الگوی دایره طلایی زندگی چیست؟

راه‌های زیادی برای تشویق یا قانع کردن دیگران به انجام کارهایی که می‌خواهیم وجود دارند. برخی از زور بازو استفاده می‌کنند، برخی دیگر به سمت فشارهای آشکارا و پنهان روانی می‌روند و برخی دیگر، مثل بسیاری از رهبران بزرگ جهان، از الهام بخشیدن کمک می‌گیرند و در قلب مردم برای خودشان جایگاهی والا می‌سازند. چنین افرادی به کارها و رفتارشان ابدیت می‌بخشند.

چون حتی پس از مرگشان هم از آنها به نیکی یاد می‌شود، رفتارهایشان با جان و دل تکرار شده و راهی که آغاز کرده بودند ادامه پیدا می‌کند. در این گفتار از «الگوی دایره طلایی» به عنوان روشی برای قانع کردن دیگران و ماندگار کردن کارهایمان استفاده می‌کنیم. با ما همراه باشید.

هیچ‌چیز ملایم‌تر و عمیق‌تر از الگوها روی روح انسان‌ها تاثیر نمی‌گذارد.

جان لاک، فیلسوف انگلیسی

» الگوی دایره طلایی چیست؟

در علم ریاضی، فرمولی وجود دارد که به آن «نسبت طلایی» می‌گویند. دانشمندان، مخترعان، هنرمندان و ریاضی‌دان‌های زیادی، شیفته این نسبت طلایی شده‌اند. این نسبت، نظم عجیب حاکم در جهان را نشان می‌دهد. از برگ گیاهان گرفته تا دانه برف‌، از جسم بشر گرفته تا نگرش انسان به زیبایی، اثری از این نسبت را در خودش پنهان کرده است. «سایمون سینک» در کتاب «با چرا شروع کنید» روش افراد موفق و بزرگان تاریخ در قانع کردن مردم را به الگویی خاص اما تکراری نسبت می‌دهد. او با الهام از نسبت طلایی در ریاضی، آن را الگوی «دایره طلایی» نامید.

به کار بردن دایره طلایی در زندگی می‌تواند قدرت نظم و انگیزه را در انسان بیدار کند و او را با سرعت بیشتری به سمت موفقیت مورد علاقه‌اش سوق دهد. وقتی این الگو به عنوان یک دیدگاه در ذهن انسان پذیرفته شود، می‌تواند نیرویی برای انجام تغییرات بسیار بزرگ و حتی جهانی ایجاد کند؛ فروش را افزایش دهد، قدرت رهبری را چند برابر کند و چراغی همیشه روشن برای حرکت رو به جلو باشد.

نکته جالب در مورد الگوی دایره طلایی این است که در درون انسان به دنبال پاسخ‌ها می‌گردد و او را به جایی ناشناخته در بیرون از وجودشان حواله نمی‌کند. یاد گرفتن این الگو، کار ساده‌ای است. چون الگوی دایره طلایی فقط از سه بخش تشکیل شده است:

  1. چرایی

اگر بخواهیم صاف و پوست کنده این مورد را توضیح بدهیم می‌گوییم: «چرایی، دلیل شما برای انجام یک کار است.» چرا یک کار را انجام می‌دهید؟ چرا صبح‌ها از خواب نازتان برای سر کار رفتن می‌زنید؟ چرا تلاش می‌کنید؟

نکته جالب در مورد این بخش «کیفیت» آن است. در واقع، اگر «چرایی» زندگی و کار ما کیفیت نداشته باشد، دچار افسردگی، دلزدگی و ناامیدی می‌شویم. یادتان باشد که «چرایی» فقط یک باور است. اما شما هر بار، در هر زمینه‌ای و به هنگام برخورد با هر چالشی به این چرایی برمی‌گردید، اهدافتان را به یاد می‌آورید و اقدامی تازه را از سر می‌گیرید. وقتی ذهنتان، افکارتان، کارتان و کلامتان به یک چرای قدرتمند گره خورده باشد، هیچ‌کس نمی‌تواند شما را شکست دهد. این شگفت‌انگیزترین حقیقت در الگوی دایره طلایی است.

  1. چگونگی

حالا شما یک هدف یا بهتر است بگوییم، یک چرای محکم و روشن دارید. خوب، چگونه می‌خواهید به آن برسید؟ این تمام کاری است که باید در بخش «چگونگی» انجام دهید. وقتی وارد میدان چگونگی می‌شوید باید در سرزمین اقدام‌ها قدم بگذارید و از شعار دادن فاصله بگیرید. هیچ‌کس با تکرار واژه «موفقیت» یا «ثروت» به موفقیت، ثروت یا چیزهای خوبی از این دست نمی‌رسد. شما باید سیستمی برای رسیدن به موفقیت یا ثروت بسازید. تنها در این صورت است که می‌توانید به چرایی‌های خودتان جامعه عمل بپوشانید.

  1. چیستی

در این بخش با نتیجه‌ها سر و کار دارید. شما در بخش «چرایی» یک باور را به وجود آوردید. در بخش «چگونگی» با روش‌ها و سیستم‌هایی که ساختید به آن جان بخشیدید و حال در بخش «چیستی» باید با نتیجه، محصول یا تاثیر کارهایتان روبه‌رو شوید. هر گونه خطا در این بخش، نشان دهنده عملکرد اشتباه در دو بخش چرایی و چگونگی است. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنیم.

تصور کنید شما تولید کننده ظرف‌های یکبار مصرف گیاهی هستید. در یک بازه زمانی، محصولات شما آن‌طور که باید به فروش نمی‌روند. این یک چالش بزرگ است. چون اگر محصولات شما خریداری نشوند، تمام کسب و کارتان به خطر می‌افتد. برخی از صاحبان کسب و کارها به هنگام روبه‌رو شدن با این چالش به سراغ راه‌حل‌هایی از جنس «چیستی» می‌روند. مثلا سعی می‌کنند که با دادن تخفیف‌های بزرگ یا تبلیغ در مورد کیفیت محصولاتشان دوباره فلش فروش را به سمت بالا بکشانند.

 اما این اقدام‌ها با وجود هزینه و تلاش فراوان، راه به جایی نمی‌برند. در عوض، شما باید به سراغ چرایی کارتان بروید و از خودتان بپرسید: «چرا من به سراغ تولید ظرف‌های یکبار مصرف گیاهی رفتم؟» اگر محصولات شما فروش نمی‌روند به دلیل کیفیت کم یا زیاد آنها نیست. بازار پر از محصولات بی‌خاصیت و بی‌فایده‌ای است که فقط به دلیل داشتن یک چرای بزرگ و محکم، رکوردهای فروش را می‌شکنند. شما باید چرایی کار خود را به مردم بفروشید.

چرا ظرف‌های گیاهی بهتر از ظرف‌های پلاستیکی هستند؟ شاید یکی از چرایی‌های شما سلامت مردم یا حفظ محیط زیست باشد. برای اینکه دوباره به صدر جدول فروش بازگردید باید چرایی خود را به مردم یادآوری کنید و در کنار این ماجرا، با توجه به نیاز مردم، محصولاتی با بهترین درجه کیفی را به آنها ارائه دهید.

» چگونه از الگوی دایره طلایی استفاده کنیم؟

محصولات، حرف‌ها، کارها و حتی آدم‌ها فقط در صورتی پذیرفته می‌شوند که میان «چرایی»، «چگونگی» و «چیستی» آنها رابطه‌ای هماهنگ وجود داشته باشد. چرا این کار را می‌کنید؟ چگونه به آن می‌رسید و نتیجه چه خواهد شد؟ همراستا بودن این سه بخش، شما را به ثروت و موفقیتی که به دنبالش هستید می‌رساند.

یادتان باشد که روند حرکت در این دایره، چیزی شبیه به جعبه لایتنر است. در جعبه لایتنر که روشی برای به خاطر سپردن دائمی واژه‌ها یا هر چیزی است، شما از خانه اول، کار را شروع می‌کنید و هر بار که توانستید یک واژه را به درستی به یاد بیاورید به خانه بعدی می‌روید. نکته جالب در این روش، امتحان کردن پیوسته داده‌های تازه است؛ یعنی شما حتی اگر در آخرین خانه جعبه لایتنر هم باشید باز هم باید بتوانید به اولین مفهومی که در اولین روز یاد گرفتید به درستی پاسخ دهید. در غیر این صورت، بدون توجه به زمان و تلاشی که کرده‌اید باید آن کارت را به خانه اول بازگردانید و فرایند را دوباره از سر بگیرید.

حرکت در دایره طلایی هم به همین شکل است. وقتی در گام «چیستی» هستید و به مشکلی برمی‌خورید نباید به گام عقب‌تر برگردید و چگونگی را تغییر دهید بلکه باید به نخستین گام یعنی «چرایی» کارتان برگردید و یک بار دیگر آن را به خاطر بیاورید. سپس دوباره به گام چگونگی بروید و با استفاده از بازخوردها آن را اصلاح کنید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/04/frequency-banner.gif

» چگونه تعادل را در دایره طلایی زندگی‌مان حفظ کنیم؟

دایره طلایی زندگی شما زمانی می‌تواند به بالاترین درجه درخشش خود برسد که تعادل در همه بخش‌های آن جریان داشته باشد. اما چطور می‌توان این کار را انجام داد؟ برایتان خواهیم گفت:

  • گام‌ها را حذف یا فراموش نکنید

معنی موفقیت برای عده‌ای فقط تمرکز کردن روی نتیجه است. آنها فکر می‌کنند که اگر محصولشان عالی، حرف‌هایشان پر مغز و خدماتشان درجه یک باشند می‌توانند به سادگی در قلب و البته جیب دیگران جایی برای خودشان باز کنند. شما این اشتباه را تکرار نکنید. بر هم زدن تعادل دایره طلایی و توجه کردن به بخش سوم، هیچ نتیجه ماندگاری را برایتان به ارمغان نمی‌آورد. مردم، محصول، حرف یا خدمات را نمی‌خرند؛ آنها دلیل بزرگ پنهان پشت این ماجراها را خریداری می‌کنند.

فراموش نکنید که انسان‌ها، موجودات احساساتی هستند که از قضای روزگار، فکر هم می‌کنند. بنابراین، نباید با آدم‌ها مثل ماشین‌ها برخورد کنید. قبل از هر کاری باید به سراغ چرایی بروید، آن را قدرتمند کنید و با هر روشی که در توان دارید چرایی خود را به گوش مخاطبانتان برسانید. این روشی است که شرکت‌ها و افراد قدرتمند در طول تاریخ از آن برای ماندگار شدن در صحنه زندگی و قلب مردم، استفاده کرده‌اند.

  • میان حرف و عملتان تفاوت ایجاد نکنید

پایبند بودن به دایره طلایی به شما و کسب و کارتان اعتبار می‌بخشد. البته این ماجرا در صورتی رخ می‌دهد که تعادل را در این دایره رعایت کنید. یکی دیگر از کارهایی که به حفظ تعادل در الگوی دایره طلایی کمک می‌کند، همراستا بودن حرف و عملتان است. به زبان ساده باید میان چرایی و چیستی شما تعادل وجود داشته باشد. در غیر این صورت، شما هم به خیل عظیم کسانی می‌پیوندید که فقط حرف‌های قشنگ می‌زنند اما هیچ‌کدام از نصیحت‌هایشان را در زندگی‌ و کارشان عملی نمی‌کنند.

برای جلوگیری از این پیشامد و حرکت کردن در مسیر پیشرفت باید یک نکته مهم را به یاد داشته باشید؛ از میان سه بخش اصلی در دایره طلایی شما، «چرایی» چیزی است که هرگز تغییر نمی‌کند. در عوض، «چگونگی» همیشه برای رسیدن به بهترین نتیجه دچار تغییر می‌شود. در واقع، شما باید به «چیستی» یا نتیجه کارهایتان نگاه کنید، از آنها بازخورد بگیرید و با استفاده از راه‌حل‌ها و نکته‌های جدیدی که آموخته‌اید، چگونگی را تغییر دهید. و بعد دوباره این فرایند را تا زمانی که چیستی و چرایی در یک راستا قرار بگیرند و دایره شما به تعادل برسد ادامه دهید.

میوه تلاش شما در این مسیر پر از تلاش، اعتبار است. وقتی مردم ببینند میان حرف‌هایی که می‌زنید و کارهایی که می‌کنید هماهنگی وجود دارد، به شما و کسب و کارتان اعتماد می‌کنند و خود به خود، حساب شما از بقیه سوا می‌شود. این اعتبار تا زمانی که شما همبستگی میان حرف و عملتان یا همان چرایی و چیستی‌تان را حفظ کنید به قوت خود باقی می‌ماند.

مردم فقط از روی حرف‌هایی که می‌زنید و کارهایی که می‌کنید به باورتان پی می‌برند و اگر در حرف‌هایی که می‌زنید و کارهایی که می‌کنید ثابت‌قدم نباشید، هیچ‌کس به باورتان پی نمی‌برد.

Simon-Sinek

سایمون سینک

» چرا باید به طلایی اهمیت بدهیم؟

هیچ اصراری برای استفاده از دایره طلایی وجود ندارد. در حقیقت، شما می‌توانید بدون استفاده از این دایره هم به زندگی و کار خود ادامه دهید و حتی به موفقیت‌های بزرگی برسید. حتی اکنون هم شرکت‌ها و افراد زیادی در دنیا هستند که بدون استفاده کردن از این الگو به موفقیت‌های بزرگی رسیده‌اند. اما دو تفاوت بزرگ باعث می‌شوند که ما استفاده از این دایره را به شما پیشنهاد کنیم:

  • دایره طلایی، شما را ماندگار می‌کند

چه تعداد محصول، خدمت یا کالا در جهان می‌شناسید که بسیار متفاوت از بقیه باشند. صنعت پوشاک، لوازم خانگی، موبایل، لپ‌تاپ و … هیچ کدام از آنها دیگر چیز بسیار جدیدی برای ارائه دادن ندارند. حتی بسیاری از شرکت‌های تولید کننده موبایل اعلام کرده‌اند که محصولات ما دیگر یک تکنولوژی بسیار خاص نیستند و وارد صنعت مُد شده‌اند.

 با این حساب، چه دلیلی وجود دارد که برخی از مردم برای خرید آخرین مدل گوشی اپل، ساعت‌های طولانی در صف می‌ایستند؟ چرا عده‌ای طرفدار یک نوع رستوران یا یک برند خاص از پوشاک هستند؟ چرا برخی شرکت‌ها و افراد با وجود بهتر بودن به راحتی از میدان رقابت حذف می‌شوند اما برخی دیگر همچنان باقی می‌مانند؟ پاسخ تمام این موارد به دایره طلایی برمی‌گردد.

شرکت‌ها و افرادی که تکلیف خودشان و کاربرانشان را با «چرایی»، «چگونگی» و «چیستی» روشن کرده‌اند به هنگام روبه‌رو شدن با هر چالشی انعطاف‌پذیری خود را حفظ می‌کنند و به مسیرشان ادامه می‌دهند. مردم هم چرایی آنها و شیرینی هدفشان را می‌خرند نه محصول، خدمت یا حتی سخنانی که به فروش می‌رسانند. آنها با استفاده کردن از دایره طلایی، خودشان را در صحنه جهان، ماندگار می‌کنند.

  • دایره طلایی، به شما یگانگی می‌بخشد

وقتی دایره طلایی خودتان را می‌سازید، هیچ‌کس نمی‌تواند یک کپی دقیق از شما یا کسب و کارتان را به وجود بیاورد. شاید آنها بتوانند دقیقا از روی سیستم شما کپی‌برداری کنند و حتی برخی از مشتریانتان را با مشوق‌هایی مثل تخفیف یا امتیازهایی از این دست به سمت خودشان جذب کنند اما در نهایت، آنها از میدان به در می‌شوند.

چون نکته مهمی را از قلم انداخته‌اند و آن این است که شما برای حرکت کردن در مسیر خود به «چرایی»تان نگاه می‌کنید و بر اساس آن، چگونگی‌ها و چیستی‌ها را به وجود می‌آورید. اما آنها برای حرکت کردن به چیستی شما نگاه می‌کنند و به پیش می‌روند. این ماجرا دست آنها را در زمینه‌های گوناگونی می‌بندد. مثلا وقتی دچار یک مشکل می‌شوند نمی‌فهمند چرا باید راهی که به نظر سخت‌تر است را انتخاب کنند یا اصلا چرا باید ادامه دهند.

اما شما می‌دانید. به همین دلیل، شما و کسب و کارتان به چیزهایی ماندگار و غیرقابل کپی شدن تغییر ماهیت می‌دهید. این قدرتی بزرگ است که سه واژه ساده «چرایی»، «چگونگی» و «چیستی» در اختیارتان قرار می‌دهد. آیا شما هم می‌خواهید طعم این قدرت را بچشید؟

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

به اشتراک گذاری