چگونه ذهن خود را قوی نگه داریم؟

راهکارهایی برای رسیدن به تناسب ذهنی

ذهن ما، دریچه‌ای است که به کمک آن با دنیای اطرافمان ارتباطی معنادار برقرار می‌کنیم. تمام تعریفی که از خودمان داریم در پس لایه‌های پنهان ذهنمان جای گرفته است. بدون ذهنمان ما چیزی جز چند تکه گوشت نیستیم که بر پاره‌ای استخوان کشیده است. این ذهن است که به جانمان مفهوم می‌بخشد.

بنابراین، تلاش برای قوی کردن و حفظ تناسب ذهنی، راهی برای حفظ موجودیت خودمان است. در این گفتار به دنبال راه‌هایی می‌گردیم تا با کمک آنها ذهن خود را قوی و پویا نگه داریم. با ما همراه باشید.

مهم‌ترین چیز در زندگی این است که ذهنتان را جوان نگه دارید.

Henry_ford

هنری فورد

» به دیگران کمک کنید

در کنار تمام روش‌های معمولی و روتینی که برای حفظ تناسب ذهنی و قوی کردن آن وجود دارند – مانند داشتن تغذیه مناسب، ورزش کردن، حل جدول و … – روش‌های غیر معمولی هم هستند که با وجود تاثیرهای فراوانشان به سادگی از کنار آنها می‌گذریم. کمک کردن به دیگران، یکی از همین روش‌های غیرمعمولی برای قوی کردن ذهن است.

وقتی به دیگران کمک می‌کنید یا حتی وقتی که می‌پرسید: «آیا کمکی از دست من برمی‌آید؟» در ذهنتان غوغایی به پا می‌شود. شما در آن لحظه، یکی از آگاه‌ترین و فعال‌ترین وضعیت‌های ذهنی خود را تجربه می‌کنید. ذهنتان آماده است تا با هر تجربه و چالش جدیدی روبه‌رو شده و آن را به خلاق‌ترین شکل ممکن حل کند.

نکته جالب این است که با کمک کردن به دیگران، بیشتر از همه، خودتان التیام می‌یابید. در قلبتان احساس خرسندی و در ذهنتان شوری برای بیشتر انجام دادن کارها روشن می‌شود. شما با کمک به دیگران در زندگی آنها تغییر ایجاد می‌کنید؛ دانستن این حقیقت و احساسی که در وجودتان ایجاد می‌کند می‌تواند ذهنتان را سرحال، زنده و آماده به کار نگه دارد.  

» با ساخت استراتژی از مغزتان کار بکشید

«رابرت گرین» نویسنده کتاب «۳۳ استراتژی جنگ» می‌گوید: «استراتژی در جنگ، هنر فرماندهی تمام عملیات نظامی است. از سوی دیگر، تاکتیک‌ها همان مهارت شکل‌دهی ارتش برای نبرد و مدیریت نیازهای فوری در میدان جنگ هستند.» اگر قرار باشد واژه «جنگ» را از این سخن برداریم فکر می‌کنید چه واژه دیگری در قلب خود مفهوم استراتژی را پنهان کرده باشد؟

بله، درست است؛ «بازی». بازی کردن همچون «نبرد» به استراتژی نیاز دارد. فرقی نمی‌کند که چه نوع بازی را دوست دارید؛ گران قیمت یا ارزان، ساده یا پیچیده، دو نفره یا همراه با گروهی ۲۰ نفره. چون به محض اینکه وارد یک بازی می‌شوید، ذهنتان استراتژی‌های مختلف را به کار می‌گیرد تا از این راه، مسیری برای پیروزی شما بیابد.

گذشته از این، وقتی با افراد جدید مشغول بازی می‌شوید، ذهنتان در آن واحد، هم روی تدوین استراتژی برای پیروزی شما کار می‌کند و هم به تکاپو می‌افتد تا همبازی‌های جدید شما را شناسایی کرده و موقعیت آنها را در بازی حدس بزند. مثلا اینکه آیا راهی برای همکاری با آنها برای شکست تیم مقابل وجود دارد؟ آنها چه واکنشی به حرکت‌های استراتژیک شما نشان می‌دهند؟ آیا می‌توان روی کمک آنها حساب باز کرد؟

بازی، یک فعالیت اجتماعی اثربخش است که جسم و روح شما را درمان می‌کند و قدرت از دست رفته را به ذهنتان بازمی‌گرداند.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

» دلیلی برای خندیدن پیدا کنید یا حتی بی‌دلیل بخندید

اگر به شما بگویند که یک فرد غمگین را در ذهن خود تصور کنید، اولین ویژگی که به او نسبت می‌دهید چه خواهد بود؟ به احتمال زیاد، پاسخ شما، «اندوه» است؛ فرد غمگین، چهره‌ای عبوس دارد و اگر خوب به آن نگاه کنید چشمه‌های پنهان در چشمانش هر لحظه آماده فوران هستند.

غم و اندوه، روح شما را به زنجیر می‌کشد، ذهنتان را از شما می‌دزدد و عمرتان را بر باد می‌دهد. از طرف دیگر، لبخند و از آن بهتر، خندیدن از ته دل، نه تنها بهترین ورزش ذهنی و راهی برای رسیدن به یک ذهن قوی است بلکه سلامت جسمتان را هم تضمین می‌کند.

البته باید مراقب باشید که درگیر عادت به لبخند مصنوعی نشوید. در واقع، ماجرا از این قرار است که عده‌ای عادت دارند به جای تمام واکنش‌های طبیعی خود مانند ناراحتی یا عصبانیت، لبخند بزنند. یادتان باشد، لبخند زدن شگفت انگیز است. اما هرگز نباید آن را جایگزین سایر واکنش‌های عصبی خود کنید.

‏خنده یک داروی تقویتی است؛ تسکینی برای دردها.‏

چارلی چاپلین

» با دستانتان چیزی خلق کنید

بخشی از هوش شما به وسیله کارهایی که با دستانتان می‌کنید تقویت می‌شود. چون هوش، فقط در ذهن قرار ندارد بلکه در تک‌تک سلول‌های بدنتان پخش شده است. مثلا نوعی از هوش که «جسمانی – حرکتی» نامیده می‌شود از تمام اجزای بدن برای جمع‌آوری اطلاعات و یادگیری کمک می‌گیرد.

بنابراین، زمانی که شما کاری تازه با دستانتان انجام می‌دهید، به شکلی مستقیم در حال وارد کردن اطلاعات جدید و پردازش نشده به ذهنتان هستید. این موضوع می‌تواند ذهن شما را به چالش بکشد و تمرینی عالی برای تناسب ذهنی به شمار رود.

» با کاغذ و قلم، آشتی کنید

نوشتن، یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به تناسب ذهنی است. وقتی دست به قلم می‌شوید با بخشی تازه از خودتان آشنا می‌گردید. می‌توانید نوشتن را با روی کاغذ آوردن خاطرات، احساسات و تجربه‌های روزانه‌تان آغاز کنید. نکته جالب اینجا است که وقتی چنین مواردی را می‌نویسید به ذهن‌تان این فرصت را می‌دهید تا داده‌های خود را خیلی راحت‌تر تحلیل و دسته‌بندی کند.

بسیاری از مسیرهای تازه و ایده‌های ناب در میان همین نوشتن خاطرات روزانه به ذهن انسان خطور می‌کنند. از طرفی، این کار همانند آن است که از عملکرد خود گزارش روزانه ارائه می‌دهید. به این ترتیب می‌توانید بخش‌هایی که در آن قوی یا ضعیف هستید را شناسایی کرده و راهی برای افزایش راندمان و رشد خودتان پیدا کنید.

» هر روز زمانی را به انجام کار مورد علاقه‌تان اختصاص دهید

بسیاری از افراد، انجام کارهای مورد علاقه‌شان را پشت گوش می‌اندازند. چون هر جور که حساب و کتاب می‌کنند، صرف کردن زمان برای آنها نه به اندوخته مالی‌شان می‌افزاید و نه راندمان کاری‌شان را بالا می‌برد. شاید واقعا این‌طور باشد. اما انجام کار مورد علاقه‌تان ذهن شما را قوی می‌کند.

مثلا وقتی با گلدان‌هایتان سرگرم هستید، یک پست در سایت مورد علاقه‌تان می‌گذارید، یک تکه چوب را منبت می‌کنید، نقاشی می‌کشید یا حتی با تکه‌های چرم برای خودتان یک جاکارتی درست می‌کنید، به ذهنتان زمان می‌دهید تا از این راه، خلاقیت خود را به چالش بکشد، استراحت کند و به شکلی غیر معمولی به پردازش اطلاعات مشغول شود.

» به استقبال کارهای تازه بروید

فکر می‌کنید در طول روز چند کار جدید را انجام می‌دهید؟ طبق آمار و ارقام، تعداد کارهای جدیدی که در طول روز انجام می‌دهید کمتر از انگشتان دستتان هستند. اما همین کارهای جدید می‌توانند تناسب ذهنی را برایتان به ارمغان بیاورند و ذهنتان را قوی کنند. لازم نیست به چیزهای پیچیده یا حتی گران قیمت فکر کنید. اجازه بدهید چند مورد را برایتان مثال بزنیم:

 • با دست مخالف، مسواک بزنید
 • ترتیب انجام کارهای روزانه‌تان را تغییر دهید
 • جای یک وسیله را در خانه‌ یا محل کارتان عوض کنید
 • جای وسایل روی میزتان را به سمت دست مخالفتان تغییر دهید
 • در یک زمان غافلگیر کننده، از جایتان بلند شوید و ورزش کنید
 • به آهنگ‌های جدید یا حتی خارجی گوش دهید
 • و …

» از حجم استرس‌تان بکاهید

استرس به دو دسته تقسیم می‌شود. دسته اول که آن را «استرس سالم» می‌نامند، عاملی برای حرکت و پویایی در زندگی است. بدون این مقدار سالم از استرس، دلیل چندانی برای تمام کردن کارها و حرکت به سمت اهدافتان پیدا نمی‌کنید. چیزی که کارها را خراب می‌کند و معادله ذهنتان را بر هم می‌ریزد، «استرس ناسالم» است.

دچار شدن به استرس ناسالم مانند آن است که در خودروی خود به طور همزمان پدال گاز و ترمز را فشار دهید. در این صورت، اتومبیل‌تان یک سانت هم از جایش تکان نمی‌خورد اما به شکل قابل توجهی دچار اصطکاک می‌شود. راه‌های زیادی برای کاهش و مدیریت استرس ناسالم وجود دارند.

مثلا، ورزش کردن، مراقبه کردن، سپاسگزاری روزانه، محاصره کردن خودتان با فکرها و آدم‌های مثبت، تغییر دادن گفتگوهای درونی و حتی مشاوره با یک متخصص. یافتن راهی برای مهار کردن این انرژی بازدارنده را به عنوان ماموریتی مهم در نظر بگیرید و تا رسیدن به نتیجه مطلوب، آن را رها نکنید.

 

» یک زبان جدید بیاموزید

آموختن یک زبان جدید، آشنا شدن با دنیایی است که تا به حال از وجودش خبری نداشتید. جدا از لذت و اعتماد به نفسی که در یادگیری یک زبان جدید نهفته است، درگیر کردن ذهنتان با ارائه‌ای متفاوت از مفاهیم قدیمی می‌تواند بهترین تمرین برای تناسب ذهنی در نظر گرفته شود. وقتی از دریچه یک زبان دیگر به دنیا نگاه می‌کنید، تمام پردازش‌های قدیمی ذهنتان را به چالش می‌کشید و او را وادار می‌کنید تا از مسیری متفاوت به نتیجه‌ای مشابه برسد.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/04/frequency-banner.gif

» آهسته اما پیوسته به سمت ذهنتان گام بردارید

هر کدام از ما در زندگی خود ماجراهای گوناگونی داریم و با چیزهای مختلفی سروکله می‌زنیم. شاید گنجاندن تنها یکی از این کارها به برنامه روزانه‌مان حرکتی رستم‌وار به نظر برسد. اما بدون تردید، ارزشش را دارد. البته نباید تمام توصیه‌های گفته شده در این مقاله را در طول یک روز وارد برنامه‌تان کنید.

چون این حجم زیاد از تغییر می‌تواند برنامه‌هایتان را کاملا بر هم بریزد و در این میان، شما فرصت تبدیل کردن این کارها به یک عادت پیوسته را از دست بدهید. در عوض، سعی کنید از ساده‌ترین و کوتاه‌ترین تمرین، فعالیت خود را آغاز کنید. مثلا می‌توانید از امروز فقط با دست مخالفتان مسواک بزنید یا فقط یک لغت از زبان جدید را بیاموزید.

به این ترتیب، هم به ذهنتان طعم تغییرهای کوچک اما جدید را می‌چشانید و هم از این راه برای گسترش برنامه‌های تناسب ذهنی در زندگی‌تان استفاده می‌کنید. هر بار یک قدم و هر قدم، یک تازگی، می‌تواند بهترین تمرین برای قوی کردن ذهنتان باشد.

 • نظر شما چیست؟
 • آیا از راه خاصی برای تقویت کردن ذهنتان و پویا نگه داشتن آن استفاده می‌کنید؟ لطفا آن را برایمان توضیح دهید.

به اشتراک گذاری

3 Comments

 1. شیرین فتاحی پاسخ

  سلام استاد عزیزم
  تمام مطالبی که شما اموزش میدین برای من عالی هستن سعی میکنم همه رو دنبال کنم و حتالامکان دارم انجام میدم ولی بقول خودتون به یکباره نمیشه آرام آرام شروع به تغییر کردم واز راهنماییهای شما بینهایت سپاسگزارم و از اینکه در مسیر اگاهی قدم برداشتم از خداوند عزیزم سپاسگذارم براتون بهترینها رو از خدای مهربون خواستارم🌹🌹🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *