چگونه با مثبت‌گرایی، زندگی خودمان را متحول کنیم؟

گاهی زندگی کردن به انتخابی بین روشنایی و تاریکی محدود می‌شود؛ انتخابی که می‌تواند ما را از زندانی بودن در سایه‌های تمام نشدنی آزاد کند و به سمت نور بکشاند یا حتی به تاریکی اجازه دهد که ما را در خودش ببلعد. اما از آنجا که گوهر وجودمان از جنس نور است، همیشه راهی برای رهایی از تاریکی‌ها پیدا خواهیم کرد.

شاید قدم‌هایمان آهسته باشند، شاید در میان راه خسته شویم و حتی به اردو زدن در جایی که هستیم فکر کنیم اما نور به امانت گذاشته شده در وجودمان، جانی دوباره به پاهایمان می‌بخشد و ما را به سمت نور هدایت می‌کند. تبدیل شدن به یک انسان مثبت‌گرا یعنی تمرین کردن برای دیدن نور، لمس نور و زیستن در سمت روشن زندگی. در این گفتار به دنبال راهکارهایی برای تحول زندگی‌مان با کمک مثبت‌گرایی می‌گردیم.

optimism

» مثبت‌گرایی چه راه‌حلی برای تغییر زندگی ما دارد؟

نگاه به نتیجه، انسان را به قدم برداشتن تشویق می‌کند. به همین دلیل در آغاز گفتگویمان بخشی از آثار مثبت‌گرایی روی زندگی‌مان را بررسی می‌کنیم.

 • انرژی درونی ما را زیاد می‌کند

تفکر مثبت، نگرش ما را به زندگی تغییر می‌دهد. این ماجرا در ذهنمان جرقه‌ امکان‌پذیری آرزوهایمان را شعله‌ور می‌کند و به ما این شجاعت را می‌دهد که برای عملی کردن رویاهایمان قدم برداریم.

 • امید و انگیزه ما برای دستیابی به آینده‌ای روشن را افزایش می‌دهد

مثبت‌گرایی، ابعاد تفکرمان را گسترش می‌دهد. به این ترتیب که مانع‌ها را از جلوی دیدگانمان برمی‌دارد و به ما این جسارت را می‌دهد که تصوری روشن از چشم‌انداز آینده‌مان داشته باشیم.

 • درست مانند لبخند و خمیازه به دیگران سرایت می‌کند

انسان، موجود پیچیده و بسیار جالبی است. ما حتی وقتی در سکوت به سر می‌بریم هم در حال برقراری ارتباط با پیرامون خودمان هستیم و این کار را از راه امواج ذهنی خود انجام می‌دهیم. جالب‌تر اینکه انسان‌های پیرامون ما هم سیگنال‌های این امواج را درک می‌کنند. در نتیجه، وقتی امواج ذهنی ما روی مثبت‌‌گرایی متمرکز شده باشند، تمام اطرافیان ما هم این سیگنال‌ها را دریافت می‌کنند و احساس بسیار خوبی در عمق وجودشان ایجاد می‌شود.

وقتی نگرش ما به دنیا و انسان‌های درون آن تغییر می‌کند، به دنبال آن رفتار‌های ما نیز دستخوش تغییر می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که بسیاری از اجزای پیرامون ما برای همیشه تغییر کنند.

Wayne-Dyer

وین دایر
 • تغییراتی ماندگار در محیط پیرامون ما ایجاد می‌کند

تفکر، یک انرژی روانی است. سرمایه‌ای است که می‌توانید با آن آرزوهایتان را خریداری کنید. یاد بگیرید که این سرمایه را برای چیزهایی که نمی‌خواهید خرج نکنید.

 • قدرت ما را در مقابل مشکلات، افزایش می‌دهد

یک ذهن قوی، کوچک‌ترین دستاوردی است که مثبت‌گرایی در اختیار ما قرار می‌دهد. به این ترتیب، نه تنها قدرت حل مشکلات را پیدا می‌کنیم بلکه چشممان به جمال فرصت‌های نهفته در این مشکلات روشن می‌شود. در بیشتر موارد با تمام وجودمان درک می‌کنیم چیزهایی که آنها را مشکل می‌نامیدیم، فقط فرصت‌هایی کشف نشده در مسیر زندگی ما بودند.

 • باعث سلامتی جسم و روح ما می‌شود

امید به آمدن روزهای خوب، درک ویژگی‌های مثبت زندگی کنونی‌مان و آرامشی که در پس آن قرار می‌گیرد جسم و روح ما را شفا می‌دهد. در آن هنگام درک می‌کنیم که تفکر ما تا چه اندازه می‌تواند روی جسم و روحمان تاثیر مستقیم بگذارد، روند تولید سلول‌های سالم را در وجودمان بازسازی کند و ناپاکی‌ها را از جانمان بیرون بریزد.

» همه راه‌ها به روح و هدف شما ختم می‌شوند

 قدم برداشتن در مسیر مثبت‌گرایی به یک نکته مهم بستگی دارد و آن هدف شما است. انسان، موجودی هدفمند است. این بدان معنا است که اگر ما دلیلی برای زندگی نداشته باشیم به بدترین شکل ممکن، استعداد، جسم، روح و هستی خود را به نابودی می‌کشانیم.

پس پُربیراه نیست اگر بگوییم، اولین قدم در هر حرکتی، مشخص کردن هدف است. با این حساب، هدف شما از مثبت‌گرایی چیست؟ چرا می‌خواهید به یک فرد مثبت‌گرا تبدیل شوید؟ آیا چشم‌انداز مشخصی برای خودتان در نظر گرفته‌اید؟ آیا می‌دانید تا پنج سال آینده قرار است به چیزهایی برسید؟

وقتی منظره روشنی از اهداف خودتان داشته باشید، آنگاه می‌توانید از نیرویی که مثبت‌گرایی در اختیارتان قرار می‌دهد برای حرکت پرقدرت در این مسیر استفاده کنید.

به قول «رابرت گرین»

«وقتی اهدافتان را به یاد داشته باشید، راحت‌تر و سریع‌تر تصمیم می‌گیرید که کجا بجنگید و کجا فاصله بگیرید. این نگرش، تصمیم‌های روزانه زندگی شما را ساده‌تر و منطقی‌تر می‌کند.»

» راهکارهایی برای تقویت مثبت‌گرایی

برای کسانی که غرق در افکار منفی هستند، تبدیل شدن به یک انسان مثبت‌گرا تحولی بزرگ به حساب می‌آید. شاید در ابتدای این مسیر به دلیل تقابلی که میان فکرهای مثبت و منفی در ذهنتان صورت می‌گیرد کمی احساس آشفتگی کنید و حتی برخی از چیزها به نظرتان خنده‌دار بیایند. اما اگر مقاومت کنید به زودی می‌توانید در دنیای تازه‌ای که برای خودتان ساخته‌اید قدم بردارید.

در ادامه این گفتار به شما چند پیشنهاد می‌دهیم تا بتوانید فرآیند تبدیل شدن به انسان مثبت‌گرا را راحت‌تر سپری کنید.

از ته دل، چیزی که هنوز وجود ندارد را باور کنید. این‌گونه است که می‌توانید آن را بیافرینید. چیزهایی که وجود ندارند همان چیزهایی هستند که هنوز به قدر کافی آنها را طلب نکرده‌ایم.

Nikos-Kazantzakis

نیکوس کاستانزاکس، رمان‌نویس یونانی
 • به رسیدن روزهای خوب باور داشته باشید

باورها وجود ما را شکل می‌دهند. آنها بی سر و صدا می‌آیند، در اعماق وجودمان ریشه می‌کنند و تنها هنگامی که به بار می‌نشینند و میوه‌هایشان چیدنی می‌شوند آنها را می‌بینیم. برای تبدیل شدن به یک انسان مثبت‌گرا باید باور داشته باشید که تفکر مثبتتان می‌تواند باعث ایجاد ماجراهای خوب در زندگی‌تان شود. باید امید داشته باشید که اگر بخواهید و برایش تلاش کنید، راه‌هایی به سوی یافتن خواسته خود پیدا خواهید کرد.

یادتان باشد، بزرگ‌ترین انسان‌های تاریخ، زمانی دیوانه‌ترین‌ فرد در روزگار خود به شمار می‌رفتند. اما گذر روزها ثابت کرد که اگر آن انسان‌های دیوانه حضور نداشتند یا اینکه در مقابل ساز مخالف پیرامونشان تسلیم می‌شدند، جامعه بشری چه آسیب‌هایی که نمی‌دید و چه کشف‌هایی که بی‌نتیجه باقی می‌مانند.

اگر اصرار شما به تفکر مثبت در مورد موضوعی، با واکنش اطرافیانتان روبه‌رو شد یا حتی شما را «دیوانه» خطاب کردند، تنها کافی است به یاد بیاورید که این دیوانه‌های هر دوران هستند که تغییرهایی ماندگار در جهان ایجاد می‌کنند.

به قول «جبران خلیل جبران»:

«هنگامی که به بازار شهر رسیدم، جوانی که بر بامی ایستاده بود فریاد زد: «مردم، این مرد دیوانه است.» سر برداشتم تا او را ببینم، آنجا بود که برای نخستین بار، خورشید بر چهره بدون نقابم بوسه زد و من از عشق خورشید مشتعل شدم. دیگر به نقاب‌هایم نیازی نداشتم. چنین بود که دیوانه شدم. من در دیوانگی خود آزادی تنهایی و امنیت از درک شدن را یافتم.»

 • به بُعد مثبت وجودتان بها بدهید

تبدیل شدن به انسانی با تفکر مثبت به این معنی نیست که فکرهای منفی، دیگر هرگز به سراغتان نمی‌آیند. شاید اطراف شما سرشار از انسان‌هایی منفی‌گرا باشد که روزهای خود را با افکاری منفی و مسموم سپری می‌کنند. در این شرایط باید نکته‌ای مهم را به یاد داشته باشید.

تمایلتان به قدم گذاشتن در مسیر مثبت‌گرایی باعث ضعف شما در مقابل منفی‌گراهای اطرافتان نمی‌شود. پس نباید از حجم افکاری که در جهت مخالف شما حرکت می‌کنند بترسید یا این فکر را با خودتان بکنید که افکار منفی قوی‌تر هستند. همیشه و در همه‌جا نیروی مثبت، بزرگ‌تر و قوی‌تر از تمام نیروهای منفی است.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که آگاهانه به سمت مثبت هر چیزی تغییر مسیر دهید. برای این کار باید خودتان را با فکرهای مثبت محاصره کرده و روی قوی‌تر کردن این بخش از وجودتان متمرکز شوید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

 • به غرولندهای خودتان گوش ندهید

«غر زدن» یکی از ویژگی‌های انسانی ما قبل از تبدیل شدن به یک فرد مثبت‌گرا است. اگر در دور باطل غر زدن گیر بیفتیم، از هر چیزی موضوعی برای شکایت کردن پیدا می‌کنیم. این دقیقا همان کاری است که بر آتش منفی‌گرایی ما دامن می‌زند. با خودتان قراری بگذارید که درباره هیچ موضوعی غر نمی‌زنید.

اگر هم از روند انجام یک کار یا چیزی ناراضی هستید، به جای تلف کردن وقتتان برای غر زدن، بگردید و راه‌حلی برای آن پیدا کنید. اگر قرار بود انسان‌ها با غر زدن به جایی برسند، اکنون از سیاره‌ای دیگر در حال خواندن این واژه‌ها بودید!

 • داستان تازه‌ای را برای خودتان تعریف کنید

طبیعی‌ترین واکنش ما به هنگام رویارویی با چالش‌ها سر هم کردن داستان‌هایی است که در انتهای آن خودمان را خسته و شکست‌خورده می‌یابیم. در حالی که برای حرکت در مسیر مثبت‌گرایی باید به جای گوش دادن به این داستان‌ها، برای خودمان داستانی تازه را تعریف کنیم که قهرمان آن در انتها به پیروزی می‌رسد.

در واقع، باید خودمان را تشویق کنیم و مدام تصویر آینده‌ دلخواهمان را به خودمان نشان دهیم. اگر می‌خواهید تغییری واقعی در زندگی‌تان ایجاد کنید چشم‌انداز خود را از ماجراهای منفی دور کنید. یادتان باشد، نگاه شما به دنیا و ماجراهای درون آن، چندوچون واکنشتان به آن را شکل می‌دهد.

 • آموزگاری را رها کرده و دانش‌آموز شوید

تحصیل در دانشگاه، گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی و پا گذاشتن به سن، بیراهه‌هایی در مسیر یادگیری همیشگی هستند. چون این احساس را در وجود ما ایجاد می‌کنند که: «تاکنون چیزهای زیادی یاد گرفته‌ایم، تجربه‌های بسیاری اندوخته‌ایم و دیگر چیزی برای یادگیری وجود ندارد؛ حالا وقت آن رسیده است که دیگران را نصیحت کنیم.»

درگیر شدن با این تفکر، رود جاری افکار شما را به یک مرداب تبدیل می‌کند. مرداب زنده است اما زندگی نمی‌کند؛ نفس می‌کشد اما هرگز بزرگ نمی‌شود؛ باد، امواجی را روی آن ایجاد می‌کند اما آن موج‌ها هرگز راهی به سوی اقیانوس پیدا نمی‌کنند.

برای جلوگیری از این ماجرا باید روند تازه‌ای را در پیش بگیرید و هرگز رَدای ارزشمند دانش‌آموزی را کنار نگذارید. وقتی با نگرش یادگیری زندگی کنید و به دانش‌آموزی آماده آموختن تبدیل شوید، معلم ویژه خودتان را پیدا خواهید کرد.

مثبت‌گرا بودن رسیدن به موفقیت را برایتان تضمین نمی‌کند اما منفی‌گرایی عدم موفقیت را تضمین می‌کند. جان سی. مکسول

 • سپاسگزار داشته‌هایتان باشید

سریع‌ترین و کارآمدترین روشی که برای تغییر ماهیت افکار از منفی به مثبت وجود دارد، سپاسگزاری کردن است. وقتی ما غرق در امواج منفی هستیم و هیچ فکر مثبتی نمی‌تواند وارد ذهنمان شود، سپاسگزاری کردن مثل یک نیروی امداد خستگی‌ناپذیر، راهی به سوی عمیق‌ترین بخش ذهنمان پیدا می‌کند، دستمان را می‌گیرد و ما را از تاریکی‌ها به سمت نور هدایت می‌کند.

برای داشتن تفکر مثبت، باید وجود خودمان را سرشار از روشنایی کنیم. سپاسگزاری کردن با جمع کردن نورهای کوچک و بزرگ پیرامونمان ما را قوی‌تر می‌کند و کم‌کم نگاهمان به زندگی را تغییر می‌دهد. هر روز کمتر از چند دقیقه را به سپاسگزاری کردن بپردازید. بهترین نتیجه این کار زمانی به دست می‌آید که شما سپاسگزاری خود را به صورت نوشتن چیزهایی که بابت آنها شکرگزار هستید آغاز می‌کنید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

» قدمی که از خودتان آغاز می‌شود اما به خودتان محدود نمی‌گردد

شاید تنها چیزی که دنیای پیرامونتان به آن نیاز داشته باشد، قدمی است که باید برای تغییر خودتان بر‌دارید. چون این کار می‌تواند علاوه بر زندگی شما، زندگی تمام انسان‌هایی که در کنارتان هستند را هم به شکلی اساسی تغییر دهد.

شما در قدم اول، این کار را با تغییر در نگرش و افکار خود انجام می‌دهید، فکر شما توسط عملی که انجام می‌دهید به دیگران نشان داده می‌شود و به همین ترتیب، ناخواسته یک فرهنگ جدید شکل می‌گیرد. شما می‌توانید عمیق‌ترین تغییرات در پیرامون خود را با کوچک‌ترین تغییر در وجود خودتان آغاز کنید. ماجرا به همین سادگی است.

 • نظر شما چیست؟
 • به عمق افکار مثبت خود از یک تا ۱۰ چه نمره‌ای می‌دهید؟
 • آیا خودتان را به عنوان یک انسان مثبت‌گرا می‌شناسید؟

 1. قانون ارتعاش چیست؟ (ارتعاش مثبت)
 2. هیپنوتیزم چیست؟
 3. چه روش‌هایی برای جذب انرژی مثبت در زندگی وجود دارند؟
به اشتراک گذاری

One Comment

 1. Fatemeh پاسخ

  سلام وقتتون بخیر.اینکه در پایان مقاله آنرا با سوالات و واگذاری پاسخ آنها به خودمان باز می‌گذارید خیلی مفید و موثر هست چون هم ذهن ما را به تکاپو وادار میکند و هم باعث میشود علاقه بیشتری به خواندن مقالات داشته باشیم . متشکرم از مقالات مفید شما و اگر امکان بازخورد دریافت کردن مخاطب هم وجود داشت این تاثیر به مراتب بیشتر میشد
  سپاس و تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *