چگونه حال خوبی داشته باشیم؟ (قدرت حال خوب)

همه‌ی ما تاکنون تجربه روزهای خوب و بد بسیاری را پشت سرگذاشته‌ایم. این حس و حال مربوط به اتفاقاتی است که در طول روز برای ما شکل می‌گیرد. روزهای که خورشید با تمام وجود به ما انرژی می‌دهد و حال خوب پشتیبان ما است، اتفاقات مثبت بیشتری هم رقم می‌خورد. اما برای روزهای که کمی هوا ابری است و ممکن است ذهن ما مشغول جزییات منفی شود، باید چاره‌ای اندیشید. در ادامه با ما همراه باشید تا چند روش را بررسی کنیم.

» ادامه دهید:

اجازه ندهید تغییرات زندگی، شما را از مسیر منحرف کنند. یادتان باشد که بیشتر شرایط موقتی هستند.

» به خودتان اعتماد کنید:

به منابع درونی‌تان ایمان داشته باشید تا بعد از هر تجربه پیشرفت کنید. پاسخ مشکلات معمولا در وجود خودتان هستند و شما هم آن قدر باهوش هستید که بدانید باید چه کار کنید؛ پس به خودتان زمان بدهید و صبور باشید.

» با زندگی دوست باشید:

یادتان باشد دنیا قصد ندارد شما را مجازات کند؛ پس یاد بگیرید روی فرصت‌ها تمرکز داشته باشید یا مسیر دیگری را امتحان کنید تا به بینش جدیدی برسید.

» مراقب افکارتان باشید:

فکر شما هرگز ۱۰۰ درصد مثبت نمی‌شود. یاد بگیرید افکار منفی را از سر بیرون کنید و ایده‌های دیگری را که به شما کمک می‌کنند، در مسیر مثبت حرکت کنید با آغوش باز بپذیرید.

» توانایی‌های درونی خود را به خدمت بگیرید:

استعدادهای خود را باور کنید و آنها را در همه زمینه‌ها به بهترین وجه ممکن سوق دهید. مطمئن باشید هوش شما می‌تواند کمک کند از پس هر چیزی بربیایید.

» خودتان را دوست داشته باشید:

لازم نیست همان کسی باشید که امروز بوده‌اید، تغییر احساس شما نسبت به خودتان به معنای جمع‌آوری ابزار تازه و تبدیل خودتان به آن شخصیتی است که می‌خواهید.

» اجازه ندهید به شما بی احترامی شود:

نباید نسبت به انتقادات دیگران تعصب نشان دهید، اما حواستان به منبع انتقاد باشد. یاد بگیرید به جای واکنش نشان دادن، پاسخ دهید اما خشم و غضب خود را نشان ندهید.

https://arshiyan.com/uploads/%D8%B9%D8%B2%D8%AA%20%D9%86%D9%81%D8%B3%20%D9%88%20%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%AF%20%D8%A8%D9%87%20%D9%86%D9%81%D8%B31605619610.jpg

» ناامیدی، بخشی از زندگی است:

حتی موفق‌ترین افراد نیز با ناامیدی دست و پنجه نرم کرده‌اند، اما یاد گرفته‌اند که از آن برای رسیدن به مرحله بعدی زندگی خود استفاده کنند. پس احساسات خود را پردازش کنید و بعد دست به عمل بزنید.

 » با ترس‌های خود مقابله کنید:

کمی ترس و سپس غلبه بر ترس، شما را قدرتمندتر و بهتر می‌کند. پس ترس‌های خود را درک کرده، به آنها اعتراف کنید و سپس آن‌ها را در سطل زباله بیندازید. پس بدانید هربار که از خواب بیدار می‌شوید، فرصتی برای بهترکردن اوضاع دارید، آن را هدر ندهید.

» قدرت حال خوب با تسکین دغدغه‌ها

نگرانی لزوما چیز بدی نیست و گاهی منجربه رفتارهای ثمربخش می‌شود. مثلا دانش آموزی که نگران نمراتش است، انگیزه دارد که بیشتر درس بخواند یا کسی که نگران سلامتی‌اش باشد، ورزش می‌کند و درکل مراقب خود است. اما نگرانی افراطی می‌تواند موجب درماندگی فرد شود.

نگرانی بابت سخنرانی که قرار است هفته آینده داشته باشید، تمرکزکردن را برای شما دشوار می‌سازد. نگرانی مستمر برای سلامتی می‌تواند خواب را دچار اختلال کند و حتى سلامتی را به خطر بیندازد. اگراضطراب زیادی دارید، استراتژی‌های زیر می‌توانند به تسکین دغدغه‌های شما کمک کنند.

۱. از ترس خود آگاه باشید:

وقتی به خودتان بگویید: «بهش فکر نکن» احتمالا نتیجه عکس می‌دهد! همان طور که در سال ۱۹۸۷ طی آزمایشی از شرکت کنندگان خواسته شد اصلا به خرس سفید فکر نکنند، اما درنهایت همه آنها گزارش دادند که تعداد تصاویر ذهنی آنها از یک خرس سفید بیشتر بوده است. وقتی سعی می‌کنید افکار آزاردهنده خود را سرکوب کنید، اضطراب‌تان را افزایش می‌دهید، پس بپذیرید که اضطراب‌ هم همانند شادی در وجود شما وجود دارد و فقط باید آن را مدیریت کنید تا افکار مزاحم فروکش کنند.

۲. در افکار غیرواقعی تان تجدیدنظر کنید:

احساس اضطراب می‌تواند به پیش بینی‌های فاجعه آمیز منتهی شود. تصور اینکه یک نمره بد می‌تواند آینده شما را خراب کند یا یک اشتباه کوچک موجب ضرر مالی می‌شود، به بیشترشدن اضطرابتان دامن خواهد زد. درواقع افکار بیش از حد منفی خود را با جملات واقع بینانه عوض کنید، وقتی فکر می کنید که «حتما لکنت زبان می‌گیرم و مثل یک نادان به نظر می‌رسم»، به خودتان یادآوری کنید که «من چیزهای ارزشمندی برای بیان کردن دارم و اگر هم جایی را خراب کنم، اتفاق بدی نمی‌افتد.»

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

۳. درگیر حل مسئله شوید:

چیزهایی را که می‌توانید کنترل کنید، از تمام مواردی که کنترلشان از دسترس‌تان خارج است، جدا کنید. سپس روی فعالیت‌هایی که قابل کنترل بوده و مشکل را حل می‌کند، تمرکز کنید. اگر نگران هستید که در یک مصاحبه شغلی، غیر حرفه‌ای به نظر برسید، برای اینکه بهترین خودتان را ارائه دهید، قدمی بردارید و یا اگر نگران بدهی‌های خود هستید، در اولین فرصت روی یک برنامه‌ریزی مالی کار کرده و افکار آزاردهنده‌تان را به رفتاری ثمربخش تبدیل کنید.

۴. بدن خود را آرام کنید:

احساس اضطراب می‌تواند به بروز علائم ناخوشایند جسمانی، مانند تپش قلب، خشکی دهان، عرق کردن کف دست‌ها و درد معده، منتهی شود. ممکن است اختلال خواب داشته باشید یا نتوانید یکجا آرام و ساکت بنشینید. این علائم جسمانی می‌توانند احساس اضطراب و افکار غم انگیزتان را تغذیه کنند و درنتیجه اضطرابتان تشدید پیدا می‌کند. برای آرامش جسم خود بدوید، یوگا انجام دهید، تنفس عمیق را تمرین کنید یا مهارت‌های ریلکسیشن را بیاموزید. آرامش بدن، کلید آرامش ذهن شماست.

۵. هوشیاری را تمرین کنید:

به خاطر حرفی که دیروز زده‌اید، غصه نخورید یا نگران کاری که قرار است فردا انجام دهید، نباشید. در زمان حال زندگی کنید. مهارت هوشیاری و توجه را تمرین کنید و کاملا با آنچه هم اکنون در جریان است و پیرامون شما می‌گذرد هماهنگ شوید. این هوشیاری، افکار مضطرب شما را ساکت می‌کند و واکنش استرسی بدنتان را کاهش می‌دهد.

۶. زمانی را برای بررسی مشکلات کنار بگذارید:

اگر مثلا منتظر جواب آزمایش دکتر هستید یا نمی‌توانید از فکر آینده مالی زندگی‌تان بیرون بیایید، زمان مشخصی را به بررسی مشکلات اختصاص دهید، مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که کنارگذاشتن زمانی برای بررسی مشکلات موجب کاهش افکار مزاحم درطول روز می‌شود. یک وقت نیم ساعته برای نگرانی کنار بگذارید.

وقتی افکار مضطرب وارد ذهن شما می‌شوند، به خودتان یادآوری کنید: «هنوز زمان غصه خوردن نرسیده». وقتی به عدد موردنظر رسیدید، به مشکلات فکر کنید و آنها را بررسی کنید، تا زمانیکه وقت‌تان تمام شود؛ چون این گونه می‌توانید محدوده زمانی مشخصی را نیز به اضطرابتان اختصاص دهید و اجازه ندهید افکار آزاردهنده، روزتان را هدر دهند.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

۷. کار متفاوتی انجام دهید:

وقتی برای رفع نگرانی‌ها با ذهن خود کلنجار می‌روید و نمی‌توانید برای حل آن، کاری انجام دهید، به پیاده روی بروید، بافتنی ببافید، کمدتان را مرتب کنید؛ چون وقتی ذهن‌تان را چند دقیقه از مشکلات منحرف می‌کنید، استرس خود را کاهش داده و به ذهن‌تان استراحت لازم را می‌دهید.

اگر نگرانی ذهنتان را پر کرده است و نمی‌توانید فعالیت جسمی انجام دهید، سعی کنید از عدد ۱۰۰، شمارش معکوس انجام دهید و یا یک سری جمله را به ترتیب حروف الفبا مرتب کنید. درواقع بهتر است کاری را انجام بدهید که آن قدر تمرکز بخواهد که مغزتان دیگرانرژی‌ای برای غصه خوردن نداشته باشد. دست و پنجه نرم کردن با اضطراب به این معنا نیست که شما آدم ضعیفی هستید؛ درواقع افرادی که قدرت ذهنی فوق‌العاده‌ای دارند، تردید، ترس و نگرانی را بیشتر تجربه می‌کنند.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

به اشتراک گذاری