خجالتی بودن و درونگرایی چه تفاوتی با هم دارند؟

گاهی تفاوت میان دو موضوع به باریکی یک تار مو می‌شود. شاید در ظاهر این تفاوت بسیار اندک باشد اما اگر در آن تار مو دقیق ‌شویم آن را دره‌ای بسیار وسیع و عمیق پیدا خواهیم کرد. ماجرای درونگرایی و خجالتی بودن هم در همین دسته قرار می‌گیرد. در این گفتار می‌خواهیم تفاوت میان درونگرایی و خجالتی بودن را زیر ذره‌بین ببریم. اگر احساس می‌کنید که در فاصله میان این دو ویژگی گیر افتاده‌اید و می‌خواهید تکلیفتان را با آنها مشخص کنید تا پایان این ماجرا با ما همراه باشید.

ماجراجویی انسان، چیزی در خارج از خودش نیست؛ بلکه در درون او قرار دارد.

جرج الیوت، نویسنده قرن ۱۹

» خجالتی یا درونگرا؟ مسئله این است!

برای درک بهتر این موضوع، باید تعریفی ساده از دو ویژگی خجالت و درونگرایی داشته باشیم:

خجالت کشیدن به چه معنا است؟

خجالت کشیدن یک احساس درونی است که در اثر برخی ماجراهای درونی و بیرونی به وجود می‌آید. در این میان چند اشتباه در مورد این احساس وجود دارد که ما به دو مورد از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

  1. همه افراد خجالتی مثل هم هستند

نباید این‌طور تصور کنیم که خجالت کشیدن یک شکل و قالب جهانی دارد و همه کسانی که ملات این احساس در آنها بیشتر است دقیقا به یک شکل و در چند زمینه مشترک این احساس را تجربه می‌کنند. برعکس، ماجرای خجالت کشیدن در هر فرد به شکلی منحصر به فرد شکل می‌گیرد. در حقیقت، هیچ‌وقت دو فرد خجالتی، مثل هم خجالت نمی‌کشند.

  1. خجالت کشیدن فقط به دلیل نداشتن اعتماد به نفس است

این هم یکی دیگر از اشتباه‌های بزرگ در مورد احساس خجالت است. کم نیستند افرادی که وقتی یک آدم خجالتی را می‌بینند او را به نداشتن اعتماد به نفس، عزت نفس یا نداشتن مهارت‌های کلامی متهم می‌کنند. این در حالی است که ماجرای خجالت کشیدن می‌تواند چندین و چند دلیل داشته باشد که دست به دست هم چنین تاثیری را روی فرد می‌گذارند.

  1. خجالت کشیدن ۱۰۰ درصد خوب یا ۱۰۰ درصد بد است!

چنین چیزی وجود ندارد. نه تنها در مورد خجالت کشیدن بلکه در مورد تمام چیزهای جهان، چیز مطلقی وجود ندارد. بلکه همه چیز در طیف ویژه خودش قرار می‌گیرد. در طیف خجالتی بودن هم می‌توان به دو نوع خجالت طبیعی و غیر طبیعی اشاره کرد. وقتی خجالت در حالت طبیعی خود قرار دارد ما کمی در مقابل برخی از افراد، بعضی از موقعیت‌ها یا مکان‌ها احساس معذب بودن می‌کنیم؛ اما به محض اینکه با آن آدم‌ها یا موقعیت‌ها بیشتر آشنا شویم، این احساس از بین می‌رود. ولی در طیف ناسالم خجالت کشیدن، ما در برخورد با تمام موقعیت‌ها، چه آشنا و چه ناآشنا دچار احساس اضطراب فراوان می‌شویم. در چنین مواقعی دلمان می‌خواهد نامرئی باشیم تا هیچ‌کس نتواند ما را ببیند یا بخواهد ما را مخاطب خودش قرار دهد. به همین دلیل، به محض اینکه فرصتی گیر بیاوریم، فرار را به قرار ترجیح می‌دهیم.

  1. آدم خجالتی تا آخر عمرش خجالتی است

خوشبختانه به مدد تحقیق روانشناسان و روان پزشکان، به صورت علمی ثابت شده است که می‌توان احساس خجالت افراطی را مدیریت کرد و آن را به طیف طبیعی خود بازگرداند.

اولین زبان من، خجالت بود. تنها بعد از اینکه مورد توجه عمومی قرار گرفتم یاد گرفتم که بر خجالت خود غلبه کنم.

Al-Pacino

آل پاچینو

 

» ماجرای درونگرایی چیست؟

درونگرایی یک ویژگی شخصیتی است. افراد درونگرا از تنهایی خودشان لذت می‌برند و همنشینی با خودشان را به بودن در کنار دیگران ترجیح می‌دهند؛ اما این بدان معنا نیست که اگر زمانی لازم بود در یک دورهمی شرکت کنند یا مدیریت یک مکان را بر عهده بگیرند با مشکل روبه‌رو می‌شوند. در واقع، بسیاری از موفق‌ترین مدیران جهانی درونگرا هستند. نکته جالب دیگری که باید در مورد درونگرایی یا نقطه مقابل آن یعنی برونگرایی بدانید این است که شما نمی‌توانید این ویژگی ذاتی را تغییر دهید. درونگرا یا برونگرا بودن شما درست مثل رنگ پوست، قد و … جزو ویژگی‌های شخصیتی شما است. همان‌طور که نمی‌توانید رنگ پوست خود را عوض کنید نمی‌توانید درونگرایی یا برونگرایی بودن خود را تغییر دهید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/08/shadi-product.gif

» چرا افراد درونگرا در دسته افراد خجالتی قرار داده می‌شوند؟

می‌توان این موضوع را به نوعی ریختن قیمه‌ها درون ماست‌ها به شمار آورد. چون شاید برخی از افراد خجالتی از قضا درونگرا هم باشند اما افراد درونگرا خجالتی نیستند. چند علت مهم می‌تواند زمینه‌‌ساز این اشباه شود:

  • ناآگاهی و حرف زدن بدون عمیق فکر کردن

متاسفانه بسیاری از ما فکر می‌کنیم که می‌توانیم با یک نظر، راست را از دروغ یا خوب را از بد تشخیص دهیم. در واقع، ما به قدرت قضاوت خودمان می‌بالیم. به همین علت، وقتی کسی را می‌بینیم که از دورهمی‌ها فراری است یا خیلی کم حرف می‌‌زند، او را خجالتی در نظر می‌گیریم و زحمت بررسی گزینه‌های دیگر را به خودمان نمی‌دهیم. این در حالی است که اگر آگاهی خودمان را در این زمینه بالاتر می‌بردیم، می‌توانستیم احتمال وجود علت‌های دیگر را هم در نظر بگیریم.

شاید بگویید: «چه نیازی است که من برای تشخیص چنین ماجرایی به دنبال افزایش آگاهی بروم؟ اصلا به چه درد من می‌خورد؟» اگر از تاثیری که افزایش آگاهی روی رفتارمان با دیگران می‌گذارد فاکتور بگیریم، این افزایش آگاهی بزرگ‌ترین خدمت به خودمان خواهد بود. چون برای یادگیری آن باید به سراغ «خودشناسی» برویم. به این ترتیب، شاید خودمان هم از دست قضاوت‌های بیجای خودمان نجات پیدا کنیم.

فکر کردن دشوار است، به همین خاطر است که بیشتر مردم قضاوت می‌کنند.

Carl-Jung

کارل یونگ
  • تمایل به برچسب زدن به دیگران

عده‌ای هم این مدلی هستند که اگر در طول روز به این و آن برچسب نزنند، روزشان شب نمی‌شود! اگر چنین افرادی به تور یک فرد درونگرا بخورند، بی برو برگرد، برچسب خجالتی بودن یا کمبود اعتماد به نفس به آنها زده می‌شود. باید بسیار مراقب باشیم که ناخواسته به یکی از این افراد برچسب زننده تبدیل نشویم. چون تاثیر واژه‌هایی که به یک نفر نسبت می‌دهیم تا سال‌ها در یاد و خاطر او باقی می‌ماند و چه بسا سرنوشتش به خاطر سخن نسنجیده ما به سمت و سویی اشتباه کشانده شود.

  • وجود شباهت میان این دو ویژگی

شاید در ظاهر، خجالتی بودن و درونگرایی به هم شبیه باشند اما کسی از غوغای درونی که به علت این دو ویژگی در فرد به وجود می‌آیند خبر ندارد. به همین دلیل نباید یک تنه به قاضی برویم و افراد را از روی ویژگی‌های ظاهری‌شان قضاوت کنیم.

» به دلیل اصلی نگاه کنید

با یک حساب سرانگشتی می‌توانیم نتیجه بگیریم که افراد خجالتی و درونگرا با هم تفاوت زیادی دارند؛ اما نکته مهم این است که احساس‌هایی مانند «خجالت کشیدن» همیشه در وجود ما زنده هستند. تلاش برای تفاوت قائل شدن میان خجالتی بودن یا درونگرا بودن به این دلیل نیست که خجالت کشیدن چیز بدی است. بلکه به این دلیل است که سطح درک خودمان را در مورد این دو موضوع عمیق‌تر کنیم و به دنبال آن خودمان را بهتر بشناسیم. در آن صورت، نسبت به دیگران هم درک عمیق‌تری را از خودمان نشان خواهیم داد؛ این یعنی آغاز یک تغییر بزرگ سازنده در زندگی و رفتار ما. 

  • برایمان بنویسید: آیا خودتان را یک فرد درونگرا می‌بینید یا خجالتی؟

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

به اشتراک گذاری

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *