل‌ها استفاده می کنیم، بدون این که به تاثیر آن‌ها در کیفیت زندگی‌مان توجه داشته باشیم.
همه جملات و کلمات ما دارای بار مثبت و منفی هستند و در صورتی‌که چند بار  از آن‌ها استفاده کنیم وارد زندگی‌مان می شوند و حتی تبدیل به باور می‌شوند.

ضرب‌المثل پول چرک کف دست است از جمله جملاتی است که در ظاهر شاید متوجه تاثیر منفی آن نباشیم اما در حقیقت شما بدون این که از تاثیر منفی آن خبر داشته باشید، از آن استفاده می‌کنید و باعث دور شدن پول و ثروت از خود می‌شوید.
در دوره‌های پول‌سازی و ثروت، سخنرانان به ما توصیه می‌کنند که برای پول‌هایمان ارزش قائل باشیم. به عنوان مثال آن‌ها را در وضعیت خوب در کیف پول‌مان قرار دهیم و…
به همین دلیل وقتی ما پول را چرک کف دست بدانیم و معتقد باشیم که پول برای ما نمی‌ماند، در این صورت از ثروت و پول زیاد دور می‌شویم. اگر می‌خواهید تبدیل به فرد ثروت‌مندی شوید در کنار تلاش و کوشش و کار هوشمندانه باید حواستان به جملاتی که به کار می‌برید هم باشد.

تا حد امکان سعی کنید جملات منفی را که درباره پول استفاده می کنید، شناسایی کنید و آن‌ها را دیگر به کار نبرید‌ همچنین باید مواظب رفتار خود با پول‌هایتان باشید و آن ها را چرک دست یا بی ارزش خطاب نکنید. به نظر من پول یکی از بهترین نعمت‌های خدا است که به وسیله آن می‌توانم برای خودم و دیگران زندگی خوبی فراهم کنم.

» باور غلط شماره شش: ثروت‌مند شدن نیاز به شانس دارد.

یکی دیگر باورهای غلط درباره پول این است که پول و شانس رابطه مستقیم با یک‌دیگر دارند. این عبارت شاید برایتان آشنا باشد.
_خوش بحالش انقدر خوش شانس بود که تونست پولدار بشه
_من که شانس ندارم پولدار بشم
و…


در حقیقت با این حرف‌ها ما تمام تلاش‌های آن فرد را نادیده می‌گیریم و فقط موفقیت و ثروت او را به شانس ربط می‌دهیم و معتقدید آن شخص به حدی خوش شانس بوده که توانسته یک شبه به موفقیت و ثروت برسد. در حالی که این افکار درست نیستند. و اگر شخصی توانسته ثروت‌مند شود ماه‌ها و سال‌ها برای آن تلاش کرده است. حالا این تلاش می‌تواند شامل درست کردن ذهن و در کنار آن دنبال کردن هدف‌ها و آرزوها، نترسیدن از عملی کردن ایده‌ها و موارد مشابه باشد.

به هر حال پشت این ثروت و موفقیت شانس نبوده بلکه فردی با برنامه، با ذهن مثبت، پرتلاش و با هدف وجود دارد. در حالی‌ که بعضی از ما وقت‌مان را صرف کارهای بیهوده، منفی‌نگری، اهمیت دادن به موضوعات بی‌ارزش و … می‌کردیم، آن فرد با تمام وجود برای زندگی و موفقیتش تلاش می‌کرده است.

به نظر من شانس همان تلاش و باور مثبتی است که بعضی‌ها به درستی از آن استفاده می‌کنند.

در پایان بهتر است این نکته را هم یاد آوری کنم، علاوه بر این شش موردی که با هم بررسی کردیم، باورهای منفی دیگری نیز درباره پول وجود دارد. بهتر است در ذهن و جملات خود دقیق شوید و این باورها را پیدا کنید. مجددا تاکید می کنم شناسایی این باورها یک قدم بزرگ برای تغییر آن‌هاست. اگر تا امروز با ذهن و جملات منفی‌تان جلوی ثروت‌مند شدن خود را می‌گرفتید، هنوز دیر نشده، از همین امروز شروع به تغییر کنید تا به ثروتی که حق طبیعی شماست دست پیدا کنید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/05/banner-money-new.jpg

به اشتراک گذاری

One Comment

  1. Fateme_solymany پاسخ

    سلام خدمت استاد عزیزم. اگه امکانش هست لطف کنید بیشتر ویدیو یا ویس بزارید تاثیری که ویدیو و وویس بر من میزاره بسیار زیاده. و میشه حس خوب رو از صداتون و نگاهتون دید. و ارتباط قوی داشت با حس زیباتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *