ثروت هماهنگ چیست و چگونه می‌توان به آن رسید؟

قسمت اول: تعادل یا هماهنگی؟

ثروت هماهنگ

بیشتر ما به جای زندگی کردن درگیر دعوایی همیشگی با خودمان و دیگران هستیم. زندگی نیز همچون آموزگاری سختگیر، در گوشه‌ای کمین کرده تا در زمان مناسب به ما پا پله‌ای جانانه بزند. البته شاید در این بین، بخشندگی کند و درسی نیز به ما بیاموزد! انگار هر طرف ماجرا را که می‌گیریم، طرف دیگر از دست می‌رود. شاید به همین علت است که فکر کردیم خواستن یا به دست آوردن هر چیزی بهایی دارد و زندگی با شیوه‌ مخصوص به خودش آن را از ما می‌گیرد.‌

خب…باید بگویم که اوضاع اصلا این چنین نیست. زندگی برای ما دامی پهن نکرده، خواسته‌ها و آرزوهایمان گرویی‌هایی نیستند که جهان هستی در ازای دادنشان از ما چیزی طلبکار شود و اصلا دعوایی در کار نیست. تمام این ماجراها و توهم‌ها در اثر وجود ناهماهنگی در زندگی‌مان ایجاد شده‌اند. ما روش به دست آوردن ثروت هماهنگ را گم کرده‌ایم.

برای همین فقط صاحب بخشی‌ از ثروت هستیم؛ مثلا اگر پول داریم، آرامش نداریم، اگر آرامش داریم، پول نداریم، اگر پول و آرامش داریم، سلامتی نداریم و اگر تندرست و سالم هستیم، آهی در بساط نداریم که با ناله سودا کنیم.

در حقیقت، هماهنگی نداریم؛ اما می‌خواهیم به آن برسیم. رسیدن به ثروت هماهنگ، هدف ما از نوشتن این سری از مقاله‌ها است. می‌خواهیم به جای یکی، همه را داشته باشیم. چون حق، لیاقت و ظرفیت دریافت آن از هنگام تولد در وجود ما نهادینه شده است.

» ثروت هماهنگ چیست؟

ثروت هماهنگ، رویکردی است که به ایجاد فراوانی در همه بخش‌های زندگی می‌پردازد. دستیابی به این ثروت باعث می‌شود تا هم جسمی سالم داشته باشیم، هم در رفاه زندگی کنیم و هم در اقیانوس بی‌انتهای معرفت پارو بزنیم.

خداوند ما را برای لذت بردن از زندگی روی کره زمین فرستاده است. این همه شعور، توانایی، عشق و پیچیدگی برای این نبوده که تمام مدت عمرمان را در رنج و ناراحتی سپری کنیم. باید یاد بگیریم از آنچه به ما هدیه شده نهایت استفاده را ببریم. تنها در آن صورت است که می‌توانیم خود را انسان و اشرف مخلوقات بنامیم.

ذهن، صاحب اختیار خود است و می‌تواند از دوزخ، بهشت و از بهشت، دوزخ بسازد.

جان میلتون

» ثروت را چگونه معنا می‌کنید؟

بیشتر مردم، وقتی واژه ثروت را می‌شنوند در سینمای ذهنشان تصویرهایی از چک پول، سکه طلا و یک حساب بانکی تپل به نمایش درمی‌آید. در حالی که پول، تنها بخشی از ثروت است. نیروی هماهنگی، می‌تواند چهره ثروت واقعی را به شما نشان دهد. در حقیقت، سلامتی، آرامش، عشق، ذهنی عمیق و پول در کنار هم یک ثروت هماهنگ و واقعی را به نمایش می‌گذارند.

کمتر کسی پیدا می‌شود که همه این‌ها را در کنار هم داشته باشد. همه ما ثروتمندانی را می‌شناسیم که در آرزوی داشتن یک خانواده شاد و عشقی واقعی هستند یا این که سلامتی‌شان را از دست داده‌اند.

از آن طرف، افراد فقیری را می‌شناسیم که سلامتی، معنویت و ذهنی عمیق دارند اما همیشه به خاطر پول نگران هستند. جالب است که هر کدام از آنها نداشته‌هایشان را بهایی برای به دست آوردن داشته‌هایشان می‌دانند؛ مثلا فرد ثروتمند این طور خودش و دیگران را توجیه می‌کند که: «بهای به دست آوردن پول و ثروت، از دست دادن خانواده و سلامتی‌ام بود.»

به قول رابرت کیوساکی در کتاب پدر پولدار، خب چرا همه را با هم نداشته باشیم؟ هم پول و هم یک زندگی شاد و سالم!

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

چرا زندگی با ما چپ افتاده؟

زندگی، یعنی حضور در جهانی که متعلق به شما است. جهان شما، مثل تمام چیزهایی که دارید، در اختیارتان قرار دارد و شما آزادید تا هر کاری که دلتان می‌خواهد با آن بکنید. اگر بخواهیم میزان اختیار شما بر زندگی‌تان را تشبیه کنیم یک توپ، بهترین مثال خواهد بود.

کاری که شما با توپ زندگی‌تان می‌کنید، ماجراها و واکنش‌های متقابلش را ایجاد می‌کند؛ مثلا اگر رو به یک دیوار بایستید و توپ را با شدت به سمت روبه‌روی خود پرتاب کنید، انرژی شما به آن توپ منتقل می‌شود، به دیوار برخورد می‌کند و مستقیم به سمت شما بازمی‌گردد. اگر حواستان پرت باشد، حتی ممکن است توپ یک‌راست با صورتتان برخورد کند! آیا توپ، مقصر است؟

البته که نه. شما مقصر هستید. جهان – یا به قول عده‌ای زندگی – بازتابی از داده‌های ما است. چیزی خارج از آن وارد زندگی‌مان نمی‌شود. ما هر چه بکاریم را برداشت خواهیم کرد.

مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو / یادم از کشته خویش آمد و هنگام درو

حافظ شیرازی

عده‌ای توپ زندگی‌شان را رها کرده‌اند. در نتیجه، هر رهگذری که از کنارش می‌گذرد، یک ضربه به آن می‌زند. اما عده‌ای دیگر با توپ زندگی‌شان یک بازی جانانه راه می‌اندازند و کاپ پیروزی را از آن خود می‌کنند. اگر بیشتر می‌خواهیم، اگر احساس می‌کنیم لیاقتمان بسیار از فراتر از چیزی است که اکنون داریم، پس باید سبک و سیاق انرژی که به جهانمان می‌فرستیم را تغییر دهیم.

باید دکمه ری‌ا‌ستارت خودمان را پیدا کنیم و به دور از تعصب و نگرانی، یک بازنگری اساسی روی مفهوم واقعی معنویت و ثروت هماهنگ انجام دهیم. وقتی یک دیوار در حال ریزش است، هر چقدر هم پایه زیر آن بگذاریم باز هم عمر دور و درازی نخواهد داشت.

دیوارهای کج و ناپایدار وجودتان را ویران کنید تا بتوانید با آجرهایش پلکانی محکم و بی‌انتها برای خودتان بسازید. شاید حجم آجرهایتان بسیار محدود باشد؛ این اصلا اهمیتی ندارد. چون وظیفه شما، چیدن خشت‌های اول است؛ الباقی را جهان هستی برایتان می‌سازد.

پول و ثروت

به جای یک زندگی متعادل، ثروت هماهنگ را تجربه کنید

ما در زندگی به دنبال ایجاد تعادل هستیم و این اشتباه است. تعادل، سرابی است که حتی به اندازه قطره‌ای وجود تشنه ما را سیراب نمی‌کند. وقتی ذهنمان را از قید و بند تعادل رها ‌کنیم خودبه‌خود با کمال‌گرایی نیز خداحافظی خواهیم کرد.

کنار گذاشتن توهم تعادل، احساس آزادی را برایمان به ارمغان می‌آورد و به روح خسته ما مجالی برای نفس کشیدن می‌دهد. به جای تعادل، باید هماهنگی را به عنوان هدف زندگی‌مان انتخاب کنیم. تجربه‌های هماهنگ در همه جنبه‌های زندگی، یک ثروت واقعی به شمار می‌روند.

ثروت هماهنگ، حسی از کامل بودن و رفاه است که باعث بالا رفتن شادی می‌شود و از پیشرفت‌های غیر متعادل در یک یا دو زمینه، جلوگیری می‌کند. اگر از در هماهنگی به دنیا نگاه کنیم، دیگر لازم نیست به خودمان سخت بگیریم و برای به دست آوردن چیزی که در دنیا وجود خارجی ندارد – همان تعادل – آسمان و ریسمان را به هم ببافیم.

اگر هماهنگی را دنبال کنید، می‌توانید به طور هم‌زمان، ثروتمند، تندرست و معنوی باشید. علاوه بر این، خانواده‌ای شاد و روزهایی سرشار از آرامش را از آن خود خواهید کرد.

» شما یک هدیه هستید

وجود شما برای جهانی که در آن زندگی می‌کنید، یک هدیه است. رشد شخصی و معنوی‌تان، جهان را به مکان بهتری تبدیل می‌کند. نه معنویت و نه ثروت، هیچ کدام به تنهایی انسان را به مقامی که لیاقتش را دارد، نمی‌رسانند.

تنها راه چاره برای ایجاد آشتی بین تمام این نیروها و فعال ساختن بخش‌های نهفته وجودمان پیدا کردن ثروت هماهنگ است. یادتان باشد، شما همیشه در چیزی که برایتان ارزش دارد موفق می‌شوید. گاهی تنها کاری که باید انجام دهید، تغییر دادن و گسترش ارزش‌هایتان است. امیدوارم با خواندن مطالب بالا، به درکی نسبی از اهمیت ثروت هماهنگ رسیده باشید.

در قسمت‌های بعدی، اجزای این ثروت را با هم موشکافی می‌کنیم و روش‌های هماهنگی در آنها را یاد می‌گیریم.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

 1. ثروت هماهنگ چیست و چگونه می‌توان به آن رسید؟ – قسمت ۲
 2. ثروت هماهنگ چیست و چگونه می‌توان به آن رسید؟ – قسمت ۳
 3. ثروت هماهنگ چیست و چگونه می‌توان به آن رسید؟ – قسمت ۴
به اشتراک گذاری

8 Comments

 1. حامد جهاندارفر پاسخ

  کاش این مقاله‌ها بصورت صوتی هن در سایت گذاشته بشه تا ما بتونیم بارها در هنگام کار با هندزوری گوششون کنیم

 2. Deleya salehi پاسخ

  سلام و عرض ادب
  بسیار آموزنده بود
  من هم با نظر دوستمون موافقم
  اگر این متن ها به صورت صوتی هم در سایت منتشر بشه بیشتر و بهتر می تونیم استفاده کنیم .
  مچکرم

 3. jamilezarifi پاسخ

  بسیار عاااااالی بود
  خییییییییلی تشکر میکنم از زحماتی که میکشین
  خدااوند به علم و دانایی و کارتون و زندگی تون برکت بده. امین???

 4. مصطفی عربی پاسخ

  تشکر از شما‌و‌گروه خوبتون برای نشر این‌همه مطالب مفید و زیبا و پر از انرژی مثبت خدا خبرتون بده ان شاالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *