خوشبختی در زندگی چیزی است که همه‌ی ما خواهان بدست آوردن آن هستیم و حس شادی به ما کمک خواهد کرد تا قدم‌های رسیدن به این مسیر برایمان آسان‌تر باشد. اما با این وجود، بسیاری از ما به جای احساس خوشحالی گرفتار غم و احساسات منفی مانند استرس و اضطراب هستیم. بنابراین سوال اصلی این است، چگونه شاد زندگی کنیم؟

وقتی اتفاق خوشایندی برای شما می‌افتد، چه واکنشی نشان می‌دهید؟ آیا غرق آن می‌شوید و این خبر خوب را با همه در میان می‌گذارید یا آن اتفاق را در ذهنتان مرور می‌کنید؟ توانایی چسبیدن به یک حس خوب، کمک قابل توجه‌ی به سلامت روانی ما می‌کند، اما این اتفاق به صورت طبیعی برای هرکسی رخ نمی‌دهد؛ مثلا برای افرادی که درگیر افسردگی هستند، این امواج شادی مانند ستاره‌های دنباله دار به یک باره محو می‌شوند.

تیمی از محققان دانشگاه ویسکانسین تصمیم گرفتند علت را جویا شوند؛ بنابراین آزمایشی ترتیب دادند که در آن شرکت کنندگان هربار که پاسخ یک سوال را درست حدس می‌زدند، جایزه می‌گرفتند. محققان از تکنولوژی تصویربرداری برای تحقیق درباره آنچه هنگام پیروزی و دریافت جایزه در مغز هر شرکت کننده اتفاق می‌افتاد، استفاده کردند.

آنها دریافتند فعالیت طولانی مدت برخی مدارهای مغزی، حتی اگر در حد چند ثانیه باشد، مشخص می‌کند که احساسات مثبت فرد چند ثانیه یا چند ساعت دوام داشته باشند. به عبارت دیگر، مدار مغزی بعضی افراد شادی را آسان‌تر از دیگران حفظ می‌کند. برخی افراد به صورت ذاتی از امتیاز طولانی کردن احساسات مثبت خود برخوردارند‌، اما هرکسی می‌تواند روی بهبود این مهارت کار کند و نتیجه نهایی این تلاش، قابل توجه خواهد بود.

 

تعداد احساسات مثبت در زندگی ما بهترین شاخص اندازه‌گیری میزان شادی‌مان است. احساسات مثبت به تولید شادی کمک می کنند. استمرار شادی با چند برابر کردن لحظات شاد، خاطرات و برنامه‌های ما موجب افزایش احساسات مثبت‌مان می‌شوند.

😊 به شادی‌های فعلی خود توجه کنید: برخی آن را هوشیاری و توجه وعدهای آن را بودن در لحظه اکنون می‌نامند؛ البته اصطلاحش مهم نیست، بلکه هدف این است که اجازه ندهید لحظات خوب زندگی، بدون توجه شما بگذرند.

😄 به شادی‌های گذشته و آینده خود توجه کنید: به خودتان اجازه دهید که از کوچه خاطرات بگذرید و لحظات خوب گذشته را مرور کنید، همچنان که انتظار رویدادهای خوب در آینده را می‌کشید. این نوعی سفر ذهنی در زمان است که به حفظ جریان احساسات مثبت ما کمک می‌کند. یافته‌ها نشان می‌دهند کسانی که تنها ۱۰ دقیقه در روز از خاطرات خوش گذشته یاد می‌کنند، مدت زمان شادی خود را افزایش می‌دهند.

😍 خوبی‌ها را قسمت کنید: طبیعتا وقتی اتفاق ناخوشایندی برای شما می‌افتد سراغ دوستان و عزیزان خود می‌روید اما نباید از صحبت کردن درباره خبرهای خوب غافل شوید. در میان گذاشتن یک احساس مثبت با دیگران شما را شادتر کرده و کمک می‌کند این احساس بیشتر با شما باشد و روابطتان مستحکم شود.

😂 از ارتباط غیرکلامی استفاده کنید: بدوید، بپرید، لبخند بزنید، از ته دل بخندید. ابراز احساسات مثبت به شیوه فیزیکی، روش دیگری برای تجربه روانی شادی و واقعی‌تر کردن آن است. حتی به صورت علمی ثابت شده است که ورزش باعث کاهش استرس و ترشح اندورفین می‌شود که به شما کمک می‌کند احساس خوبی داشته باشید. ورزش منظم می‌تواند به شما در کاهش احساس اضطراب و افسردگی کمک کند در حالی که به شما شادی می‌بخشد.

🌱 ارتباط ما با طبیعت نیز در حفظ شادی ما نقش دارد: گذراندن وقت در طبیعت برای روحیه شما بسیار نشاط آور است. باتوجه به اینکه هر روز زمان زیادی را در یک اتاق بسته برای انجام کارها صرف می‌کنیم، بهتر است وقتی را نیز برای لذت بردن از دنیای طبیعی اطرف‌مان نیز اختصاص دهیم و این برای بدن ما آرامش بخش است.

https://arshiyan.com/uploads/%D8%B9%D8%B2%D8%AA%20%D9%86%D9%81%D8%B3%20%D9%88%20%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%AF%20%D8%A8%D9%87%20%D9%86%D9%81%D8%B31605619610.jpg

😎 روی عزت نفس خود کار کنید: براساس تحقیقات، هرقدر احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید، احتمال طولانی‌تر شدن لذت اتفاقات خوبی که برایتان می‌افتد، بیشتر خواهد بود. از سوی دیگر، کمبود عزت نفس، احتمال این را که به جای لذت بردن از شادی، آن را سرکوب کنید، بیشتر می‌کند. بعضی افراد از اینکه موفقیت‌های خود را در بوق و کرنا کنند، می‌ترسند.

عده‌ای نیز احساس می‌کنند آن قدرها لیاقت ندارند که اتفاق خوبی برایشان بیفتد. برخی نیز به منفی‌ها می‌چسبند؛ چراکه تبدیل به بخشی از هویت آنها شده است. اگر هریک از این رفتارها برای شما آشناست و حالا وقت آن رسیده است که نگاه دقیقی به احساساتتان نسبت به خودتان بیندازید.

🤩 به خودتان یادآوری کنید که چقدر خوب به این شادی دست یافته‌اید: فرقی نمی‌کند تاکنون چه اتفاقات بدی افتاده باشد، به احتمال زیاد چیزهایی هم در زندگیتان وجود دارد که درست پیش می‌رود و می‌توانید برای آنها خوشحال باشید؛ پس اینها را هم لحاظ کنید. آگاهی از خوبی‌های زندگی کمک می‌کند به جای افت و خیزهای منفی، نوسان‌های مثبت داشته باشید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

ذهن و مغز خودتان رو طوری تربیت کنید که بر نکات منفی غلبه کند و تمرکز را بر روی نکات مثبت اتفاقات روزمره بگذارد. اگر قرار باشد تمام روز را صرف فکر کردن به نکات منفی کنید قطعا نمی‌توانید از دیگر اتفاقات مثبت یا لحظات شاد دیگر لذت ببرید و خوشحال باشید. یکی از روش‌های که برای این موضوع می‌توانید استفاده کنید این است که هر روز یک جمله مثبت به خود و عالم هستی بگوید، یک جمله مثبت روی کاغذ بنویسید یا بخوانید.

  • این هفته حتما عالی هست
  • امروز حتما اتفاقات خوبی رو پیش رو دارم
  • خدایا سپاسگزارم برای هرچیزی که دارم

ممکن است شروع تمرینات شما برای شاد بودن با یک لبخند باشد، هرچند مصنوعی ولی سعی کنید این لبخند بزرگ را روی صورت‌ خود شروع و تمرین کنید تا کم‌کم متوجه تاثیرات مثبت آن و بازخوردش از اطرافیان و حال دورنی خود باشید. 😉

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

به اشتراک گذاری