نظم، از ارکان اصلی موفقیت در کسب‌وکار

گاهی اوقات کارکنان فکر می‌کنند که چون در موقعیت مهمی قرار گرفته‌اند و یا پرکردن جای آنها برای سازمان مشکل (یا غیر ممکن) است، می‌توانند از رعایت کردن و احترام گذاشتن به برخی مقررات شانه خالی کنند. فرض کنید چنین موقعیتی پیش آمده و در عین حال در اوج حجم کاری‌تان یا مراجعه مشتریان قرار دارید. اگر بخواهید از همکاری با آنان صرف نظر کنید چه خواهد شد‌؟

توجه داشته باشید که دقیقا در مواقعی که کار خیلی زیاد است باید توجه ویژه‌ای به برقراری انضباط داشته باشید، درست همان طور که در اوقاتی که حجم کاری کمتری دارید به آن می‌پردازید. اگر شما نتوانید در چنین مقطعی قواعد و قانون لازم را برای کارکنان خود اعمال کنید، در سایر مواقع سال نیز در پیاده کردن این قوانین موفق نخواهید بود.

در این مقاله قصد داریم تا چند نکته که برای ایجاد انضباط در محیط کار ضروری است را اشاره کنیم و تا با بکارگیری آنها بتوانید یک استاندارد مناسب را برای اجرای قوانین نیز در نظر بگیرید. با ما همراه باشید.

نظم همیشه با گام‌های آرام و منظم می‌آید. بی‌نظمی همیشه عجله دارد.

Napoleon-Bonaparte

ناپلئون بناپارت

» برای خود و کارمندان خویش محیط مناسبی ایجاد نمایید

بهترین محیط کاری‌، محیطی است که در آن تمامی پرسنل بدانند با عدالت با آنان رفتار می‌شود، بدانند از آنها چه انتظاری دارید و در ضمن، رعایت نکردن مقررات چه پیامدهایی برای آنان خواهد داشت. آنان باید بدانند انضباط در محیط کار حاکم است و جدی گرفته خواهد شد. درواقع در عین حال که ویژگی‌های محیط سالم و قانون‌مدار به نمایش در‌می‌آید. باید سازوکاری نیز وجود داشته باشد تا پیامدهای عدم نبود نظم و رعایت نکردن آن را به افراد گوش‌زد کند.

» قوانین برای همه

رعایت انضباط برای همه لازم الاجراست و هیچ کس نباید فکر کند که علی رغم نادیده گرفتن مقررات، باز هم در سازمان پذیرفته خواهد شد. مسلم است که حتی بهترین پرسنل شما ممکن است همین فردا بنا به تصمیم یا حادثه دیگر در شرکت شما حضور نداشته باشند. در این صورت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا کار شرکت را متوقف می‌کنید؟

بدیهی است که برای هر کسی می‌توان جایگزینی انتخاب نمود، حتی خود شما! نباید از ترس از دست دادن پرسنل، برقراری نظم را نادیده بگیرید. اگر این اتفاق بیفتد، توانایی کنترل داشتن بر اوضاع و ایجاد محیطی عادلانه برای تمام کارکنان در محیط کار را نخواهید داشت.

» هرکسی ممکن است اشتباه کند

حتی بهترین تکنسین‌ها، کارمندان و کارکنان شما نیز بالاخره اشتباهاتی خواهند داشت. هر چه باشد ما همه انسان هستیم و جایز الخطا. بهترین اتفاقی که می‌تواند بیفتد این است که کارکنان ما، از اشتباهاتشان درس بگیرند و دیگر مرتکب آن اشتباه نشوند.

بهتر است همشه با حفظ این نکته در ذهن خود، مقررات را اعمال نماییم. با شخص خاطی درباره‌ی موقعیت به وجود آمده صحبت کنید. اگر وی متوجه اشتباه خود نشده است، علت آن را پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید که آن فرد، خطای مذکور را تکرار نخواهد کرد.

» تبعیض، خیر

شما باید تمامی کارکنان را ملزم به رعایت مقررات بنمایید و نباید در اعمال قوانین کاری، تبعیض قائل شوید. اگر چنین تبعیضی وجود داشته باشد، نور چشمی‌ها از این مزیت سوء استفاده خواهند کرد. کسانی که جزو این افراد نیستند نیز این موضوع را به سرعت فهمیده و احساس خواهند کرد که در مورد آنها بی‌انصافی می‌شود و این مساله به روحیه کارکنان شرکت به شدت آسیب می‌رساند.

» به جنبه‌های مثبت توجه کنید

نکته‌های منبت کارمندان را پیدا کرده و آنها را برشمارید. کارکنان همیشه دوست دارند مورد تشویق قرار بگیرند. ممکن است پیدا کردن کارهای خوب آنها چند ثانیه بیشتر وقت شما را نگیرد. اما در عوض بتدریج این رفتار را در خودتان تقویت خواهید کرد و این خود یک «انضباط مثبت» خواهد بود.

» تذکر به‌موقع

اگر رفتار نادرستی را مشاهده می‌کنید، باید بلافاصله آن رفتار را به شخص خاطی گوشزد نمایید. بدترین کاری که می‌توان انجام داد، این است که بدون اشاره به خطای ایجاد شده از کنار مساله بگذرید. ممکن است کارمند مزبور واقعا نداند که کار اشتباهی انجام داده است. در عین حال اگر او مرتکب اشتباهی شود و شما خطایش را گوشزد نکنید، تصور او این خواهد بود که از موقعیت «قسر در رفته» و این رفتار خطا‌ آمیز در او تقویت خواهد شد.

پر واضح است که انتقاد کردن به مراتب مشکل‌تر از تشویق کردن است. اما از طرفی شما می‌خواهید مطمئن شوید که پرسنل شما متوجه شده است که اشتباهاتی داشته و لازم است بداند که نباید این حرکات دوباره تکرار شود و یا این که باید خطایش را اصلاح نماید. اطمینان داشته باشید که سایر کارکنان در نظر خواهند داشت که چطور شما یا مدیران دیگر با مساله برخورد می‌کنید.

باید قادر باشید به همان سرعت که فعالیت‌های مفید آنها را بازگو می‌کنید، این اشکالات را نیز مطرح و رفع نمایید.

تعریف هوش کلامی

» ارتباط و تعامل

 بهترین روش برقراری ارتباط با کارکنان را مشخص کنید. افراد مختلف، واکنش‌های متفاوتی در مواجهه با بحث‌های پیش آمده خواهند داشت. با برخی افراد می‌توان خیلی صریح بود و با برخی دیگر باید فراست بیشتری به کار ببرید. بعضی از آنها مسایل را شخصی تلقی می‌کنند و بعضی می‌دانند که واقعا منظور شما خرده گرفتن از آنها نیست و این رفتار حرفه‌ای شماست.

مثلا ممکن است حتا بلند کردن صدا برای برخی افراد کفایت کند، ولی بعضی دیگر اصلا گوششان به این حرف‌ها بدهکار نباشد. نمادهای شخصیتی بسیاری وجود دارند که توجه به آنها می‌تواند در یادگیری برقراری ارتباط بهتر با شخصیت‌های مختلف کارکنان، شما را یاری کند.

به یاد داشته باشید که برقراری نظم کار راحتی نیست. همیشه منصف باشید ولی لازم نیست همیشه باب میل افراد رفتار کنید.

 

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

به اشتراک گذاری