۵ نکته طلایی برای کسب موفقیت مالی در زندگی

انسان‌های زیادی در سرتا سر جهان دوست دارند به موفقیت مالی برسند و یک زندگی خوب و ایده‌آل را تجربه کنند. به عبارت دیگر، رسیدن به موفقیت مالی آرزوی افراد زیادی است. البته همه به این رویای خود نمی‌رسند. علت این امر، این است که عده‌ای معتقدند رسیدن به این موفقیت ممکن نیست.

آن‌ها این رویا را در دل خود سرکوب می‌کنند و بر این باور هستند که هیچ راهی غیر از شانس، برای رسیدن به پول و ثروت وجود ندارد. اما در نقطه مقابل، انسان‌های امیدواری وجود دارند که دنبال راه‌های موثر برای رسیدن به این نوع موفقیت هستند. آن‌ها هیچ‌وقت ناامید نمی‌شوند و اسیر باورهای محدودکننده ذهن نیستند‌. به همین دلیل شانس موفقیت آن‌ها بسیار بالا است.

اگر شما مشغول خواندن این مقاله هستید، به شما تبریک می‌گویم شما در دسته دوم قرار دارید زیرا به دنبال پیدا کردن راه‌هایی برای موفقیت مالی گشته‌اید و به همین دلیل اینجا هستید. رسیدن به یک زندگی زیبا و کسب موفقیت‌های مختلف از جمله موفقیت مالی یک موضوع قابل دسترس است و تنها باید راه‌های آن را یاد بگیریم و در زندگی خود پیاده کنیم.

در ادامه چند نکته طلایی و مهم برای شما آماده کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند یک زندگی بهتر داشته باشید و پول را در زندگیتان جاری کنید.

عادت‌های پولساز در خود ایجاد کنید‎

برای رسیدن به موفقیت مالی و ثروتمند شدن ما نیاز به عادت‌هایی داریم که به ما کمک کند ‏تا پولساز باشیم‎.
ثروتمندشدن به پولساز بودن شما بستگی دارد. همان‌طور که برخی عادت‌ها مخصوص افراد فقیر ‏است، عادت‌هایی نیز وجود دارند که مربوط به افراد ثروتمند هستند.

انتخاب با شماست دوست دارید کدام عادت‌ها را در زندگی خود پیاده کنید؟ می‌خواهید ثروتمند باشید ‏یا فقیر؟ ‏‎
اگر بخواهیم به مهم‌ترین عادت‌های فقر و ثروت اشاره کنیم، باید بگوییم از جمله مهم‌ترین عادت‌های ‏افراد فقیر این است که همیشه نگران پول هستند، لباس‌های کهنه و رنگ و رو رفته می‌پوشند، به ‏ظاهر و نظم اهمیتی نمی‌دهند، دائما در حال گله و شکایت از شرایط هستند و مسئولیت کامل زندگی‌ ‏خود را برعهده نمی‌گیرند. آن‌ها هیچ هدف و برنامه خاصی برای پولسازی ندارند و موفقیت مالی را ‏به شانس ربط می‌دهند‎.

در حالی‌که افراد ثروتمند نگران پول نیستند‌. آن‌ها به خوبی می‌دانند دنیا، دنیای فراوانی است و اگر ‏به فکر رشد و روش‌های پولسازی باشند، هر روز بیشتر از دیروز ثروتمندتر می‌شوند. اکثر آنها ‏منظم هستند و به ظاهر خوب اهمیت می‌دهند. هر لباسی را نمی‌پوشند و هر غذایی را نمی‌خورند‎.
همچنین قرض گرفتن پول و داشتن بدهی زیاد از جمله ویژگی‌های افراد فقیر است‎.

افراد ثروتمند سعی می‌کنند تا حد امکان بدهی نداشته باشند، زیرا آن‌ها به خوبی می‌دانند که بدهی ‏دارایی محسوب نمی‌شود و نه تنها در بیشتر اوقات به آن‌ها کمک مالی نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود ‏ذهن آن‌ها نیز آشفته شود‎ ‎‏ و حتی گاهی خواب راحت نداشته باشند.

شکست نترسید

از شکست نترسید‎

آیا شما فکر می‌کنید تمام افراد موفق و ثروتمند با اولین تلاش خودشان توانستند به ثروت برسند؟ اگر ‏این طرز فکر شما است، باید بگویم سخت در اشتباه هستید‎.
اگر به سراغ خواندن زندگی‌نامه افراد موفق بروید، به خوبی می‌بینید که آن‌ها نه تنها بارها اشتباه ‏کرده‌اند بلکه هیچ‌گاه نیز تسلیم نشده‌اند. آن‌ها از اشتباهات خود درس گرفته‌اند و از شکست‌های خود ‏پلی به سوی پیروزی ساخته‌اند‎.

بعضی از انسان‌ها به دلیل ترس از شکست، دست به هیچ فعالیتی نمی‌زنند. آن‌ها نمی‌دانند که ‏بزرگ‌ترین شکست، تلاش نکردن است. اگر شما برای هدف‌های خود تلاش نکنید بازنده خواهید ‏بود‎.
اما اگر برای هدف خود تلاش کردید و با مشکلات و موانعی روبه‌رو شدید، نباید جا بزنید و ترس به ‏دلتان راه بدهید. انسان‌ها همیشه در روبه‌رویی با مشکلات و موانع می‌توانند نقاط ضعف خود را ‏شناسایی کنند و به موفقیت برسند‎. افراد هوشمند هیچ‌گاه به خاطر شکست‌هایشان دست از تلاش برنمی‌دارند، چون به خوبی می‌دانند ‏این شکست‌ها مقدمه پیروزی آن‌هاست‎.

من هفتصد بار اشتباه نکردم. من یک بار اشتباه نکردم من زمانی موفق شدم که هفتصد راهی را که موفقیت آمیز نبود اصلاح کردم. هر گاه راهی را که عمل نمی‌کرد حذف کردم راهی را پیدا کردم که کار می‌کرد.

tony robbins

توماس ادیسون

 

از امروز به صورت جدی تصمیم بگیرید که به خاطر ترس از شکست، رویاهای خود را قربانی ‏نکنید. اگر خدا رویایی در قلب ما قرار می‌دهد، بدون شک ما توان رسیدن به آن رویا را داریم. اما ‏متاسفانه برخی افراد به دلیل ترس‌های واهی که دارند، هدف‌های خود را دنبال نمی‌کنند و ترجیح ‏می‌دهند معمولی زندگی کنند‎.

اگر شما دوست دارید به موفقیت مالی برسید، اما از شکست می‌ترسید و به خاطر همین رویاهایتان ‏را دنبال نمی‌کنید، این سوالات را از خود بپرسید و با خود صادق باشید‎:

 • ‎اگر من به خاطر ترس از شکست رویاهایم را دنبال نکنم چه چیزی به دست بیاورم؟
 • ‎آیا بعدها حسرت نخواهم خورد که چرا دنبال رویاها و اهدافم نرفتم؟‎
 • چند درصد از افراد موفق بدون شکست به موفقیت رسیده‌اند؟‎

برای جواب سوال دوم می‌توانید سراغ زندگی نامه افراد موفق بروید. نود درصد آن‌ها در زندگی خود ‏با شکست‌های مختلفی روبه رو شده‌اند اما کلید پیروزی آن‌ها تسلیم نشدن و ادامه دادن است. از جمله ‏این افراد می‌توان به ادیسون،‎ ‎بیل گیتس، استیو هاروی، جی کی روولینگ، آبراهام لینکن و … ‏اشاره کرد‎.

اگر این افراد موفق با هر شکستی که می‌خوردند دست از رویاپردازی و تلاش برمی‌داشتند، امروز ‏نام آن‌ها در تاریخ ماندگار نمی‌شد و مانند میلیاردها انسانی که در طول تاریخ به فراموشی سپرده ‏شدند، در گمنامی فراموش می‌شدند‎. بنابراین انتخاب با شماست که می‌خواهید زندگی خود را چگونه ادامه دهید و چه دستاوردهایی به ‏دست بیاورید‎.

آیا قصد دارید به موفقیت‌های مختلف از جمله موفقیت مالی برسید، یا اینکه می‌خواهید یک فرد عادی ‏و معمولی باقی بمانید؟‎
اگر امروز تلاش نکنید که خودتان و باورهایتان را تغییر دهید و به دلیل ترس از شکست حرکت ‏نکنید، بدون شک بعدها پشیمان خواهید شد و حسرت خواهید خورد که چرا به خاطر ترس‌های واهی ‏تلاش نکردم‎.

با علاقه‌ات پول بساز‎

یکی از راه‌هایی که به ما کمک می‌کند تا به موفقیت مالی برسیم و درآمد بالایی داشته باشیم، پیدا کردن علاقه‌مان و سپس ‏دنبال کردن آن است‌. به عبارت دیگر، اگر شما به کار خود علاقه داشته باشید، بهترین درآمد را از طریق آن می‌توانید به ‏دست بیاورید‎.

زیرا علاقه باعث اشتیاق به انجام کار می‌شود و فرد مشتاق نیز می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد‎. حتما دیده‌اید افرادی که به اجبار خانواده یا اطرافیان خود وارد رشته یا کاری شده‌اند، انرژی زیادی برای انجام آن ندارند. آن‌ها ‏به زور سر کارمی‌روند و در اغلب موارد نیز دچار افسردگی و حالت‌های روحی بد می‌شوند‎.‎‏ حتی در مواردی به پوچی ‏می‌رسند.‏‎

اما فردی که عاشقانه کار خود را دوست دارد، در هنگام انجام کار احساس خوبی به او دست می‌دهد و همین احساس خوب ‏باعث نشاط و شادابی فرد می‌شود. و زمانی که اشتیاق و نشاط و احساس خوب در فرد وجود داشته باشد ایده‌های عالی به سمت ‏او می‌آید و دنیا بر وفق مراد او می‌چرخد‎.

اگر نوآور نیستید، از طریق الهام گرفتن و تقلید نیز می‌توانید موفق شوید


از جمله درس‌های مهمی که افراد موفق به ما می‌دهند این است که اگر فرد نوآوری نیستید و ایده‌های زیادی به ذهن شما ‏نمی‌رسد، هیچ اشکالی ندارد. بنابراین ترس به دلتان راه ندهید. شما نباید بترسید و خودتان را سرزنش کنید. زیرا هنوز راه ‏موفقیت وجود دارد‎.

در این شرایط، شما می‌توانید مانند افراد موفق دیگری که ایده جدید نداشتند اما تسلیم نشدند عمل کنید، به سراغ الهام گرفتن از ‏افراد موفق بروید و راه‌هایی را امتحان کنید که آنها را به موفقیت رساند‎. از خودتان بپرسید: این افراد از چه راه‌هایی به موفقیت مالی رسیده‌اند؟ اگر آنها توانسته‌اند پس شما هم می‌توانید فقط کافیست ‏که همیشه در حال یادگیری باشید‎.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/05/banner-money-new.jpg

به عنوان مثال، می‌توانید چند ایده را با هم تلفیق کنید. حتی می‌توانید روش‌ افراد موفق را یاد بگیرید و همان‌ها را در زندگی ‏خود پیاده کنید‎.
الهام گرفتن از افراد موفق و رفتن به مسیری که آنها قبلا رفته‌اند و به نتیجه رسیده‌اند نه تنها بد نیست، بلکه به شما کمک ‏می‌کند که به زودی شما نیز تبدیل به یکی از این افراد شوید‎.

بیشتر افرادی که در حال حاضر به نظر شما از نظر مالی موفق هستند، خودشان در گذشته از افراد موفق دیگر الهام گرفته‌اند ‏و با تلاش و ایده گرفتن از دیگران به این جایگاه رسیده‌اند. شما نیز می‌توانید مانند آن‌ها یک زندگی عالی از لحاظ مالی و دیگر ‏جنبه‌های موفقیت داشته باشید‎.

‎ مدیریت مالی را فراموش نکنید‎


بحث مدیریت مالی نیز از جمله مباحث بسیار مهم در موفقیت مالی است. افرادی که هیچ حساب و کتابی برای امور مالی خود ‏ندارند، با شکست روبه‌رو میشوند و در کار آن‌ها گره میافتد‎. بنابراین، باید از هدفگذاری مالی و مدیریت حساب‌های خود استفاده کنید‎.

در ابتدا یک چشم انداز برای خود تعیین کنید که می‌خواهید به کجا برسید و دوست دارید چه دستاوردهای مالی در زندگیتان به ‏دست بیاورید؟‎
زمانی که هدف شما مشخص باشد، راحت‌تر می‌توانید به آن دست پیدا کنید‎. همچنین مواظب خرج و دخل خود باشید. خرج کردن بدون توجه می‌تواند اثرات منفی در زندگی شما داشته باشد‎.

باید به گونه­ ای سرمایه­ گذاری کنید که رونق و رکود های بازار باعث نگرانی شما نباشد.

tony robbins

رابرت کیوساکی


درست است که شما نباید نگران پول باشید اما از طرفی نیز نباید بدون حساب و کتاب خرج کنید‎. به عنوان مثال، همیشه در بحث مالی این موضوع مطرح می‎شود که سعی کنید مانند ثروتمندان زندگی کنید. اما منظور از این ‏حرف این نیست که بدون حساب کتاب خرج کنید بلکه به جای پنج بار رفتن به کافه‌ها و رستوران‌های ارزان در ماه، ‏می‌توانید یکبار در ماه به یک رستوران خوب و عالی بروید.

این‌کار هم به شما احساس ثروتمندی می‌دهد و هم پول‌هایتان را ‏بی‌حساب خرج نکرده‌اید. با مدیریت پولهای‌ خود می‌توانید هم احساس ثروتمندی در خود ایجاد کنید و هم دچار مشکل نشوید‎.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/05/banner-money-new.jpg

محدودیت را باور نکن‎‎

برخی افراد به حدی نگران هستند که انگار دنیا بسیار محدود است. آن‌ها فراوانی را باور ندارند و همیشه در ذهن‌شان برای ‏همه چیز محدودیتی تعیین می‌کنند و همین تعیین محدودیت باعث می‌شود که نتوانند به هیچ نوع موفقیتی به خصوص موفقیت ‏مالی برسند‎.
اما اگر شما دلتان می‌خواهد که به موفقیت برسید و یک زندگی سرشار از پول و ثروت تجربه کنید، باید این باور را در ‏خودتان به وجود بیاورید که دنیای ما بسیار نامحدود است و فراوانی در آن موج میزند‎.

اگر نود درصد از مردم جهان ثروتمند، خوشبخت، موفق و سلامت باشند، باز هم برای آن ده درصد باقی مانده ثروت، ‏خوشبختی، موفقیت و سلامت وجود دارد‎. به عبارت دیگر همه مردم جهان می‌توانند به تمام موفقیت‌های موجود برسند و اگر این اتفاق نمی‌افتد به دلیل باورهای نادرستی ‏است که در این افراد وجود دارد‎.

رسیدن به ثروت و استقلال مالی سخت است، اما نرسیدن به آن خیلی سخت­ تر است. (بودو شِفِر)

نباید دنیایی را که در آن زندگی می‌کنید، محدود تصور کنیم‌. این جهان بسیار نامحدود است و همه ما می‌توانیم به بهترین ‏زندگی دست پیدا کنیم‎.  از امروز سعی کنید باور محدودیت را از ذهن خود پاک کنید و اجازه ندهید باورهای نادرست شما را از حق طبیعی خودتان که ‏یک زندگی موفق مالی، جسمی و شغلی است، دور کند‎.

نتیجه‌گیری

شما لیاقت داشتن بهترین زندگی را دارید تنها کافیست باورهایتان را تغییر دهید و به فراوانی نعمت‌ها ایمان داشته باشید‎. موفقیت مالی راز ندارد بلکه راه دارد. پس با یادگیری این راه‌ها و عملی کردن آن‌ها در زندگی‌مان می‌توانیم یک تحول عظیم ‏در شرایط زندگی خود ایجاد کنیم‎.

https://arshiyan.com/blog/wp-content/uploads/2020/11/more-reading.png

 1. خودباوری چیست؟ چگونه به خودباوری برسیم؟
 2. باورها و افکاری که مانع از افزایش ثروت شما می‌شود
به اشتراک گذاری

2 Comments

 1. حامدجهاندارفر پاسخ

  با سلام و خدا قوت خدمت شما
  توضیحات و سوالات نوشتاری بسیار واضح بودند و متشکرم اما ویدئو صدا نداشت

 2. لیلا گروسی از بندر عباس پاسخ

  سلام خدا قوت. استاد عزیز مطالب عالی و بی نظیرند. واقعا انگیزه و هدف میگیرم. اما چون ک توفیق ندارم ک هر لحظه با شما ودر کنارتون باشم. نمیدونم باید از کجا شروع کنم لطفا کمکم کنید. سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *