از آغاز پیدایش بشر که روابط اجتماعی شکل گرفت و این روابط بر اساس نیازها تنظیم گردید، نیاز انسان به خوراک، پوشاک و سرپناه، تجارت هم به‌وجود آمد. ابتدا تجارت بین انسان‌ها به صورت مبادله کالا به کالا بود. بعد مبادله سکه‌هایی از جنس طلا و نقره با کالا و بعد واحد پول شکل گرفت. هر فردی که میزان بیشتری پول داشت؛ رفاه اجتماعی بیشتری داشت و به چنین فردی «ثروتمند» اطلاق می‌شد.

البته امروزه هم چنین معنایی از واژه ثروتمند در ذهن تداعی می‌شود. ولی معنای این کلمه با گذر زمان گسترش بیشتری پیدا کرده و دسته‌بندی‌های مختلفی صورت گرفته است. در این مقاله درباره معنای ثروت و انواع آن صحبت می‌کنیم.

» چه ثروت‌های در زندگی وجود دارد؟

مفهوم ثروت در زندگی

» پول (معنی عام ثروت):

پول ابزاری برای رفع نیازهای بشر و یکی از معیارها برای تعیین جایگاه اقتصادی افراد شمرده می‌شود. البته معنی عام ثروت به مقداری از پول که بیش از حد نیاز باشد گفته می‌شود. از قدیم این تفکر در ذهن مردم شکل گرفته است که وقتی بتوانند بسیاری از منابع یا کالاهای ارزشمند را جمع‌آوری کنند ثروتمند خواهند شد.

آدام اسمیت می‌گوید: این رَنج و های‌وهوی جهان چه هدفی دارد؟ نهایت حرص و جاه طلبی، جست‌وجوی ثروت، قدرت و برتری چیست؟ آیا این برای نیازهای طبیعی است؟ دستمزد یک کارگر متوسط هم می‌تواند آن‌ها را تامین کند. پس آنگاه برتری آن هدف بزرگ انسان چیست که به آن می‌گوییم بهبود شرایط؟

پول معنای ثروت

به چشم آمدن، جلب توجه و پسند شدن، جلب حس همدردی دیگران و خشنودی از خودمان، همگی امتیازاتی است که می‌توانیم از آن (پول زیاد) دریافت کنیم. مرد ثروتمند به ثروتش می‌بالد چون احساس می‌کند که ثروت او به صورت طبیعی توجه جهان را به وی جلب می‌کند. در مقابل، مرد فقیر از فقر خود شرمگین است.

او احساس می‌کند که این فقر، وی را از مقابل دیدگان انسان‌ها خارج می‌سازد. اینکه احساس کنیم توجه لازم را دریافت نمی‌کنیم، سوزان‌ترین امیال ذات انسانی را خاموش می‌کند. برای همین کسب ثروت به ما کمک می‌کند تا حس مورد توجه بودن ارضا شود.

آلن دوباتن در کتاب اضطراب موقعیت می‌گوید: تقریبا همه ی ما عطش مقام داریم و اگر در آینده جامعه‌ای در ازای روی هم انباشتن صفحه‌های پلاستیکی کوچک، عشق را پیشکش کند، زمان زیادی نمی‌گذرد تا اینکه چنین جسم بی‌ارزشی هم از جایگاه مرکزی در آرزوها و اضطراب‌های هواخواهانه‌ی ما برخوردار شود.

منظور از نویسنده این است که بعضی افراد برای جلب توجه دیگران وارد رقابت انباشت دارایی و کسب درآمد بیشتر می‌شوند. حتی اگر روزی جمع کردن پلاستیک دارایی محسوب شود آن‌ها به چنین کاری روی می‌آورند.

افراد زیادی هستند که تمام تمرکز خود را برای دستیابی به درآمد و پول سازی بیشتر می‌گذارند و از جنبه‌های دیگر زندگی بازمی‌مانند. ولی امروزه می‌شود هم به پول بیشتر رسید و هم به زوایای دیگر زندگی. این مسئله بستگی به معنای ثروت در ذهن ما دارد زیرا عملکرد ما در زندگی بر اساس تفکر ماست.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

ثروت منابع انسانی

» افراد (سرمایه انسانی)

اعتماد به نفس، اطمینان به توانایی‌های خود، روشنفکری، دانش، انعطاف‌پذیری و عدم‌تعصب، این‌ها مصادیقی از سرمایه شخصی است که هر فرد ثروتمندی باید آن‌ها را در خود تقویت کند. این ویژگی‌ها غالبا با عنوان توسعه فردی یا توسعه شخصیت هم مطرح می‌شوند.

راه‌های زیادی برای توسعه فردی وجود دارد که به کارگیری آن‌ها نیاز به سرمایه مالی خاصی نیز ندارد. برای مثال:

 • کتاب خواندن.
 • زبان جدید یاد گرفتن.
 • ورزش کردن.
 • تمرین کنید بر ترس‌هایتان غلبه کنید.
 • با یک نفر رقابت کنید.
 • با نوشتن لیست‌کارهای خود متمرکز بمانید.
 • دوره‌های آموزشی مختلف برای کسب مهارت، شرکت کنید.
 • از آدم‌های منفی دوری کنید.
 • دفتر وقایع روزانه داشته باشید.
 • سخنرانی در مقابل جمع را بیاموزید.
 • هدف‌های بزرگ و جسورانه داشته باشید.

نکته مهم این است که شما با توسعه فردی و سرمایه‌گذاری روی خود قطعا به درآمد بیشتر هم می‌رسید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

 1. تاثیر نظم در موفقیت و زندگی (۴ راهکار برای منظم بودن)
 2. افراد باهوش این اشتباهات را در زندگی انجام نمی‌دهند
 3. اعتماد به نفس چیست؟

معنای ثروت و روابط اجتماعی

» روابط و ارتباطات (سرمایه اجتماعی)

در دنیای امروز به دلیل گسترش ارتباطات اجتماعی، کره زمین با تمام وسعتش به دهکده‌ای جهانی مبدل گشته است.

انسان امروزی بیشتر از گذشته به ارتباط با دیگران نیاز دارد. پیچیدگی‌های زندگی مدرن باعث شده است که انسان برای همفکری و به اشتراک گذاشتن آنچه در ذهنش می‌گذرد بیشتر از گذشته به ارتباطات روی آورد. به همین دلیل شبکه‌های اجتماعی با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شده است.

هر ارتباط جدید می تواند دریچه جدیدی از ثروت و موفقیت شغلی بیشتر را فراهم آورد.

محبوبیت اجتماعی سرمایه‌ای است که علاوه بر شارژ عاطفی، امکان و قدرت بیشتری برای حل مسائل و چالش‌های زندگی و ابزار قدرتمندتری برای مدیریت ابعاد مختلف زندگی پدید می­آورد.

بگذارید تاثیر روابط اجتماعی را با یک مثال توضیح دهم:

فرض کنید زندگی مثل یک بازی بسکتبال است و تیم حریف موانع و مشکلاتی که بر سر راه شما قرار می‌گیرند تا به هدف خود نرسید. اگر شما بخواهید به تنهایی از تمام موانع عبور کنید و توپ را داخل تور بیندازید امکان موفق شدن شما قطعا بسیار ناچیز است. اما اگر هم تیمی‌های خوبی داشته باشید که از شما حمایت کنند، با هم همفکری داشته باشید و استراتژی حمله و دفاع بچینید و به شما توپ را پاس بدهند؛ شما قطعا راحت‌تر و بیشتر می‌توانید توپ را داخل تور بیندازید.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/05/banner-money-new.jpg

در زندگی افراد ثروتمند و مشهور هم تاثیر روابط اجتماعی در موفقیت آن‌ها بسیار مشهود است:

جورج کلونی به ۱۴ نفر از دوستانش، نفری یک میلیون دلار هدیه داده است. او در مورد این کارش می‌گوید: زمانی من در خانه دوستانم می‌خوابیدم و آن‌ها خوبی‌های زیادی در حق من کردند. الان وقت خوبی است که جبران کنم.

وارن بافت وقتی خیلی جوان بود ایده سرمایه‌گذاری خود را آغاز کرد. اما کارایی لازم را نداشت. بافت تا زمانی که نتوانست شرکای سرمایه‌گذاری خود را تغییر دهد و روابط جدیدی تشکیل نداد؛ پولدار نشد.

هیچ‌کس نمی‌تواند به تنهایی ثروتمند شود.

 

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

 1. کارما چیست؟
 2. تاثیر لبخند در روابط اجتماعی و زندگی شما چیست؟

معنای ثروت و ارزش فرهنگی

» ارزش‌ها (سرمایه فرهنگی):

این نوع ثروت سخت‌تر از دیگر انواع ثروت به دست می‌آید و افزایش می‌یابد. اما بیشترین ارزش را دارد و پایدارتر است. این ثروت باعث می‌شود اعضای خانواده دور هم جمع شوند و خانواده را تشکیل دهند.

صفت‌های اخلاقی خوب در انسان و خانواده نهادینه شود. اصالت که در فرهنگ ما دارای ارزش بالایی است؛ به این نوع سرمایه اشاره دارد. شما متوجه‌اید که هر خانواده پولدار، اصیل محسوب نمی‌شود. این سرمایه‌های فرهنگی نیز با تفکر، مطالعه و روابط اجتماعی با کیفیت به‌دست می‌آید.

» ویژگی افراد ثروتمند:

 • آن‌ها سخت‌کوش‌ترین افراد جامعه هستند.
 • اهل فکر کردن هستند . از افکار دیگران هم بهره می‌برند.
 • دانش خود را به روز نگه‌ می‌دارند.
 • در همه کارهای خود نظم و برنامه‌ریزی دارند.
 • خیلی قاطع « نه» می‌گویند.
 • انسان‌های متعهد به کار و خانواده و به طور کلی، با اصول و مرزبندی واضح و شفافی زندگی می‌کنند.
 • از سختی‌های زندگی، گله و شکایت نمی‌کنند و مثل یک چالش به مشکلات نگاه می‌کنند.

سرمایه ‌گذاری روی دانش بهترین سود را دارد.

استیو جابز

بنجامین فرانکلین

» نتیجه گیری

همانطور که می‌بینید نگرش‌ها در مورد ثروت متفاوت است. هیچ نظر مطلقی وجود ندارد زیرا همه انسان‌ها مثل هم فکر نمی‌کنند. اولویت‌های زندگی‌ شما چیست؟ ثروت در ذهن شما چگونه معنا شده است و چقدر حاضر هستید برای کسب ثروت هزینه کنید؟ امیدواریم خواندن این مقاله به شما در جواب دادن به این سوالات کمک کرده باشد.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/02/arshiani-sho.gif

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *